Historie oddílu národní házené v Žatci - 2014

2014 – V novém roce byla zahájena činnost již 5. ledna, kdy družstvo mladších žaček pod vedením M. Plecité ml. odjelo na první turnaj Zimného halového poháru do Mostu a vedlo si výborně, když skončilo na 1.místě.
Náš oddíl byl pověřen pořadatelstvím čtvrtfinále Českého poháru žen v hale SZEŠ v Žatci dne 11.1. 2014. Naše družstvo nakonec po velmi dobrých výkonech dokázalo z druhého postupového místa postoupit do semifinále. Nejprve porazilo tým z Modřan 12 : 7, následně děvčata z Bakova n.J. 18 : 15 a s SK Chomutov NH dokázalo remizovat v poměru 13 : 13.
Muži take zahajovali 11.1. 2014, ale v hale v Řevnicích, kde měli v osmifinále za největší soupeře družstvo TJ S. Podlázky, se kterým nakonec postoupili do čtvrtfinále.
Ze semifinále ČP žen, které se konalo v Plzni dne 8.2. 2014 děvčata nakonec po jediném vítězství s SK Chomutov NH a dvou prohrách s Tymákovem a Přešticemi do finále, které pořádala TJ Pustějov, nepostoupila. Třetí místo je ale mezi těmito týmy možno považovat za dobré umístění.
V Plzni hráli svoji čtvrfinálovou skupinu též muži, ale po slabších výkonech nezískali ani bod a do dalšího kola Českého poháru také nepostoupili.
Družstvo dorostenek se účastnilo Zimní halové ligy. Konkrétně hrálo ve čtvrtfinálové skupině (2.2.) v nafukovací hale v Plzni – Bolevci a nakonec hrálo ještě pak semifinálovou skupinu tamtéž dne 22.2. 2014. Děvčata odehrála náročná utkání s vyspělými týmy ze Západočeské a Středočeské oblasti, ale do finále nepostoupila. Získala ale nové herní zkušenosti, což je přínosem pro jejich další výkonnostní růst.
Dne 7. března 2014 se konala výroční schůze našeho oddílu, při které byla zhodnocena činnost za uplynulý rok a přijat plan činnosti na rok 2014. Jednání se zůčastnila též starostka města Žatec paní Mgr. Z. Hamousová a předseda Sč OSK p. Karel Klas.
V sobotu 15.3. 2014 byl náš oddíl pověřen VV SNH pořadatelstvím halového Mistrovství ČR v kategorii starší žáci v hale SZEŠ Žatec. Účastníkem bylo i naše družstvo a vedlo si vcelku úspěšně, protože skončilo na pěkném 4. místě. V posledním utkání porazilo i nového halového ČR SK Studénku. Bohužel starší žáci byli letos jediným týmem, který si účast na halových Mistrovstvích ČR vybojoval.
Byla dokončena rekonstrukce sociálního zařízení u šaten, takže se zlepšily podmínky pro všechny sportovce, kteří přijíždějí na naše hřiště.
Začátkem dubna byla dokončena akce na vyčištění hřiště za pomoci hasičů z Tuchořic a Technických služeb města Žatce. Hřiště je sice v lepším stavu, ale stále se projevuje po dešti kluzkost z důvodu vystupování nečistot na povrch. Dle jednání se zástupcem firmy Tennis Zlín je to ale jediná možnost, jak postupně zbavovat hřiště spadu, který povrch postupně znečišťuje.
V přípravě na jarní část sezóny se vedlo mládežnickým družstvům starších žaček a mladších žáků, která vyhrála turnaje v Praze.
V polovině dubna byla na domácím hřišti zahájena jarní část ligových soutěží. Muži přivítali družstvo z Raspenavy, kterou dokázali porazit 20 : 18. Ženy hrály se silným týmem z Tymákova a po vcelku vyrovnaném prvním poločasu prohrály 10 : 21 (2 : 7).
Oddíl požádal o dotaci KÚ Ústeckého kraje na letní soustředění mládeže v Dolním Dvoře v Krkonoších a byl úspěšný, když získal dotaci ve výši 30 tis. Kč.
Prvního května 2014 se konal 23. ročník turnaje rodin a potřetí jej vyhrála rodina Kuželova před rodinou Tučákových a Popelkových. Celkem se účastnilo 8 rodin.
