Historie oddílu národní házené v Žatci - 2010

2010 – Nový rok byl zahájen již 9. ledna, kdy byl náš oddíl pověřen pořadatelstvím čtvrtfinále 36. ročníku Českého poháru v kategorii žen. Turnaj se hrál v hale TJ Sever Žatec a naše děvčata podala v celém turnaji vynikající výkon a dokázala postoupit do semifinále z prvního místa, když dokázala porazit též tým SK Chomutov NH.
Na začátku února dne 6. 2. 2010 odehrála děvčata semifinále v hale na Borských Polích v Plzni za účasti družstev SK Chomutov NH, TJ Přeštice a TJ Sokola Tymákov. Všechna tři utkání byla velice vyrovnaná, ale bohužel se nám nepodařilo první dvě utkání dotáhnout do vítězného či alespoň remízového konce a obě utkání (Chomutov, Tymákov) jsme o 3 branky prohrály. Zisk jediného bodu za remízu s Přešticemi byl již jen slabou náplastí.
Ve spolupráci s oddílem házené TJ Šr. Žatec byl uspořádán již potřetí Sportovní ples, na kterém byli vyhlášení nejlepší národní házenkáři našeho oddílu a nejúspěšnější družstva. Anketa byla vyhlášena na našich webovských stránkách pod patronátem Petra Votavy a tentokrát i za spolupráce s redaktorem Žateckého a Lounského Deníku p. Hynkem Dlouhým. Nejlepší mezi ženami byla opět Z. Bilohuščínová, mezi muži P. Sýkora a nejúspěšnějším týmem byli muži "A". Speciální anketa o nejoblíbenějšího národního házenkáře vynesla na první místo Daniela Nociara.
Rozehrána byla našimi mládežnickými týmy též soutěž Zimního halového poháru a velice úspěšně si vedla především družstva starších žáků a dorostenců, která svojí soutěž vyhrála a postoupila tak do finále soutěže.
Starší žáci odehráli halové mistrovství v Řevnicích a po dvou úvodních vítězstvích mohli pomýšlet na dobré umístění. Bohužel ve třetím zápasu s družstvem Lázní Bělohrad se zranil útočník Josef Bartoň a souhra útoku se tak vytratila. Tým nakonec obsadil až 5.místo.
Mnohem lépe si vedli dorostenci, kteří v Mostě po dobrých výkonech obsadili bronzovou příčku. Nevydařilo se jediné utkání s TJ S. Rokytnice, ale ve všech ostatních předvedli chlapci výbornou hru ve všech řadách, především překvapila dobrá hra obrany v čele s brankářem M. Horníkem.
Náš oddíl byl pověřen pořadatelstvím halového mistrovství ČR v kategorii dorostenek a tím pádem se jej mělo právo zúčastnit i naše družstvo. Turnaj jsme uspořádali poprvé v hale Střední zemědělské a ekologické školy v Žatci a byli jsme s prostředím velice spokojeni.
Naše děvčata se snažila i přes svůj velice nízký věkový průměr stačit vyspělejším soupeřkám, ale nakonec díky nejhoršímu poměru branek z minitabulky mezi týmy Žatce, Brna a Přeštic skončila až na 5.místě. Přesto je nutno děvčata pochválit za bojovnost a snahu, chyběl však větší herní klid a zkušenosti.
Dne 8. 5. 2010 uspořádal náš oddíl již 19. ročník turnaje rodin, kterého se zúčastnilo celkem 8 rodin. Vítězem se stalo zaslouženě poprvé družstvo rodiny Kuželových.
Začátkem dubna byla rozehrána jarní část mistrovského ročníku 2009/2010 a naše družstva hrála nejen o postupy na Mistrovství a Poháry ČR v mládežnických soutěžích, ale poprvé také družstvo mužů o postup do I. ligy a ženy se snažily o postup do play-off.
