Historie letních soustředění

Dlouhá Ves - Jindřichovice - Vracov - Havlíčkova Borová - Šimonovice - Vracov - Dobřív - Horní Maršov - Přeštice - Nýrsko - Bakov - Dědov - L. Kynžvart - Čenkovice - Mařenice - Krčín - Tanvald - Albrechtičky - Hejnice - Vitanová - Přeštice - Řevnice - Stupno - Dolní Lysečiny - Miroslav - Dobruška - Hora Svaté Kateřiny - Červený Kostelec - Karlov pod Pradědem - Pernink - Dolní Dvůr - Tomášov - Rašov - Kořenov - Názory - Závěr a shrnutí
Rašov v Krušných horách
Ve dnech 24.7. až 6. 8. 2016 bylo uspořádáno naším oddílem v pořadí již 33. letní soustředění v Rašově v penzionu Stará Škola. Celá akce byla opět zajištěna plně v režii oddílu a také opětovně za přispění Ústeckého kraje, od kterého jsme obdrželi dotaci ve výši Kč 30.000,- na jeho uspořádání.
Ubytování a stravování bylo zajištěno přímo v penzionu. Stravování bylo zabezpečeno 5x denně a bylo pestré a chutné v dostatečném množství pro všechny účastníky. Ubytování bylo pro děvčata v pokojích po 4 a po 6 a chlapci pak spali společně rozděleni do třech sekcí v půdním prostoru.
Soustředění se zúčastnilo celkem 41 dětí pod vedením 6 vedoucích (Žaneta Popelková, Bohumil Suttner, Jiří Habr, Igor Tučák, Monika Beldíková a Josef Popelka st.). Na soustředění jsme odjeli autobusem a materiál včetně obou branek – podruhé v historii soustředění - jsme si přivezli autem firmy Autodoprava Mixtaj.
Cíl soustředění se neměnil ani letos, a tak opět jsme měli v plánu dvoufázový až třífázový trénink s cílem získat lepší fyzičku nebo prohloubit základní herní návyky hráčů a hráček a zlepšit nejen střelbu, ale také znalosti útočných a obranných systémů. U mladších jsme pak soustředili na zdokonalení se v míčové technice za využití nejen míčů na házenou, ale také míčků na tenis a medicinbalů.
Kolektiv byl rozdělen nejprve do čtyř skupin jednak podle věku, ale též podle výkonnosti. Později jsme přešli na tři skupiny dle výkonnosti. Samostatně někdy trénovaly děti z přípravky.
Výcvik byl zaměřen prvé tři dny na získání lepší fyzické zdatnosti, ke které byly využity přírodní terény v okolí, zejména pak sjezdovku na Klíny, kterou bylo možno využít pro běhání do vrchu. Pro vytrvalostní běhy jsme pak využili lesní cesty, které byly víceméně rovinaté, ale splnily svůj účel. Pro posilování byla využita celá řada posilovacích prvků, které jsme měli s sebou. Na míčovou techniku jsme využili travnaté hřiště o velikosti volejbalového hřiště, kde jsme měli též postaveny obě branky. Dále jsme měli možnost využít také plochy s šotolinovým povrchem a asfaltovou plochu velkého parkoviště. Později jsme se zaměřili již jen na systémovou hru a střelbu.
Jako každoročně, tak i letos všichni účastníci plnili podmínky Házenkářského šestiboje. Místo hodu o zeď byl i letos zařazen skok přes švihadlo. Nejlepší v jednotlivých kategoriích byli: Natálie Minaříková se 129 body u mladších žaček, Vladimír Kobík se 136 body u mladších žáků, mezi staršími děvčaty zvítězila se 174 body Jiřina Hubená, mezi staršími žáky se 184 body Michal Fedor a mezi dorostenci byl nejlepší Artur Večeřík s 281 bodem. Účastnily se i děti z přípravky.
V rámci výcviku byl psán jako obvykle test z pravidel národní házené, kterému předcházela přednáška. Účastníci byli rozděleni do tří skupin podle délky aktivní činnosti a v jednotlivých skupinách byli nejlepší: Tomáš Hégr a Dominik Havel se 16 body před Janem Benešem a Pavlem Řezáčem s 15 body v nejmladší kategorii. Mezi staršími pak byli nejlepší N. Minaříková se 16 body před D. Hamalovou se 14 body a M. Čejkovou a J. Dyrynkem se 13 body. Mezi nejstaršími pak zvítězili J. Fiala, N. Dyrynková, A. Večeřík a T. Tučáková s 15 body.
Nechybělo ani bodování úklidu jednotlivých pokojů, když nejlepšími byla děvčata – Tereza Svobodová, Natálie Minaříková, Štěpánka Provazníková a Daniela Hamalová.
