Historie oddílu národní házené v Žatci - 2011

2011 – Nový rok byl zahájen již 8. ledna, kdy byl náš oddíl pověřen pořadatelstvím dalšího kola mladších žáků v Zimním halovém přeboru, následoval turnaj v kategorii mladších žaček a leden byl uzavřen turnaji starších žáků a dorostenců v hale TJ Sever Žatec.
Již 9.1. 2011 se zúčastnil tým mužů čtvrtfinále Českého poháru v Plzni za účasti tří prvoligových týmů, Staré Huti a našeho kolektivu. Družstvo předvádělo pohlednou házenou a nakonec skončilo před branami semifinále na třetí nepostupové příčce, když dokázalo porazit i prvoligové Příchovice.
Dne 16.1. 2011 zajíždělo družstvo žen do Řevnic na čtvrtfinále Českého poháru. Nakonec po vítězstvích nad TJ Sp. Modřany a Baníkem Most postoupil tým do semifinále z druhého místa za SK Chomutov NH.
Na začátku února dne 5.2. 2010 odehrála děvčata semifinále v hale SZEŠ Žatec za účasti družstev SK Chomutov NH, TJ Přeštice a TJ Sokola Tymákov. V prvním utkání děvčata překvapila a porazila favorizovaný tým Chomutova. Bohužel následovala krutá, ale zasloužená porážka od Tymákova po velice odevzdaném výkonu zejména v útoku a tak se o postupujícím z druhé příčky rozhodovalo v utkání s TJ Přeštice. Utkání se nezačalo vyvíjet dobře, ale nakonec se ze zápasu stalo drama až do posledních minut. Zkušenější tým Přeštic nás nakonec dokázal porazit a tak se ani letos do vysněného finále nepodařilo postoupit.
25.2.2011 proběhla řádná výroční členská schůze oddílu, na které byl zhodnocen loňský rok a připraven jak finanční tak sportovní plán pro rok 2011.
V průběhu února byla také postupně dohrávána soutěž oblastního halového přeboru mládeže. Poprvé jsme uspořádali také turnaj v nové nafukovací hale pro tenis. Hrála tam družstva starších žaček a ukázalo se, že při dořešení menších technických nedostatků se může stát místem pro pořádání akcí našeho oddílu pravidelněji.
Na halové mistrovství ČR si postupně vybojovala účast družstva mladších žáků, dorostenců a starších žáků. Všechna družstva tak potvrdila své dominantní postavení z podzimní části nového ročníku.
Na základě jednání s vedením Oblastní soutěžní komise jsme dodatečně do oblastního přeboru přihlásili též “B” tým žen.
Svá první utkání odehrál tým v Raspenavě a obě vítězně v poměru 24 : 21 a 33 : 22 pod vedením Žanety Kuželové.
Mistrovství ČR v hale jako první odehrála družstva starších žáků a mladších žáků.
Družstvo st. žáků odjelo do Lázní Bělohrad oslabeno především na postu brankáře, když M. Buchal se nezúčastnil z důvodu nemoci a dále se neúčastnil ze základní sestavy ještě V. Žatecký. Tým však po úvodních třech prohrách s domácím kolektivem, Krčínem a Řevnicemi v dalších 3 zápasech dvakrát remizoval a jednou zvítězil a skončil tak na 6.místě se stejným počtem bodů jako páté Lázně Bělohrad.
V domácím prostředí haly SZEŠ Žatec odehráli halové Mistrovství ČR mladší žáci. Kolektiv porazil pouze soupeře ze Studénky a skončil tak nakonec na 5. místě. Zahájení Mistrovství se účastnila též starostka města Z. Hamousová, která přivítala všechny účastníky v našem městě a popřála jim hodně sportovních úspěchů. Všechna družstva obdržela krásné poháry a upomínkové předměty darované městem Žatec.
Poslední z postupujících na HMČR byli dorostenci, kteří hráli v Řevnicích.Ani jim se nedařilo podle představ a i když odehráli všechna utkání velice vyrovnaná, se třemi body skončili na 6. místě.
V březnu proběhla také jedna velice významná událost, která se dotýkala i našeho oddílu. V rámci udělování cen Fair play Českým olympijským výborem bylo jedno z ocenění dne 30.3. 2011 v Praze předáno Jaroslavu Bukovskému za záchranu lidského života při mistrovském utkání hraném ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Díky jeho včasnému a odbornému zásahu nedošlo k tragické události při sportovní akci.
