Historie oddílu národní házené v Žatci - 2012

2012 – Činnost našeho oddílu v roce, kdy náš oddíl slaví významné jubileum - 65 let od svého založení - byla zahájena již 7. ledna, kdy byl náš oddíl pověřen pořadatelstvím čtvrtfinále Českého poháru žen v hale SZEŠ v Žatci. Naše ženy měly za soupeřky družstva KNHCH Litvínov, Baník Most NH, SK Chomutov NH a TJ Sp. Modřany. Po výborných výkonech naše děvčata postoupila do dalšího kola ze druhého místa po prohře s děvčaty z Chomutova.
Ve stejný den bojovali muži ve čtvrtfinále stejné soutěže v Plzni. Rozhodně nezklamali a po vítězství nad Podlázkami a překvapivě též nad prvoligovými Opatovicemi n.L. skončili na třetí, i když nepostupové příčce.
V průběhu ledna byly zahájeny též soutěže mládeže - mladší žačky a mladší žáci, jejichž první turnaje se konaly v tělocvičně naší TJ a zejména mladší žáci si vedli velice úspěšně, když svůj turnaj s přehledem vyhráli.
Dne 12. 2. 2012 zajíždělo družstvo žen do Plzně na semifinále Českého poháru. Nakonec po vítězstvích nad TJ Přeštice a SK Chomutov NH postoupil tým do finále v Bílovci na Severní Moravě z druhého místa za TJ Sokol Tymákov.
Ve všech utkáních předváděla děvčata pohlednou házenou a po zásluze si vybojovala postup do závěrečného kola po dlouhých sedmi letech.
24. 2. 2012 proběhla výroční schůze našeho oddílu, na které byl vyhodnocen uplynulý rok a připraven plan činnosti na nastávající rok 2012. Při hodnocení roku 2011 bylo též konstatováno, že se odehrálo celkem 386 zápasů s celkovým aktivním skóre 5296 : 4930 brankám. V rámci schůze byly též předány ceny za umístění družstev i jednotlivců v anketě www.nhzatec.cz.
Vítězi dalšího ročníku Zimního halového poháru Severočeské oblasti se stala družstva mladších a starších žáků, která tak navázala na výborné výsledky z předchozích let a postoupila na Mistrovství ČR.
Naopak se nedařilo dorostencům a dorostenkám, kteří skončili na druhých místech.
Mladší žáci tedy postoupili na halové Mistrovství ČR do Řevnic a podařilo se nim opětovně pro náš oddíl vybojovat cenný kov v podobě bronzové příčky. Tímto prodloužili období zisků medailového umístění z Mistrovství ČR na již osmý rok za sebou. Navíc nejlepším hráčem celého Mistrovství byl vyhlášen František Lukeš. Trenéry týmu byli Vlastimil Fiala a Monika Čítková.
Starší žáci odjeli na halové Mistrovství ČR do Staré Vsi nad Ondřejnicí, které se konalo 17. 3. 2012. Družstvo odjelo oslabeno o nejlepšího útočníka - Gustava Seiferta. Přesto, že chlapci skončili až na posledním - 7. místě, ostudu svým výkonem neudělali. Dobře zahrála především obrana v čele s Jiřím Habrem, který byl vyhlášen nejlepším obráncem celého Mistrovství.
Halové Mistrovství ČR v kategorii dorostenců pořádal náš oddíl v hale SZEŠ Žatec za účasti celkem 7 týmů z celé republiky. Turnaj byl velice vyrovnaný a až do posledních zápasů se bojovalo mezi 4 týmy o titul mistra ČR. Nakonec ke smůle našeho týmu si "bramborové" umístění vybojoval právě on, jeden bod za mistrem ČR pro rok 2012 z Příchovic a druhým Mostem. Na třetí příčce se stejným počtem bodů jako měl Žatec nakonec skončili chlapci z Řevnic. Náš oddíl se pořadatelství zhostil na výbornou, když ceny pro vítěze předávala starostka města Žatce Mgr. Zdeňka Hamousová spolu s předsedou TJ Aloisem Vlčkem.