Ženy v prvoligové soutěži bohužel neměly dobrý start. Remíza s Modřanami a prohra v Plzni-Božkově tým psychicky zranila a zejména v útočné fázi byla hra rozháraná a bez razatního a hlavně přesného zakončení. Opakem byla hra obrany, která se velice dobře sehrála, ale na vítězství v prvních utkáních to ale nestačilo. Sice jsme porazili tým Krčína, ale zisk 3 bodů ze šesti utkání byl zklamáním. Obrat přišel v utkání se Spoji Praha, kdy následovala třízápasová vítězná šňůra. Tým nakonec obsadil 6. příčku se ziskem 19 bodů a skóre 199:223 brankám. Na závěr sezóny oznámila ukončení své prvoligové kariéry velice úspěšná a platná hráčka družstva Zdeňka Bilohuščínová. Družstvo se již v průběhu sezóny potýkalo se změnami v kádru, protože mateřské povinnosti se odebraly plnit postupně Štěpánka Havlová, Kateřina Pourová a Monika Čítková. Závěru sezóny se ze zdravotních důvodů již nemohla účastnit ani Žaneta Kuželová, a tak muselo být přistoupeno k postupnému zapracovávání mladých hráček z týmu dorostenek Gabriely Šorfové a Kamily Dlouhé.
Družstvo mužů vstoupilo do jarní části soutěže opět na vítězné vlně a až do utkání s Mostem neztratilo ani bod. Remíza v Mostě přinesla nepříjemnou změnu v herním projevu a z posledních 5 zápasů jsme získali pouhé dva body, což stačilo "jen" na třetí místo v tabulce II. ligy. I přes tento výpadek v závěru soutěže se jedná o nejúspěšnější sezónu mužů ve druholigové soutěži v celé historii oddílu a hráčům je potřeba jen poděkovat za předváděné výkony. Tým prokázal, že postupně získával větší herní zkušenosti a stával se vyspělejším i přes svůj jeden z nejnižších věkových průměrů z celé druholigové soutěže. Tým získal 30 bodů a soutěž skončil se skóre 439:395 brankám.
V oblastním přeboru mužů získávali herní zkušenosti především hráči dorosteneckého věku a je nutno říci, že nezklamali. "B" družstvo skončilo sice na 5.místě tabulky, ale získalo 14 bodů a vytvořilo tak spolu s Kláštercem n.O. a J. Raspenava "B" vyrovnanou trojici ve středu tabulky.
Vcelku úspěšně si vedla i naše mládežnická družstva, když týmy starších žáků a dorostenců vybojovaly další mistrovské tituly oblastního přeboru a jejich počet v historii oddílu tak dosáhl čísla 83. Družstva starších žaček a dorostenek si za umístění na druhých místech pak vybojovala právo účasti ve finále Poháru ČR.
Mistrovské soutěže v oblastním přeboru ročníku 2009/2010 ukončila naše družstva s následujícím umístěním:
Mladší žačky 4. místo
Mladší žáci A 3. místo
Mladší žáci B 4. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 2. místo
Dorostenky 2. místo
Dorostenci 1. místo
Muži 5. místo (B)

Družstvo starších žáků bojovalo o zisk titulu mistra ČR v domácím prostředí, protože náš oddíl byl uspořádáním M ČR pověřen. Chlapci podávali dobré výkony ve všech utkáních a až do posledního zápasu s TJ Sokol Ostrava-Svinov bojovali o medaili, ke které stačila i remíza. Bohužel se v utkání nedařilo střelecky a i přes bojovně odehraný zápas jsme prohrou o jedinou branku skončili za stupni vítězů na 4. místě. Titul mistra ČR vybojovali žáci z Drakenu Brno.
Náš oddíl se opět při zajištění dobrých podmínek pro účastníky z celé republiky prezentoval na velice dobré úrovni. Při zahájení i ukončení Mistrovství byli přítomni zástupci vedení města Žatce pánové Kassal a Knoblauch, chlapci měli v sobotu možnost si upéct špekáčky, bylo odehráno utkání Východ - Západ hráčů, kteří neměli tolik možností uplatnit se v základech jednotlivých družstev a bylo též odehráno utkání družstva vedoucích a trenérů proti domácímu druholigovému družstvu mužů.
Dorostenci odjížděli na M ČR do Přeštic, kde je čekalo opět 5 velice silných soupeřů. Po dvou úvodních prohrách (s Opatovicemi n.L. 18:19 a s Přešticemi 18:29) to nevypadalo nejlépe, ale následovaly dvě výhry a v posledním zápasu s Rokytnicí jsme opět hráli o medaili. V letošním roce nám však boj o medaile vůbec nevycházel. I v tomto utkání jsme záhy ztratili možnost bronz vybojovat, protože soupeř nás jednoznačně přehrával. Opět z toho bylo nešťastné 4. místo. Stejně jako na halovém mistrovství, tak i zde se ve velice dobrém světle představila zadní řada v čele s brankářem M. Horníkem.
