Historie oddílu národní házené v Žatci - 2013

2013 – Činnost našeho oddílu v novém roce byla zahájena již 5. ledna, kdy byl náš oddíl pověřen pořadatelstvím osmifinále Českého poháru mužů v hale TJ Sever v Žatci. Naši muži nakonec po velmi vyrovnaných utkání dokázali z druhého postupového místa jít do čtvrtfinále. Ženy zahajovaly až 12.1. 2013 v hale v Praze - Čakovicích, kde měly ve čtvrtfinále za soupeřky družstva SK Chomutov NH, TJ Spoje Praha a TJ Sp. Modřany. Po bojovných, ale nevyrovnaných výkonech naše děvčata postoupila do dalšího kola ze druhého místa po prohře s děvčaty z Chomutova.
V průběhu ledna byly zahájeny též soutěže mládeže - mladší žačky a mladší žáci, jejichž první turnaje se konaly v tělocvičně naší TJ. Zejména mladší žáci nám udělali velikou radost.
Dne 10.2. 2013 zajíždělo družstvo mužů do Plzně na čtvrtfinále Českého poháru, kde se utkalo se dvěma prvoligovými a dvěma druholigovými týmy. Bohužel celý tým herně zklamal a bez bodu se rozloučil s touto soutěží v tomto roce.
Ženám se vedlo podobně začátkem března (2.3.), když v domácím prostředí haly SZEŠ Žatec také nezískaly ani bod a skončily na 4. nepostupovém místě v semifinále Českého poháru.
V březnu byly dohrány také oblastní turnaje ve všech mládežnických kategoriích, které určily postupující na halové Mistrovství ČR. Z našich kolektivů uspěly pouze dva - mladší a starší žáci.
Mladší žáci zajížděli na finále do Litvínova, kde odehráli zajímavá utkání s herně vyspělejšími týmy, ale výkonnostně a hlavně svojí fyzičkou na soupeře nestačili. Porazili pouze družstvo Litvínova, takže skončili na 5. místě v tabulce halového Mistrovství ČR. Starší žáci odjížděli na HMČR do Řevnic a u tohoto družstva se plně projevila také fyzická nevyspělost. Herně sice příliš nezaostávali za svými soupeři, ale v prosazovaní se na brankovišti soupeře měli méně času a hra ztrácela na přesnosti nebo při bránění vysokých a zdatných útočníků soupeře zase chyběla právě síla i rychlost. Umístění na šestém místě tedy odpovídá výkonům na hřišti, protože dokázali porazit pouze tým Řevnic. Každopadně byla tato halová Mistrovství dobrým upozorněním oběma družstvům, v jakých oblastech se mají zlepšit pro letní Mistrovství ČR.
Ligová soutěž žen byla zahájena již 6. dubna utkání s TJ Sp. Modřany, které naše děvčata dokázala vyhrát v poměru 14 : 9. Muži začínali o týden později ve Vřeskovicích, kde zvítezili 20 : 11 a nastartovali tak výborný vstup do jarní části II. ligy.
V oblastním přeboru jsme měli 5 želízek v boji o titul oblastního přeborníka. Mladší žačky a mladší žáky, starší žáky, dorostenky a dorostence. Všechna tato družstva bojovala o postup na letní Mistrovství ČR. Nakonec se to podařilo třem z nich, když po velice vyrovnaných a dobrých výkonech zvítězilo družstvo dorostenek pod vedením trenérek Ž. Kuželové a R. Kubešové, družstvo mladších žáků pod vedením trenérek M. Beldíkové a R. Jurkovičové za vydatné pomoci B. Suttnera a J. Jurana a třetím úspěšným týmem byli starší žáci pod vedením trenérů J. Popelky a V. Fialy, kterým dle možností pomáhal M. Janák. Naše družstva tak získala za 66 let účasti v mistrovských soutěžích oblasti (kraje) již 93 titulů. V těchto soutěžích a soutěžích ligových a všech kategoriích se tak do 30.6. 2013 objevilo 504 našich družstev.
Do finále Poháru ČR se nakonec probojovaly přímo ještě mladší žačky za druhé místo v oblast. přeboru Sevč. oblasti. Zklamáním byla až třetí příčka dorostenců, ale díky pořadatelství finále v této kategorii, které bylo našemu oddílu Svazem národní házené přiřčeno, se mohli této vrcholné akce nakonec jako pořadatel zúčastnit. Nadále se potýkáme se špatnou výkonností u družstva starších žaček, protože se nám nedaří jeho kádr doplňovat.