Náš oddíl prostřednictvím TJ požádal i v tomto roce o dotaci KÚ v Ústí nad Labem na dva projekty - "Zajištění oslav 65 let našeho oddílu" a pak na "Dostavbu terasy k novému sociálnímu zázemí". Oba projekty představovaly částku 1,15 mil. Kč, o kterou bylo požádáno.
V rámci přípravy oslav výročí našeho oddílu byly vydány vlaječky s připomenutím kulatého výročí.
Naše ženy se ve dnech 31.3.-1.4. 2012 zúčastnily finále 38. ročníku Českého poháru v Bílovci.
Družstvo odjelo bez dvou klíčových hráček z důvodu onemocnění (L. Wűstové a Š. Zimové), což se nakonec projevilo jako rozhodující z pohledu herního projevu především v útočné fázi.
Děvčata nastoupila v prvním utkání proti TJ S. Tymákov a po pár minutách bylo jasné, že se nebude opakovat výborný výsledek ze semifinále. Děvčata z Tymákova nás jasně přehrála a bezpečně zvítězila v poměru 26 : 12. Hra na obraně i přes dost velký počet obdržených branek byla ale na slušné úrovni, bohužel byla silně přetěžovaná z důvodu vysokého počtu ztracených míčů v útoku.
Ve druhém zápase jsme narazili na tým z Dobrušky a díky výborné hře obrany jsme neustále drželi krok s tímto výborným soupeřem, který se nakonec stal vítězem celého turnaje. Bohužel hra útoku byla nadále bezzubá, a proto prohra 17 : 9 je "velmi dobrým" výsledkem. Do posledního dne šla děvčata s cílem vybojovat alespoň bronzovou příčku, protože bez bodu byl též TJ S. Krčín. Utkání bylo také velmi vyrovnané, protože obrana předváděla neskutečně dobrý výkon, když jen za I. poločas vybojovala čistě 12 míčů. Tuto hru již v útoku nemohla podpořit Jana Janečková, která se zranila v utkání s Dobruškou, takže děvčata odehrála celý zápas v útoku ve třech. Nedařilo se však herně ani v tomto střetnutí a tak prohra 16 : 14 nás poslala na poslední čtvrtou příčku. Přesto je nutno děvčatům poděkovat za postup do finale.
Velikým úspěchem bylo vyhodnocení Lucie Vlčkové nejlepší obránkyní celého finále a byla tak oceněna výborná hra nejen její, ale celé obrany v čele s oběma brankářkami.
V rámci finale se konalo též vyhodnocení nejlepší házenkářky a házenkáře roku 2011 na slavnostním večeru v sále Dělnického domu ve Studénce, kterého jsme se take zúčastnily a děvčata měla příležitost se příjemně pobavit.
Jarní část ligové soutěže žen byla zahájena 7.4. 2012, kdy naše děvčata zajížděla k důležitému zápasu do Plzně - Božkova. Po velice vyrovnaném zápasu jsme si nakonec odvezli bod za remízu 16 : 16.
V neděli 8. 4. pak byly zahájeny též soutěže Severočeské oblasti a jak muži B, tak dorostenci přivezli oba body ze hřiště KNH Chomutov. Muži po vítězství 23 : 16 a dorostenci 21 : 18. Zejména dorostenci udělali první důležitý krůček za obhajobou oblastního přeborníka.
Ve dnech 14.-15.4. 2012 proběhly oslavy 65 let založení našeho oddílu. Proběhly ve dvou částech - sportovní a společenské.
Sportovní část byla zahájena mistrovskými utkáními dorostenek s KNH Litvínov A (13:13), mužů B s Baníkem Most NH (21:21) a žen A s TJ S. Tymákov (13:22).
Po skončení mistrovských utkání byla sehrána modelová utkání mezi jedním družstev žen a dvěma družstvy mužů formou turnaje. V nich si příchozí bývalé hráčky a bývalí hráči mohli vyzkoušet, že ještě národní házenou hrát nezapomněli a je nutno říci, že to bylo příjemné setkání.