Pro běh do vrchu jsme mohli využít část sjezdovky na Klíny. Nejlepšími v jednotlivých kategoriích byli: Vladimír Kobík v čase 26,87 sekundy u mladších žáků, mezi děvčaty zvítězila v čase 28,28 sekundy Michala Čejková, mezi staršími chlapci s časem 20,86 sekundy Michal Fedor, mezi staršími děvčaty v čase 25,59 sekundy Lucie Hubená a mezi dorostenci byl nejlepší Artur Večeřík s časem 20,02 sekundy. Trať běžela i „přípravka“ a zvítězil O. Zamogylnyi v čase 44,03 sekundy.
Letos jsme absolvovali také vytrvalostní běh, který vedl v členitém terénu a hlavně se závěrečným táhlým stoupáním. Nejlepšími v jednotlivých kategoriích byli: Vladimír Kobík v čase 4.49,47 sekundy u mladších žáků, mezi děvčaty zvítězila v čase 5.37,54 sekundy Natálie Minaříková, mezi staršími děvčaty v čase 5.32,76 sekundy Veronika Seifertová a mezi staršími chlapci byl nejlepší Dominik Gebert s časem 3.58,78 sekundy.
Pro večerní zábavu byl uspořádán opět velký turnaj v „Člověče nezlob se“, ve kterém se poprvé v historii hrálo „superfinále“ ve třech dvojících. Tentokrát to bylo finále bez zastoupení vedoucích a zaslouženě vyhrála dvojice K. Kolářová, L. Masopust před dvojicí děvčat M. Vernerová, N. Dyrynková a třetí skončili J. Fiala a J. Seifert.
Protože bylo více deštivo, došlo nakonec i na vědomostní soutěž ve znalostech ze sportovního prostředí. Děti byly rozděleny do tří skupin a měly možnost využít všech prostředků k získání správných odpovědí (internet, rodiče na telefonu, atd.) a v této soutěži získali nejvíce bodů členové družstva pod vedením kapitána D. Geberta s 19 body.
Vítězové ve všech soutěžích byli odměněni věcnou cenou.
I letos jsme se snažili poznat okolí a tak jsme hned první den prošli Rašov a Klíny až k oboře a pak kratším okruhem zpět k penzionu.
První výlet proběhl téměř celý za deště a směřoval k vodní nádrži Janov, dále směrem k rozhledně Jeřabina, na kterou jsme nakonec právě díky travnaté a hodně mokré cestě nedošli a vydali se po silnici do Mníšku a z Mníšku pak do Rašova. Celkem jsme tak ušli 15 km.
Druhý výlet byl celodenní a byl naplánován do Českého Jiřetína. Autobusem jsme odjeli do Flájí k přehradní hrázi a odsud jsme šli kolem flájského plavebního kanálu do Českého Jiřetína, kde jsme se zastavili na krátké občerstvení U Staré Pošty. Poté jsme pokračovali po trase kolem Pstružného potoka, dále kolem Jelení hlavy až k rozcestí U Desítky a pak Kostelní cestou zpět do Rašova. Celkem jsme ušli dalších 28 km.
Počasí nám dost často měnilo plán na daný den, protože pršelo tentokrát mnohem více než v uplynulých letech. Často jsme museli improvizovat v trénincích a naplánovaný tréninkový objem, mimo fyzické přípravy, nebyl tentokrát zcela naplněn.
Program testů jsme zvládli včetně zpestření jednoho večera živou hudební produkcí Tomáše a Kamila Minaříkových, kteří zahráli na kytary dětem spoustu hezkých písniček a děti přitom zazpívaly i hymnu národních házenkářů. Jediné, co se nepodařilo uskutečnit, byly tentokrát speciální testy pro útočníky a obránce s brankáři, protože nám prostě počasí letos nepřálo.
Děti navštívili též psovodi z Vězeňské služby ČR z Nového Sedla a předvedli jim ukázky vyhledávání drog a některé prvky výcviku tří psů, které měli sebou. Děti se měly možnost dozvědět vše o kontrole zavazadel na letištích nebo kontrolách na drogy ve věznicích. Měli jsme také možnost opékání vuřtů při táboráku a personál penzionu nám k nim připravil speciální nápoj z melounové šťávy. Připraven byl též stůl na stolní tenis, takže děti měly možnost si hru i vyzkoušet.
Nemocnost byla v rozumných mezích, když byl řešen jednou zánět zvukovodu a jednou pohmoždění prstu (Litvínovská poliklinika) a pak pohmoždění kolene (Mostecká nemocnice). Mimo tato ošetření byly řešeny běžné věci jako klíšťata, další běžné házenkářské pohmožděniny, apod. Tím došlo k omezení zapojení některých účastníků do tréninkového procesu.
Soustředění bylo i letos velice prospěšné především po stránce zvýšení fyzické zdatnosti. Po herní stránce došlo ale také k významnému zlepšení.
Samotní účastníci pak přispěli svojí disciplínou a bezproblémovým chováním k jeho klidnému průběhu, za což je potřeba jim poděkovat.Zpět na hlavní stránku soustředění