Tradičně byl dne 1.5. 2013 odehrán již 22. ročník turnaje rodin, tentokrát za účasti 7 družstev. Vítězem se stala již celkově potřetí rodina Peškových ze Staré Huti.
V oblastním přeboru v sezóně 2012/13 se naše družstva umístila takto:
Mladší žačky 2. místo
Mladší žáci 1. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 5. místo
Dorostenky 1. místo
Dorostenci 3. místo
Muži 5. místo (B)

V ligových soutěžích jsme měli za cíl u žen se opětovně probojovat do play-off a u mužů se pokusit probojovat do I. ligy.
Ženy nakonec po velkém boji svého cíle dosáhly a z 8. místa šly do čtvrtfinále a nastoupily proti vítězi základní části, družstvu TJ Přeštice.
Děvčata neprodala svoji kůži lacino a v obou utkáních byla favoritkám z Přeštic vyrovnanými soupeřkami. Doma naše děvčata prohrála 7 : 13 po poločasu 4 : 6. Z výsledku je patrné, že zejména v obraně se nám relativně dařilo, ale nedokázali jsme se prosadit v útoku a především pak střelecky, protože brankářka Přeštic, Soňa Zadražilová, odchytala zápas ve vynikající formě. Do Přeštic k odvetě jsme odjižděli s cílem pokusit se o zázrak. Ten se nekonal a děvčata Přeštic potvrdila svoji převahu vítězstvím 16 : 11, opět po poločasovém výsledku 6 : 4. Pro nás byla tato utkání ale znovu velice dobrou zkušeností do příští sezóny. Naše družstvo tak skončilo na 8. místě, tedy stejně jako v předchozí sezóně.
Družstvo žen opustila po posledním odehraném zápasu s Přešticemi dlouholetá opora útočné řady Miluška Plecitá, která působila v nejvyšší soutěži 18 ligových sezón, z toho 17 sezón v útoku. Odehrála celkem 366 prvoligových zápasů a nastřílela celkem 1639 ligových branek.
Družstvo mužů po výtečném startu do jarních bojů hrálo rozhodující zápas o postup do I.ligy také s Přešticemi na soupeřově hřišti. Utkání bylo dlouho velice vyrovnané a vedení v něm se přelévalo z jedné strany na druhou. Domácí pak nakonec v polovině druhého poločasu získali dvou až tříbrankový náskok a ten již až do konce zápasu nepustili. Prohra 17 : 21 znamenala definitivní konec postupovým nadějím. Konečné 3. místo se ztrátou 4 bodů na postupující Přeštice je ale vynikajícím výsledkem a potvrzuje se tak stabilní výkonnost již po několik let za sebou i přesto, že s aktivní činností skončil pilíř obrany Jaroslav Lučan a musel být nahrazen mladými hráči, kteří ještě nemají tolik ligových zkušeností.
Vrcholných akcí, jakými jsou Mistrovství ČR a Pohár ČR ve všech mládežnických kategoriích se tentokrát účastnilo 5 našich družstev, což představovalo nemalé finanční náklady na zajištění jejich účasti.
Na M ČR hrála družstva mladších a starších žáků a družstvo dorostenek, které se na tuto akci probojovalo již potřetí v řadě.
Na Pohár ČR postoupilo družstvo mladších žaček a účastnilo se jej též družstvo dorostenců jako pořadatel.
Náš oddíl byl pořadatelem M ČR starších žáků a stejně jako v minulosti se náš oddíl zhostil tohoto úkolu na výbornou. Ubytování bylo zajištěno ve spolupráci s DDM v Žatci a hotelem Černý Orel. Stravování pak v restauraci "Václavka" (obědy a večeře) a snídaně jsme připravovali v naší režii přímo na hřišti.
Naše družstvo nezklamalo, když dokázalo porazit tým TJ Spoje Praha a umístilo se na pěkném 5. místě. Lepší umístění nebylo v dané době vzhledem k věku našich hráčů a jejich fyzickým dispozicím možné. Ostatní týmy je přehrávaly svojí rychlostí a hlavně razancí a přesností střelby. Přesto je chlapcům třeba poděkovat za důstojnou reprezentaci našeho oddílu a města.
V rámci akce bylo odehráno též utkání Západ - Východ hráčů, kteří neměli tolik možností se projevit na hřišti a utkání v nich určitě zanechalo hezkou vzpomínku.
Zahájení a ukončení akce byla přítomna též starostka města Žatec paní Mgr. Hamousová a předávání medailí se účastnil též europoslanec p. Ing. Kohlíček. Oběma náleží poděkování za vytvoření velice důstojného prostředí a atmosféry. Všechna družstva a i vyhodnocení jednotlivci obdrželi hodnotné ceny.