Celé oslavy byly monitorovány natáčením zajímavých momentů žateckou televizí OK plus a bude tak možno shlédnout průřez oslav na DVD.
Čestnými hosty oslav byl náměstek hejtmanky Ústeckého kraje p. Ing. Kouda a starostka města Žatec Mgr. Hamousová.
V rámci oslav byly pozvány i osobnosti našeho oddílu z minulých období a byl jim slavnostně předán Pamětní list k výročí oddílu. Mezi těmito oceněnými byli Zdena Střížová, Eliška Seemanová, Zdeňka Bilohuščínová, Otto Schell, Alois Vlček, Vlastimil Cholt, Josef Sladký, Jaroslav Zrůst a Jaroslav Špor st..
Za pomoc při zabezpečování naší činnosti z titulu svých funkcí byl pamětní list předán též p. Radovanu Šabatovi a paní Zdeňce Hamousové.
Hosté mohli shlédnout také výstavku mnoha fotografií spolu s kronikami oddílu a shlédnout záznamy z oslav 100 let národní házené, utkání Čechy - Morava v Žatci z roku 2006 a oslav 60 let našeho oddílu.
V rámci sobotní společenské části se všichni členové a příznivci našeho sportu sešli v sále Kulturního domu Moskva a po připomenutí si nejvýznamnějších událostí z historie oddílu měli možnost se bavit při vystoupení kapely Aquarius Žatec.
V neděli pak byla na programu přátelská utkání v kategoriích starší žactvo a dorost mezi našimi družstvy a výběry Severočeské oblasti.
Nejlépe si vedly starší žačky, které dokázaly své soupeřky porazit v poměru 16 : 14, když 13 branek vsítila Lenka Kuželová a 3 Karolína Bendová. Starší žáci prohráli 11 : 14, dorostenci prohráli 20 : 25 a dorostenky těsně prohrály 18 : 19. Důležité bylo, že naše družstva byla důstojnými soupeři ve všech utkáních a všechna družstva předváděla hezkou a bojovnou házenou. Rozhodčími utkání byli M. Janák, P. Sýkora a L. Mixtaj, kteří i svým výkonem přispěli k důstojnému průběhu celých oslav významného jubilea našeho oddílu.
Poděkování náleží též vedení OSK Severočeské oblasti v čele s p. Josefem Stýblem za pomoc v zabezpečení zajímavého program pro mládež při našich oslavách jubilea.
V rámci oslav byla vydána též vlaječka s připomenutím tohoto výročí.
18.4.2012 proběhla konference TJ, na které byl do čela TJ zvolen p. Ing. Josef Popelka, dalším členem výboru TJ na následující čtyřleté období byl zvolen p. Jaroslav Bukovský a do revizní komise byla zvolena paní Eva grimeková, která byla ustavena do funkce předsedkyně této komise.
1. květen je pravidelně blokován pro turnaj rodin. V letošním roce se uskutečnil již 21. ročník a v turnaji zvítězila rodina Kuželova.
V jarní části sezóny dokončily úspěšně mistrovské soutěže mládeže především družstva dorostenek, dorostenců a mladších žáků, která vybojovala tituly oblastních přeborníků.
Obhajoba titulu se nepovedla starším žákům, kteří nakonec po 8 titulech v řadě obsadili stříbrnou příčku a vybojovali si "jen" účast ve finale Poháru ČR.
Souhrn umístění v oblastním přeboru:
Mladší žačky 4. místo
Mladší žáci 1. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 4. místo
Dorostenky 1. místo
Dorostenci 1. místo
Muži 5. místo (B)

Náš oddíl uspořádal v rámci oslav 65. výročí založení také Mistrovství ČR v kategorii mladších žáků, kde jsme měli jako reprezentanta Severočeské oblasti i naše družstvo.
Chlapci měli zdatné soupeře především v družstvech TJ Plzeň-Újezd a TJ S. Dobruška, se kterými svá utkání prohráli, ale ostatní soupeře již porazili a vybojovali tak opět po roce bronzovou medaili. Družstvo prokázalo své nesporné kvality, ale ve srovnání s těmi nejlepšími chyběla lepší střelecká jistota útočníků. Naopak na postu brankáře se zaskvěl František Lukeš, který byl nakonec vyhlášen nejlepším brankářem celého MČR.