V oblastním přeboru v sezóně 2013/14 se naše družstva umístila takto:
Mladší žačky 3. místo
Mladší žáci 2. místo
Starší žačky 3. místo
Starší žáci 1. místo
Dorostenky 4. místo
Dorostenci 2. místo
Muži 6. místo (B)
V ligových soutěžích se našim družstvům nedařilo ani v jedné kategorii. Nejhůře se vedlo ženám, které nakonec ve svých jedenácti vystoupeních nezískaly ani jediný bod. S průměrem necelých 12ti vstřelených branek na zápas se bohužel vyhrávat nedá a tak po 17 letech v I.lize následoval sestup do II. ligy (8 bodů a skóre 266 : 370, sedmá nejlepší obrana v lize, ale třetí nejhorší útok v lize).
I mužům se nedařilo jako v předchozích sezónách II.ligy a nakonec skončili na 5. místě. Cílem letošního roku bylo zapojit do ligových utkání všechny mladé hráče a naopak zkušenější hráče uvolnit na hostování do prvoligových týmů. V Nezvěsticích hostovali do vyšší soutěže P. Sýkora, P. Nociar a Š. Horník, kde nakonec získali bronzové medaile, v Tymákově hostoval D. Nociar, kde pomohl vybojovat 7. místo. Zajímostí letošního ročníku I.ligy mužů bylo z pohledu našeho oddílu i to, že náš člen, který hostuje dlouhodobě v Opatovicích n.L., Branislav Štefanča, vybojoval stříbrnou medaili.
Na mistrovství ČR se probojovalo pouze družstvo starších žáků, které s velkým náskokem zvítězilo v oblastním přeboru. Účast na mistrovství ve Studénce bylo zcela jistě velkou zkušeností a umístění na 4. místě po vítězstvích nad Bakovem n.J. a Dobruškou je možno považovat za úspěch.
V Poháru ČR se nakonec představila 3 družstva. Právo účasti si druhým místem z oblastního přeboru vybojovala družstva mladších žáků a dorostenců. Vynikající výkony předvedli mladší žáci v Mostě, kde po vítězství v závěrečném zápasu na Ostravou-Svinovem v poměru 10 : 8 vybojovali druhé místo. Navíc, nejlepším útočníkem celého turnaje byl vyhlášen Jan Hořejší.
Dorostencům se naopak ve Staré Vsi n.O. nedařilo dle představ. Ziskem 3 bodů nakonec obsadili pátou příčku a zejména bojovností v zápasech příliš nehýřili. V této kategorii je vidět, že se nám špička v republice mírně vzdálila.
Třetím týmem, který se účastnil finale Poháru ČR byly starší žačky. Právo účasti bylo dáno svěřením pořadatelství našemu oddílu. Děvčata tak měla možnost utkat se s výkonnostně velice dobrými týmy v domácím prostředí. Bohužel i tento tým nepředvedl hru, která by nás mohla těšit. Děvčata nebojovala jako tým a i přes nízký věkový průměr mohla zejména v útoku a v brance dokázat vice. Družstvo nakonec skončilo na 6. místě. Náš oddíl se uspořádání zhostil opět na výbornou, když pořadatelský tým v čele s Martinem Nýdrlem, Miluší Plecitou st., Růženou Janákovou a Miluší Šubrtovou, která pomáhala při zajišťování stravy, pracoval bezchybně. Na zahájení i při závěrečném ceremonialu byla přítomna starostka města Žatec Mgr. Z. Hamousová a při závěrečném vyhodnocení byl též europoslanec p. Ing. Kohlíček, který věnoval ceny nejlepším hráčkám turnaje.
Na celostátní soustředění žactva do Nového Města nad Metují odjeli ve funkci vedoucích opět E. Grimeková a E. Seemanová a spolu s nimi též K. Sovová a K. Kolářová.
Náš oddíl uspořádal další ročník Veteran Cup mužů, kterého se zúčastnila 4 družstva. Vítězem se stal Výběr Žatec před TJ Stará Ves n.O.
Ve dnech od 25.7. do 3.8.2014 proběhlo na našem hřišti soustředění mládeže oddílu KNH Chomutov. Sehráno bylo i několik modelových utkání mezi našimi žákovskými týmy.