Finále Poháru ČR odjela hrát děvčata z družstva starších žaček do Brna a dle slov trenérky Milušky Plecité jela na zkušenou, protože tým byl složen částečně ještě i z mladších žaček. Nakonec děvčata velice příjemně překvapila a po prvních dvou utkáních měla plný počet bodů. V další dvou zápasech pak sice prohrála, ale byla vyrovnanými soupeřkami i vítěznému týmu z Tymákova. Celé družstvo je možno pochválit za bojovnost a velikou snahu herně uspět. Nejlepší brankářkou Poháru ČR byla vyhlášena Barbora Andrtová.
Také dorostenky odjely bojovat o co nejlepší umístění v Poháru ČR do Staré Vsi nad Ondřejnicí. Děvčata nepodala optimální výkon a získala jediný bod za remízu s TJ Sp. Modřany a skončila tak na pátém místě. Evidentně byla hra našeho družstva výrazně neproduktivnější především v útočné fázi a obranná řada s brankářkou již nemohly nepříznivý vývoj utkání zvrátit. Přesto je nutno vidět pozitivně možnost utkat se s vyspělými soupeřkami a mít možnost porovnat naše výkonnostní možnosti s ostatními družstvy v republice.
V rámci oslav 105. výročí vzniku našeho sportu, které se konaly ve dnech 22.-27.6. 2010 ve Stupně a okolních místech (Osek u Rokycan, Ejpovice, Všenice, Tymákov, Přeštice, Příchovice a Blovice) byly uspořádány také turnaje oblastních výběrů v kategoriích staršího žactva a dorostu - Superpohár.
Ve výběru Severočeské oblasti v kategorii starších žaček jsme měli zastoupení i z našeho oddílu: Barbora Andrtová, Jana Janečková, Lenka Kuželová a Lenka Solčaniová. Jedním z trenérů družstva byla Miluška Plecitá ml..
Ve výběru starších žáků byli Štefan Ondo, Josef Srp, Josef Bartoň, Tomáš Popelka a Václav Vaněk. Jedním z trenérů byl Josef Popelka.
Výběr dorostenek tvořily mimo další hráčky z ostatních oddílů též Barbora Andrtová, Kamila Dlouhá, Gabriela Šorfová, Jana Janečková a Lenka Solčaniová. Jednou z trenérek byla Růžena Kubešová.
I u výběru dorostenců měl náš oddíl své silné zastoupení. V sestavě byli Mikuláš Horník, Martin Popelka, Michal Pavlas, Jan Taraba, Filip Gunár, Prokop Horník, Michal Janák a Pavel Nociar. Jedním z trenérů byl Josef Popelka.
V rámci Superpoháru v kategorii dorostenek a dorostenců byli vybíráni zkušenými ligovými trenéry reprezentanti do výběru juniorek a juniorů Čech, aby se představili v hlavním hracím dnu společně s muži a ženami v utkáních Čechy - Morava. I v těchto reprezentačních výběrech měl náš oddíl své zastoupení. Do týmu Čech juniorek a juniorů byli nominováni Gabriela Šorfová, Mikuláš Horník, Martin Popelka a Michal Janák.
Utkání Čechy - Morava byla přenášena v přímém internetovém přenosu televizí Střižna.cz a všichni 4 členové našeho oddílu naší TJ velice dobře a úspěšně reprezentovali.
V termínu 10. - 11. 7. 2010 byl uspořádán 1. ročník Veterán Cupu starých gard za účasti družstev MS Brno, TJ Stará Ves n.O. a Žatce "A" a Žatce "B". Turnaj dotovaný mnoha hodnotnými cenami vyhrál tým ze Staré Vsi n.O.
Dne 10.7. 2010 se uskutečnil v zasedací místnosti TJ Šroubárna Žatec letní aktiv oddílů Severočeské oblasti a jako host se zúčastnil též nový předseda SNH p. Jaroslav Holý z Plzně.