Začátkem dubna zahájila své ligové soutěže též družstva mužů a žen. Ženy zahájily jarní část ligy utkáním v Blovicích a zvítězily 19:17 a muži o týden později v Raspenavě a také vítězně v poměru 21 : 18.
V polovině dubna byla schválena Krajským úřadem v Ústí nad Labem žádost naší TJ o dotaci na výstavbu nového sociálního zázemí pro rozhodčího a dalších prostor pro získané trofeje našeho oddílu.
Naše TJ obdržela z fondu hejtmanky našeho kraje částku ve výši 1500 tis. Kč. Na základě této informace byly dokončeny též práce na projektové dokumentaci za významné pomoci Daniela Nociara a byla zahájena všechna povolovací řízení.
Po skončení jarní části mistrovských soutěží jsme mohli být opět spokojeni s našimi mládežnickými kolektivy.
Titul přeborníka Severočeké oblasti ziskala družstva mladších žáků, starších žáků, dorostenek a dorostenců.
Mladší žačky 4. místo
Mladší žáci 1. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 6. místo
Dorostenky 1. místo
Dorostenci 1. místo
Muži 5. místo (B)
Ženy 2. místo (B)

Nejúspěšnějším kolektivem na mistrovství ČR, které se konalo ve Studénce byli mladší žáci. Po výborných výkonech nakonec vybojovali bronzové medaile pro náš oddíl pod vedením trenérů Moniky Čítkové a Vlastimila Fialy. Kolektiv se zasloužil o to, že již sedmý rok za sebou nepřijel náš oddíl z halového či letního mistrovství ČR, kterých se naše družstva účastnila, bez medaile.
Již o poznání méně se dařilo dalším našim třem zástupcům na této vrcholné akci Svazu národní házené.
Dorostenci obhájili v Brně-Ostopovicích čtvrtou příčku z předešlého roku, ale "bramborová" medaile je víceméně zklamáním, protože odehráli vice než vyrovnaná střetnutí jak s mistrem ČR Opatovicemi n.L., tak bronzovými Přešticemi. V obou utkáních rozhodly výpadky v určitých fázích utkání zejména v útočné řadě o našich těsných prohrách.
Starší žáci ve Staré Vsi n.O. hráli v nekompletní sestavě v útoku a to rozhodlo o umístění až na 5. místě po jediném vítězství nad Veselím nad Moravou. Jediným velkým kladem bylo vyhodnocení brankáře Martina Buchala jako nejlepšího brankáře celého Mistrovství.
Nejhůře skončily nakonec dorostenky, kterým se nedařilo a po jediném vítězství nad Drakenem Brno, vzhledem k vyrovnanosti posledních třech týmů, jsme se na "minitabulku" umístili až na šestém místě.
Družstvo žen "B" skončilo po zápasech s Mostem a Raspenavou nakonec na stříbrné příčce, když děvčata nestačila na tým z Mostu a ze 4 zápasů třikrát prohrála. Přesto je možno přihlášení družstva dodatečně do soutěže považovat za správný krok, protože si mohla zahrát děvčata, která nenastupovala pravidelně v ligovém týmu.
Ani mužům "B" se nedařilo podle představ, protože naděje hrát alespoň o bronzovou příčku se brzy rozplynula. I přesto, že tým byl složen převážně z dorostenců a hráčů "staré gardy", očekávalo se od něj vice.
Úspěchem byl postup "A" družstva žen do play-off po skončení v základní části soutěže na osmé příčce. Soupeřem byl ve čtvrtfinále pozdější mistr ČR, děvčata z TJ Sokol Tymákov. Družstvo bojovalo v obou zápasech, ale herně na výborně hrající děvčata z Tymákova nemělo. Celkové osmé místo je možno považovat za maximum, kterého tým v daném složení mohl dosáhnout.
Více se očekávalo od družstva mužů "A". Cílem bylo hrát o postup do I.ligy, ale nakonec skončili muži na 4.místě se stejným počtem 28 bodů jako třetí TJ Sokol Ejpovice, což bylo mírným ústupem z loňských pozic. Přesto nelze vyslovit nespokojenost, protože tým nastupoval stále bez zraněné výrazné opory týmu Daniela Nociara.