Pořadatelsky se náš oddíl zhostil celé akce na výbornou, o čemž svědčila vyjádření jednotlivých účastníků. V rámci volného času bylo též odehráno utkání Čechy - Morava, kterého se účastnili hráči, kteří se neprosadili do základních sestav jednotlivých účastníků. Účastníci tohoto utkání byli na závěr odměněni plyšovými hračkami.
Zahájení i ukončení mistrovství se účastnili zástupci města Žatec, paní Mgr. Hamousová a pan Ing. Novotný, za jejichž podporu je nutno poděkovat.
Družstva si odvezla nádherné poháry a nejlepší hráči na jednotlivých postech potom obdrželi věcnou cenu.
Mistrovství ČR v kategorii dorostenek v Tymákově bylo již druhým za sebou pro naše družstvo, které tentokrát odjíždělo s vcelku dobrými ambicemi. Bohužel se ale ani letos nepodařilo prodat svoji výkonnost a navíc chyběla děvčatům i větší bojovnost a zapálenost do hry. Zisk pouhých dvou bodů v utkání se Sokolem Vracov zůstal za očekáváním a hlavně prohra s TJ S. Podlázky a TJ S. Svinov byla po vyrovnaných prvních poločasech vždy po zbytečných chybách ve všech řadách zejména v poločasech druhých. Jediným pozitivním bylo umístění Lenky Kuželové mezi střelkyněmi mistrovství, kdy se 48 brankami skončila na děleném 2.-3. místě.
Mistrovství ČR se zúčastnili též dorostenci a také odjížděli s cílem umístit se mezi prvními třemi. Ani toto družstvo však svůj cíl nenaplnilo, a to především z důvodu slabší hry útoku v rozhodujících zápasech. Tým měl ještě před posledním zápasem teoretickou šanci bronz vybojovat, ale bohužel zápas s TJ S. Albrechtičky se vůbec nepovedl a tak po prohře 20:28 skončil tým nakonec až na 5. místě se čtyřmi body, dva body od bronzové medaile. Mezi jednotlivci vynikl Bohumil Suttner, který byl vyhlášen nejlepším brankářem celého mistrovství a mezi útočníky a střelci pak na druhém místě skončil Prokop Horník.
Ve finále Poháru ČR v kategorii starších žáků jsme měli také své zastoupení, i když družstvo bylo složeno též z mnoha žáků mladších, pro které to byla vynikající příprava na Mistrovství v jejich kategorii. Turnaj se konal v Nýřanech za účasti dalších 6 týmů a nakonec je možno chlapce jen pochválit za předvedený výkon. Čtvrté místo a bramborová medaile sice není vynikající, ale je nutno vzít v potaz možnosti družstva. Kladné skóre je víceméně překvapením a prohry byly skutečně s fyzicky mnohem lépe vyspělejšími týmy. I v tomto turnaji nakonec uspěl náš hráč v hodnocení jednotlivců, konkrétně Gustav Seifert, který byl vyhodnocen jako nejlepší útočník Poháru ČR pro rok 2012.
Celkově je možno u mládeže i letošní sezónu hodnotit kladně, protože ani letos jsme nakonec nezůstali bez medaile na MČR.
V I. lize žen jsme až do posledního kola bojovali o postupovou osmou příčku do play off, což se nakonec po vítězství nad TJ Sp. Modřany na jejich hřišti podařilo. Naším soupeřem byl opět jako před rokem tým z Tymákova a opět jsme bohužel nedokázali soupeře přehrát. V prvním utkání jsme ale byli vice než rovnocenným soupeřem, když zejména ve druhém poločasu jsme se nakonec přiblížili až na konečných 14 : 17. Tento výsledek byl příslibem do druhého utkání, protože se stále mohlo překvapení udát. Bohužel nám děvčata z Tymákova brzy po zahájení druhého poločasu zápasu v Tymákově vzala vítr z plachet a o postupujícím bylo rozhodnuto.
