Historie kraje


1955


Na začátku roku 1955 vydala krajská sekce české házené, u příležitosti 50ti let od vzniku této naší původní hry, almanach Památník české házené 1905 – 1955. Z dostupných podkladů na tuto publikaci navazujeme a připomeneme průběh soutěží, aktivity oddílů a funkcionářů kraje v dalším období. Na konci roku 1954 působilo v Ústeckém kraji 18 oddílů české házené. Ústecký kraj – rok 1955 Tento rok byl rokem oslav 50ti let od vzniku české házené a konala se 1.celostátní spartakiáda. Soutěže se stále hrály v kalendářním roce, tedy jaro – podzim. Došlo však k reorganizaci soutěží. U mládeže se přestalo hrát po linii tělovýchovných úseků - ROH, Sokol, školy, pracovní zálohy, armáda, ale přešlo se na územní linii - kraje. V soutěži dospělých byl zřízen celostátní přebor mužů a žen s 10 družstvy v každé kategorii, a po třech skupinách celostátní soutěže, u mužů po 10 družstvech a u žen po 8 družstvech. Dále se pak hrál krajský přebor, a u mužů i krajská soutěž. Do celostátního přeboru byl zařazen Slavoj Most a skončil na 5.místě, v ženách neměl kraj zastoupení. V celostátní soutěži mužů hrál Baník Chomutov – bez porážky svoji skupinu vyhrál a postoupil do přeboru, a Posádkový dům armády Litoměřice – ten naopak sestoupil. V soutěži žen startovaly Slavoj Teplice, Lokomotiva Bílina a Baník Chomutov.
V krajském přeboru bylo pořadí :

Muži
1. Baník Hrdlovka 22 b.
2. Jiskra Litvínov SZ 16 b.
3. Sokol Hřivčice 16 b.
4. Baník Kopisty 14 b.
5. Baník Žatec 14 b.
6. Sokol Hudcov 13 b.
7. DA Karlovy Vary 13 b.
8. Baník Chomutov ZJF B 4 b.

Ženy
1. Sokol Hudcov 18 b.
2. Slavoj Teplice B 13 b.
3. Jiskra Litvínov SZ 11 b.
4. Baník Osek 8 b.
5. Baník Žatec 8 b.
6. Lokomotiva Chomutov 2 b.

U mužů se hrála i krajská soutěž.
Skupina A
1. Lokomotiva Chomutov 9 b.
2. Baník Most 4 b.
3. Jiskra Litvínov SZ B 4 b.
4. Baník Kopisty B 3 b.
5. Lokomotiva Bílina 0 b.

Skupina B
1. Lokomotiva Teplice 16 b.
2. Baník Osek 8 b.
3. Slavoj Most B 6 b.
4. Rudá hvězda Ústí nad L. 4 b.