Družstvo mladších žáků zajíždělo na M ČR do Prahy, kde hrálo na hřišti TJ Spartak Modřany. Ani naši nejmladší reprezentanti nezklamali, když skončili na celkově 4. místě. První tři celky byly nad síly našeho týmu, takže pokračování každoročního medailového přídělu z M ČR se tentokrát přeťalo, neboť ani dorostenkám se nepodařilo na medailové stupínky vystoupat.
Tým dorostenek odejel hrát M ČR do Stupna s tím, že útočná řada a brankářka výkonnostně výrazně převyšovaly obrannou řadu a tento fakt se nakonec plně projevil. Každé utkání bylo až na utkání s TJ S. Tymákov v podstatě přestřelkou, ze které pouze jedenkrát vyšlo naše družstvo vítězně, když porazilo tým TJ S. Březno. 5. místo tak bylo maximum, které mohlo být reálně dosaženo. O individualitách v našem týmu hovoří i to, že nejlepší střelkyní M ČR byla se 49 brankami Lenka Kuželová a třetí nejlepší střelkyní pak byla Jana Janečková (42 branek).
Náš oddíl poprvé v historii zkusil uspořádat dvě vrcholné akce za sebou v jednom roce. Po M ČR starších žáků bylo i pořadatelství Poháru ČR v kategorii dorostenců přiděleno našemu oddílu.
Dle ohlasu všech účastníků připravil náš oddíl všem výborné podmínky. Ubytování bylo zajištěno opět ve spolupráci s DDM Žatec a hotelem Černý Orel a stravování bylo tentokrát zajištěno v jídelně Na Růžku (obědy a večeře), snídaně stejně jako u předchozí akce přímo na hřišti v naší režii.
Náš tým se účastnil akce jako pořadatel, protože skončil až na 3. místě oblastního přeboru. Nakonec to byli ale naši hráči, kteří se postarali o výborné umístění na bronzové příčce, protože dokázali porazit TJ S. Bakov n.J., TJ Lázně Bělohrad, KNH Chomutov a SKNH Veselí n.M.. Lepší byly jen týmy SK Studénka a vítěz TJ Příchovice. Zahájení turnaje provedla opět starostka města paní Mgr. Zdeňka Hamousová a předávání cen provedl europoslanec p. Ing. Kohlíček.
Pořadatelství obou akcí zcela jistě zvýšilo prestiž našeho oddílu a byla tak výborně prezentována naše TJ i město Žatec.
Posledním naším zástupcem na vrcholné akci byla naše nejmladší děvčata. Na Pohár ČR odjíždělo družstvo do Tymákova a i ono nakonec skončilo těsně pod stupni vítězů. Čtvrté místo je ale velikou odměnou především trenérům I. Tučákovi a E. Seemanové za jejich práci se svěřenkyněmi, které by měly v dalších letech bojovat o místo v sestavě ligového týmu. Družstvo neodjelo na turnaj v nejsilnější sestavě, protože některé hráčky byly na jiných akcích a jejich neúčast tak silně ovlivnila výkonnost družstva.
Za velký úspěch lze považovat nominování Moniky Beldíkové do reprezentačního družstva Čech na mezizemské utkaní s Moravou, které bylo hráno v Nýřanech.
Dne 26.6. 2013 proběhly volby do nového vedení Sevč. OSK. Do funkce předsedy úseku rozhodčích byl zvolen p. Jaroslav Bukovský a tím má náš oddíl po 20 letech opět svého zástupce v tomto významném orgánu Sevč. oblasti.
Na konci června proběhl další ročník turnaje starých gard mužů za účasti 5 družstev a vítězem se stalo družstvo TJ Stará Ves n.O..
Náš oddíl uspořádal v červnu den národní házené na svém hřišti pro třetí a čtvrté třídy ZŠ v Žatci, který zajišťovaly Miluše Plecitá st., Monika Beldíková, Eliška Seemanová a Kateřina Kuželová. Zúčastnily se třídy ZŠ Komenského alej a ukázalo se, že mezi děvčaty i chlapci je možno tímto způsobem nalézt talenty do našich družstev mládeže.
Dne 13.7. 2013 proběhla mimořádná valná hromada SNH, na které ukončil svojí činnost v nejvyšším orgánu SNH - výkonné výboru - p. Josef Popelka (odstoupení celého výkonného výboru) po více než 25 letech práce.