Naše mládež odjela dne 3.8.2014 na letní soustředění do Krkonoš do Dolního Dvora. Pod vedením 7 vedoucích tam odjelo 37 dětí a národní házené se věnovaly do 16.8.2014. Jednalo se již o 31. ročník této zajímavé a velice prospěšné akce.
Dne 16.8.2014 byl uspořádán I. ročník turnaje mužů O pohár Chrámu chmele a piva. Turnaje se zúčastnilo celkem 5 týmů, z toho dva prvoligové (TJ DIOSS Nýřany a TJ S. Nezvěstice). Zvítězilo družstvo Nezvěstic, před Žatcem a Nýřany. O den později se naše družstva žen a mužů zůčastnila přípravného turnaje v Chomutově na hřišti SK Chomutov NH a obě dokázala svůj turnaj vyhrát. Ženy po vítězství nad B. Most a remíze s SK Chomutov NH a muži po vítězstvích nad oběma stejnými soupěři.
Již 24.8.2014 byla zahájena II. liga žen utkáním našeho ligového týmu na hřišti SK Chomutov NH “B”. Děvčata do nového ročníku této soutěže vstoupila úspěšně, když dokázala zvítězit přesvědčivě v poměru 23 : 11.
Muži vstoupili do nové druholigové sezóny utkáním s TJ AVIA Čakovice dne 31.8.2014 a v utkání se jim nedařilo především střelecky. Nakonec prohráli o jednu branku v poměru 14 : 15, ale následně bylo utkání kontumováno v náš prospěch a přiznáno vítězství v poměru 10 : 0. Ženy ve svém druhém zápasu opět nezaváhaly a zvítězily nad TJ Sokol Bakov n.J. v poměru 15 : 3.
Dne 4.9.2014 proběhla v Chomutově 8. valná hromada oddílů Severočeské oblasti, na které bylo voleno nové vedení. Z našeho oddílu byli do sedmičlenného vedení OSK zvoleni p. Jaroslav Bukovský (úsek rozhodčích) a p. Ing. Josef Popelka (předseda Sč. OSK).
Dne 8.9.2014 provedl náš oddíl nábor nových členů do našich družstev mladšího žactva, na kterém se podílely zejména Eva Šíbalová, Kateřina Kuželová, Petra Lukešová, Markéta Karasová a Žaneta Popelková. Objevilo se 12 nových talentů.
Poprvé v historii se členové našeho oddílu účastnili cyklistického závodu “Mýtinka 2014”, který se jede v Krušných horách v okolí Horní Halže. Nás oddíl byl reprezentován Petrem Karasem, A. Karasovou, D. Hamalovou a T. Svobodovou a zejména děvčata si vedla výborně, když D. Hamalová byla ve své kategorii druhá, A. Karasová třetí a T. Svobodová obsadila 4. místo.
V oblastním přeboru v sezóně 2014/15 se naše družstva umístila po podzimní části takto:
Mladší žačky 2. místo
Mladší žáci 1. místo
Starší žačky 3. místo
Starší žáci 1. místo
Dorostenky 4. místo
Dorostenci 1. místo
Muži 2. místo (B)
Oproti minulému ročníku se jeví výsledky zatím mnohem lepší než v sezóně předchozí. Velký boj o první místa ale svedou jak mladší žáci, starší žáci, tak i dorostenci. O postupovou příčku do finále P ČR budou muset tvrdě bojovat jak žačky mladší, tak starší. Příjemný pohled je též na umístění “B” týmu mužů.
Ve II.lize žen se daří našemu týmu, když po podzimní části vede tabulku s náskokem jednoho bodu před TJ Plzeň-Újezd. I muži se snaží o postup do nejvyšší soutěže, když ztrácejí na vedoucí tým TJ Sokol Ejpovice pouhé 2 body a z druhé příčky mají velikou šanci na historický postup.
Dne 22. listopadu byl odehrán již 23. ročník Memoriálu M. Šubrtové v kategorii dorostenky. Vítězem se celkem přesvědčivě stala děvčata z Tymákova před družstvem TJ Stará Ves n.O. a Baníkem Most. Naše děvčata nakonec obsadila pátou příčku po vítězství nad SK Chomutov NH.

Zpět na historii klubu