Přeborníci kraje u mládeže:
žáci Baník Most
mladší dorostenci Baník Most
starší dorostenci Baník Hrdlovka
dorostenky Lokomotiva Bílina
Po celou první polovinu roku probíhaly okresní, krajské spartakiády. A do programu celostátní spartakiády byly zařazeny i sportovní akce. V české házené to byl pohár krajských družstev mužů a žen, a finale Přeboru republiky dorostenců a dorostenek. Krajské družstvo mužů bylo složeno z hráčů Slavoje Most - Oktábec, Cingroš, Mařík, Boháček, Komárek, Razák, Nosek, a Baníku Chomutov - Novotný, Josef Gregor, Baukman, František Gregor, Kolář . V kvalifikaci Ústí n.L. vyřadilo Karlovy Vary 25:7 a 20:2. Ve finale, které se hrálo ve dnech 27. – 30. 6., pak ve skupině porazilo České Budějovice 7:3, Ostravu 16:5 a Plzeň 6:3. V utkání vítězů skupin porazilo přeborníka republiky armádní celek ÚDA Praha 10:5 a stalo se vítězem celého turnaje. Krajské družstvo žen v kvalifikaci vyřadilo Karlovy Vary 3:1 a 4:4. Ve skupině ženy prohrály s Jihlavou 5:6, Hradcem Králové 4:5, Libercem 1:6. Do závěrečných turnajů Přeboru republiky dorostu, které se konaly v Praze od 17. do 21. 6., postoupili jen dorostenci Baníku Hrdlovka. V kvalifikačním turnaji v Třeboni skončili na 2.místě. Výsledky : -Sokol Bolevec 4 : 11, -Spartak Smíchov 7 : 4, -ŽVV Velenice 13 : 7,-Slavoj Kynšperk 17 : 9. Ve finale skončilo družstvo na 5.místě. Výsledky : -Tatran Bystřice p.H. 4 : 12, -Sokol Bolevec 3 : 15, -Sokol Telnice 3 : 7, -Spartak Nové Město nad Met. 6 : 6, -Lokomotiva Česká Třebová 5 : 4. Dorostenky Lokomotivy Bílina hrály kvalifikační turnaj v Železném Brodě a byly třetí. Výsledky : -Sokol Újezd u Plzně 1 : 10, -Spartak Modřany 1 : 10, Jiskra Aš 6 : 2, -Jiskra Varnsdorf 3 : 2. Oslavy 50 let české házené proběhly ve dnech 28. – 29. 5. v Chomutově. Součástí oslav byla výstava a besedy s mládeží, turnaje v Mostě, Hrdlovce, Žatci a Chomutově. Uskutečnil se turnaj krajských družstev mužů, který vyhrála Plzeň před Ústí n.L., Prahou a Gottwaldovem. V Kopistech se hrála utkání žen Ústí n.L. – Praha 3:8 a 5:6, v Hrdlovce utkání dorostenců Ústí n.L. – Praha 11:6.

1956


Novým předsedou sekce české házené Krajského výboru TVS se stal Bohumil Židlický z Chomutova.
V březnu se hrálo v tělocvičně Spartaku Praha Stalingrad trojutkání výběrů TSO ROH, TSO Sokol a armády. Ve výběrech hráli i mostečtí hráči Jaroslav Cingroš a Vladimír Mařík /ROH/ a Josef Boháček /ÚDA/. Výsledky : ROH-Sokol 13:10, ÚDA-Sokol 13:7, ROH-ÚDA 12:12.
Takováto utkání, především po linii ROH a Sokola, včetně utkání Čechy – Morava, probíhala ještě po celý rok.
V průběhu roku pak došlo ke sjednocení tělovýchovy a byl ustaven Československý svaz tělesné výchovy.
Soutěže probíhaly i nadále systémem jaro – podzim.
Celostátní komise mládeže ale již od roku 1955 se snažila o přechod na systém podzim –jaro.
Vedla ji k tomu skutečnost, že mládež prakticky na podzim nehrála, což mělo za následek úbytek družstev.
V roce 1955 bylo v kraji 50 družstev žactva a dorostu, v roce 1956 pouze 26.
Celostátní přebor mužů hrál po sloučení se Slavojem Baník Most a skončil pátý.
Nováček Baník Chomutov byl druhý.
Mezi ženami neměl kraj i nadále zastoupení.
V celostátní soutěži / hrálo se ve skupinách / hráli
muži Baník Hrdlovka /6.místo/,
ženy Lokomotiva Teplice /2.místo/ a Sokola Hudcov /6.místo/.
Soutěž zahájilo i družstvo žen Baník Chomutov, ale po dvou utkáních ze soutěže odstoupilo.

Krajský přebor hrála družstva :

Muži - Jiskra Litvínov, Sokol Hřivčice, Sokol Hudcov, Lokomotiva Teplice, Lokomotiva Chomutov, Baník Most B, Baník Osek, Baník Žatec.
Ženy – Baník Žatec, Lokomotiva Teplice B, Baník Osek.