Celkové 8. místo, zisk 17 bodů a skóre 357 : 409 brankám bylo maximum, čeho tým mohl reálně dosáhnout. Každopádně je třeba vyzdvihnout hru zadní řady v čele s oběma brankářkami Kateřinou Hornovou a Romanou Černovskou, která patřila ke stabilnímu článku družstva. Svědčí o tom též nominace Lucie Vlčkové do reprezentačního týmu Čech k mezizemskému zápasu ve Studénce. Milým překvapením byla též nominace Moniky Čítkové, která ale z důvodu své svatby musela nominaci odmítnout. Mezi střelkyněmi se na osmé příčce objevila Lenka Wüstová, což je také známkou lepšící se hry útoku.
Družstvo mužů opět bojovalo o přední příčky druholigové tabulky a patří tak již po několik sezón k adeptům na postup do I. ligy. Po dobře odehrané sezóně tým skončil nakonec na třetím místě s 26 body a aktivním skóre 432 : 397 brankám. Zřetelně se projevila již pravidelná přítomnost zkušeného Daniela Nociara a i obrana hrála velice vyrovnaně. Nejlepším střelcem týmu byl Pavel Sýkora, který se mezi střelci II. ligy skupiny "A" umístil na čtvrtém místě.
V rámci oslav výročí oddílu byl uspořádán další ročník turnaje starých gard mužů za účasti celkem 5 týmů. Turnaj opět vyhrálo zaslouženě družstvo TJ Stará Ves n.O..
Po skončení turnaje byla zahájena výstavba terasy vedle budovy sociálního zázemí. Stavbu prováděla firma Novostavby Žatec a vznikl tak prostor pro diváky při nepříznivém počasí.
I v letošním roce bylo uspořádáno letní soustředění mládeže. Tentokrát poprvé v Jeseníkách, konkrétně v Karlově pod Pradědem. Jednalo se již o 29. ročník a soustředění se zúčastnilo celkem 29 dětí pod vedením 5 trenérů.
Na začátku září (1.9.) proběhlo školení rozhodčích v Nymburce a úspěšně zvládl test rozhodčího III. tř. Michal Janák a II. třídy Ladislav Mixtaj.
Do mistrovských soutěží se zapojilo opět 9 družstev s tím, že opětovně se potýkáme s nedostatkem hráček zejména u družstva starších žaček a dorostenek.
Do nové, již 38. prvoligové sezóny, vstoupily ženy úspěšně vítězstvím nad TJ Sokol Blovice 16 : 11 a obdobně muži do své již 8. druholigové sezóny vítězstvím nad TJ Vřeskovice v poměru 26 : 22.
Zatímco muži pokračovali ve výborných výkonem téměř po celou podzimní část (3.místo se ziskem 16 bodů a skórem 222 : 205), tak ženám se záhy přestalo dařit a po skončení posledního kola skončily na průběžném 11.místě se ziskem pouhých 6 bodů a skóre 144 : 174 brankám.
V oblastním přeboru se naše družstva umístila následovně:
Mladší žačky 1. místo
Mladší žáci 1. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 6. místo
Dorostenky 2. místo
Dorostenci 2. místo
Muži 4. místo (B)

V listopadu jsem uspořádali další, již 21. ročník Memoriálu Moniky Šubrtové, kterého se zůčastnila družstva ze Západočeské a Středočeské oblasti. Vítězem se stalo zaslouženě družstvo TJ Sokol Tymákov "A", ale i naše děvčata nezklamala a vybojovala třetí příčku v tomto silně obsazeném turnaji.
V anketě www.nhzatec se mezi ženami pro rok 2012 na prvním místě umístila Lucie Vlčková, mezi muži Pavel Sýkora a mezi kolektivy pak tým mužů "A", tudíž stejné pořadí jako v roce předchozím. Právem se pak mezi kolektivy na 2. místě umístilo družstvo mladších žáků a na třetím místě zejména za podzimní výkony pak družstvo mladších žaček.

Zpět na historii klubu