Na stavbu soc. zázemí jsme obdrželi též od města Žatec částku ve výši 800 tis. Kč a z rozpočtu TJ jsme pak museli vyčlenit dalších cca 187 tis. Kč, resp. z toho z našeho oddílového rozpočtu 127 tis. Kč.
Stavba byla zahájena úpravou staveniště zbouráním původní stavby kdysi turistické klubovny a kiosku našeho oddílu dne 5. a 6.7.2012 po skončeném turnaji starých gard mužů.
Josef Zilvar nám zajistil kontejnery na odvoz sutě a na vlastním bourání se podíleli tito naši členové: M. Popelka, J.Šubrt, M.Nýdrle, M.Hamous, I.Tučák, P.Karas, V.Fiala, M.Janák, M.Bobek, D.Nociar, R.Pojmon, J.Tichý, F.Lukáč, J.Bukovský a J.Popelka. S technikou nám pomohli I.Kubeš a M.Mach, dále pak L. Mixtaj, s nářadím ještě R.Mravec. Poděkování patří také M.Plecité st. i M.Plecité ml., které zajišťovaly občerstvení. Z oddílu handballu se pak zúčastnil po oba dny Jan Zimmermann jako jediný zástupce tohoto oddílu.
Bylo vyhlášeno poptávkové řízení na dodavatele stavby, ze kterého vzešla jako vítězná firma Novostavby Žatec p. Petra Brehma. Stavba byla nakonec předána do užívání v listopadu 2011 a došlo tím tak k velkému zlepšení podmínek v soc. zázemí pro rozhodčí obou kolektivních sportů. Navíc jsme získali možnost vytvořit další šatnový prostor v místě původní kanceláře oddílu národní házené a získali prostor pro umístění nářadí na údržbu hřiště a jeho okolí.
V srpnu 2011 uspořádal náš oddíl již 28. ročník letního soustředění mládeže, kterého se zúčastnilo 30 dětí pod vedením 4 vedoucích - Jaroslava Bukovského, Moniky Čítkové, Žanety Kuželové a Josefa Popelky. Soustředění se konalo v Červeném Kostelci, kde nám místní klub národní házené umožnil trénovat na jeho hřišti a sehrát na něm několik modelových utkání s týmy z Krčína a Červeného Kostelce.
Soutěže ročníku 2011-2012 zahájilo celkem 9 družstev, z toho dvě ligová. Z důvodu malého počtu hráček v kategorii žen jsme nepřihlásili do soutěže "B" tým. Radost nám nadále dělají mládežnické týmy, když po skončené podzimní části 3 vedou tabulku (mladší žáci, starší žáci a dorostenci) a dorostenky jsou velice těsně na druhém místě.
Méně se opět daří mladším a starším žačkám.
Mladší žačky 4. místo
Mladší žáci 1. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 5. místo
Dorostenky 2. místo
Dorostenci 1. místo
Muži 4. místo (B)

Ligový tým žen je po podzimní části na 9.místě se ziskem 8 bodů a skóre 174 : 197. Bohužel jsme prohráli v domácím zápasu s TJ Sp. Modřany a tím družstvo se stejným počtem bodů, ale na horší vzájemný zápas neskončilo na osmém místě, zajišťující účast v play-off. Do jarní části sezóny je úkolem toto umístění vybojovat zlepšenými výkony v utkáních s dalšími soupeřkami.
Družstvo mužů si bohužel také pohoršilo a je zatím na 7. místě s 10 body a skóre 197 : 203 brankám. Týmu se nedařilo zejména v útočné fázi, o čemž svědčí v hodnocení až devátý nejlepší útok v soutěži. Cílem do druhé části sezóny je odpoutat se z oblasti, která hrozí bojem o sestupové příčky.
Do dalšího ročníku Českého poháru dospělých naopak vkročili muži velice úspěšně, když bez ztráty bodu zvítězili v osmifinálové skupině, která byla hrána v hale TJ Sever Žatec 6.11.2011.
Trenérské zkoušky III. tř. úspěšně zvládli Michal Janák, Vlastimil Fiala, Petr Karas a Igor Tučák, přičemž II.běh byl v listopadu 2011 pořádán v Žatci.
V anketě www.nhzatec se mezi ženami na prvním místě umístila Lucie Vlčková, mezi muži Pavel Sýkora a mezi kolektivy pak tým mužů "A". Právem se pak mezi kolektivy na 3. místě umístilo družstvo mladších žáků

Zpět na historii klubu