Přeborníky kraje se stali :
muži Jiskra Litvínov
starší dorostenci Baník Most
mladší dorostenci Baník Most
žáci Baník Most
ženy
starší dorostenky Lokomotiva Bílina
mladší dorostenky Baník Chomutov
žákyně Lokomotiva Teplice
Vítězové žákovských a dorosteneckých kategorií postoupili do kvalifikačních utkání a turnajů o postup na Přebor ČR. Žáci Baníku Most porazili v kvalifikačním utkání Spartak Čakovice 12 : 5. V kvalifikačním turnaji v Praze na Smíchově byli třetí. Výsledky : -Spartak Smíchov 1 : 4, -Jiskra Červený Kostelec 7 : 11, -Sokol Nezvěstice 11 : 4. Žákyně Lokomotivy Teplice hrály v Modřanech se Spartakem i po prodloužení 1 : 1 a losem postoupily. Kvalifikační turnaj se hrál opět v Modřanech a družstvo skončilo čtvrté. Výsledky : -Spartak Nusle 1 : 10, -Spartak Plzeň 0 : 2, -Jiskra Náchod 1 : 1. Mladší dorostenci Baníku Most hráli kvalifikaci v Nezvěsticích a skončili na 2.místě. Výsledky : -Sokol Bolevec 6 : 6, -PZ Lišov 4 : 1, -Lokomotiva Ostrava 7 : 4, -Jiskra Aš 21 :1. Finale se hrálo v Bystřici pod Hostýnem a družstvo obsadilo 3.místo. Výsledky : -Sokol Bolevec 6 : 7, -PZ Hrabůvka 5 : 9, -Tatran Bystřice p.H. 10 : 7, -PR Komárov 8 : 5, -Slavoj Turnov 11 : 3. Mladší dorostenky Baníka Chomutov kvalifikační turnaj, který se hrál za velmi nepříznivého počasí v Chomutově, vyhrály. Výsledky : -Sokol Bolevec 5 : 1, -Baník Kladno 1 : 0, -Jiskra Varnsdorf 1 : 2, -Sokol Plzenec 3 : 1. Finale se uskutečnilo ve Znojmě a družstvo skončilo šesté. Výsledky : -Dynamo Miroslav 0 : 9, -Spartak Kunovice 1 : 12, -Jiskra Náchod 4 : 10, -Spartak Brno ZJŠ 2 : 4, -Sokol Bolevec 1 : 4. Starší dorostenci Baníku Most hráli kvalifikační utkání se Slavojem Řevnice a po výsledcích 10 : 7 a 5 : 8 prohráli v prodloužení 0 : 1. Starší dorostenky Lokomotivy Teplice prohrály obě kvalifikační utkání se Spartakem Modřany 0 : 7 a 2 : 5. Hrála se opět soutěž krajských družstev. Finale mužů v Chomutově, žen v Jihlavě, juniorů v Náchodě a juniorek ve Znojmě. Muži Ústeckého kraje po vítězství nad Hradcem Králové 9 : 4 a Gottwaldovem 9 : 2 obhájili prvenství. Junioři prohráli s Prahou 0 : 6 a 5 : 13, juniorky s Hradcem Králové 4 : 7 a 0 : 3. Uskutečnila se i mezikrajová utkání Plzeň – Ústí nad Labem dorostenců a dorostenek. V obou utkáních zvítězila družstva Plzeňského kraje – dorostenci 16 : 4, dorostenky 6 : 4. Po zrušení Stasky /Státní sázková kancelář/ v roce 1953 zahájila o víkendu 6. a 7.10.1956 svoji činnost Sazka. A hned ve 3.sázkovém týdnu bylo zařazeno utkání Jiskra Třeboň – Sokol Stará ves /10:8/ a v 9.týdnu turnajové utkání Baník Chomutov – Jiskra Dvůr Králové nad Labem /8:8/.
Národní Házená