Jako každý rok, tak také letos bylo uspořádáno letní soustředění mládeže. Stalo se jubilejním, protože bylo již třicáté v řadě. Uspořádáno bylo v Perninku v Krušných horách na chatě Archa ve dnech 27.7. až 9.8.2013 a zúčastnilo se jej 25 dětí pod vedením 8 vedoucích, protože jsme si vařili sami.
V průběhu měsíce srpna byl zhotoven odvodňovací žlábek mezi tenisovými kurty a naším hřištěm, čímž se zlepšil odvod vody zejména z plochy pláště nafukovací haly, která nad tenisovými kurty v období od září do dubna vždy stojí.
Před zahájením sezóny se zúčastnilo kombinované družstvo žen dobře obsazeného turnaje v Dobřívi, kde náš kolektiv obsadil nakonec 3. místo.
Nová sezóna byla zahájena již 25. srpna 2013. Ženy hrály v Tymákově na hřišti loňského mistra a v prvnímpoločasu odehrály velice vyrovnané střetnutí, když prohrály poločas v poměru 7 : 11. Ve druhé půli se ale přestalo dařit střelecky a tak výsledek 9 : 20 byl sice krutý, ale zasloužený.
Ani muži ve II. lize nezačali dobře, když prohráli na hřišti TJ J. Raspenava 15 : 17, protože v prvním poločasu na svého soupeře herním nasazením nestačili a prohráli ho 5 : 9.
První ligové body v novém ročníku si připsala obě družstva o týden později, když ženy porazily TJ Příchovice 20 : 19 a muži pak NH Řevnice 20 : 18.
Ještě v sobotu 31.8.2013 vstoupilo do nového ročníku též první družstvo v mládežnických kategoriích - dorostenky - a to vítězstvím nad SK NH Louka 20 : 16.
Dne 29. září jsme uspořádali turnaj pro smíšená družstva mladšího žactva "O pohár DDM Žatec", kterého se zúčastnila vždy dvě družstva TJ Šroubárna Žatec a TJ Spartak Modřany. Prvním vítězem se stalo naše "A" družstvo.
V oblastním přeboru v sezóně 2013/14 se naše družstva umístila po podzimní části takto:
Mladší žačky 3. místo
Mladší žáci 3. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 3. místo
Dorostenky 4. místo
Dorostenci 2. místo
Muži 6. místo (B)

Z umístění družstev a bodových odstupů od postupových příček na PČR nebo MČR je patrný určitý ústup z pozic v minulých sezónách.
Je třeba ale vidět, že zejména v kategorii mladších děvčat i chlapců budujeme úplně nové týmy, ve kterých s abecedou národní házené v podstatě všichni začínají. O titul přeborníka oblasti tak budou s největší pravděpodobností bojovat pouze dva týmy a to starší žáci a dorostenci. O pohárovou příčku se budou snažit zcela jistě zabojovat ještě mladší žáci a dorostenky.
Naše ligové týmy si vedly podobně jako v loňské sezóně. Mužům se i přes výpadky v některých zápasech podařilo zůstat v kontaktu se špičkou druholigové tabulky (4. místo) a na vedoucí TJ S. Záluží ztrácejí pouhé 4 body (získali 13 bodů a skóre 190 : 194 brankám).
Prvoligové ženy měly také výsledky jako na houpačce. Po vítězství většinou následovala prohra, bohužel však až na výjimky s výrazným brankovým rozdílem. Nedařilo se opět střelecky a někdy i kombinačně hra nedosahovala loňské úrovně. Přesto děvčata vybojovala celkem 8 bodů při skóre 140 : 181 brance a skončila tak na devátém místě po podzimní části.
Dne 9.11. 2013 jsme ve spolupráci s Dobrovolným hasičským sborem Tuchořice vyzkoušeli na zhruba 1/8 hřiště tlakovou vodou vymýt nečistotu usazenou v pískové vrstvě umělé trávy. Zkouška byla úspěšná a bude tedy tato akce opakována do úplného vyčištění celého povrchu hřiště, které se zejména v období po dešti stávalo nebezpečným z důvodu velice kluzkého povrchu. U zkoušky asistovali pp. Šubrt, Tučák, Karas, Fiala, Popelka a pí Plecitá.
Závěr sezóny patřil opět turnaji dorostenek (22. ročník Memoriálu Moniky Šubrtové), kterého se zúčastnilo celkem 10 družstev. Naše děvčata nakonec obsadila čtvrtou příčku.
Členská základna se oproti loňskému roku navýšila o jednoho člena, což znamená, že nás bylo 132, z toho 83 členů v mládežnických kategoriích.

Zpět na historii klubu