V pořadí již 27. letní soustředění proběhlo tentokrát relativně blízko Žatce, v horském městečku v Krušných horách – Hoře Svaté Kateřiny. Celkem se jej zúčastnilo 41 dětí pod vedením 5 trenérů – Miluše Plecité ml., Moniky Čítkové, Zdeňka Beldíka, Vlastimila Fialy a Josef Popelky st. a splnilo naprosto svůj účel.
Dne 14.8. 2010 se uskutečnil I. ročník přípravného turnaje mužů za účasti prvoligových Přeštic a druholigové Jihlavy. Náš domácí ligový tým nakonec díky horšímu skóre skončil na posledním třetím místě, ale turnaj měl velice dobrou herní úroveň a byl dobrou přípravou před nadcházející novou sezónou.
Také prvoligový tým žen měl krátké víkendové soustředění (od pátku do neděle) ve dnech 13.-15.8. 2010 přímo na hřišti TJ Šroubárna Žatec. Bylo zaměřené především na získání lepší fyzické kondice a na zapracování mladých dorosteneckých nadějí do týmu, především v útočné řadě. Z dorostenek se zúčastnily Gabriela Šorfová, Kamila Dlouhá, Hana Kolářová, Lenka Solčaniová a Jana Janečková.
Podzimní část sezóny 2010/11 zahájilo v mistrovských soutěžích celkem 9 družstev, z toho 6 mládežnických. Navíc nadále vyvíjí svojí činnost stará garda mužů.
Sezóna prvoligového týmu žen začala vítězstvím v domácím prostředí nad TJ S. Blovice 18:17 a sezóna druholigového týmu mužů vítězstvím nad TJ J. Raspenava 20:19. Nakonec končí družstvo žen podzimní část soutěže na 8. místě s 10 body, když se nadále potýkalo s absencemi hráček ze základního kádru (zranění Lenky Wüstové a Evy Šíbalové, mateřské povinnosti Moniky Čítkové a Veroniky Solčaniové). Naštěstí nám vypomohla v několika důležitých střetnutích Zdeňka Bilohuščínová a z mateřské dovolené se postupně zapojovala Štěpánka Havlová. Do sestavy tak byly zapracovávány mnohem více dorostenky. Z tohoto úhlu pohledu je možno tedy hodnotit umístění v tabulce jako odpovídající možnostem. Protože se play-off hraje opět od čtvrtfinále, cílem je právě příčka do 8. místa.
Muži nakonec po prohrách s Podlázkami, Řevnicemi, Ejpovicemi a Tymákovem skončili na 4. místě se 14 body a osmibodovou ztrátou na vedoucí Tymákov. I muži se potýkali s některými neúčastmi hráčů základu, především s pokračující absencí z důvodu zranění Daniela Nociara. Svými výkony ale přesvědčují, že loňský výsledek nebyl náhodný, a že je nutné s nimi počítat jako s možnými kandidáty na postup do I. ligy i nadále.
V oblastních přeborech nám opětovně dělají radost naše mládežnická družstva, zejména v chlapecké kategorii, ve které obsadila naše tři družstva v kategorii mladší žáci, starší žáci a dorostenci 1. místo po podzimní části. Velmi úspěšné jsou též dorostenky, které zachraňují čest dívčích kategorií a také vedou tabulku oblastní soutěže. Mladší žačky jsou na 4. místě a starší žačky vzhledem k tomu, že je tento tým nutno doplňovat o celou řadu mladších žaček skončily na 6. místě mistrovské tabulky. V soutěži OP máme též družstvo mužů B, které se ziskem 7 bodů obsadilo čtvrtou příčku po podzimní části se ztrátou 2 bodů na místo třetí a pěti bodů na místo první.
V říjnu vstoupilo do dalšího ročníku Českého poháru dospělých družstvo mužů. Hrálo se na hřišti TJ Šr. Žatec a náš tým po výborné hře postoupil z 1. místa do čtvrtfinále před TJ Stará Huť.
Na základě spolupráce s oddílem tenisu a oddílem házené byly zahájeny přípravné práce (studie a projektová dokumentace) na výstavbě nové budovy na stávajícím místě kiosku, ve které by měl zázemí rozhodčí, byl by zde sklad materiálu a menší zasedací místnost s možností prezentace všech získaných cen a ocenění všech družstev z naší dlouhé historie. Ve stávajících šatnových prostorech by se tak uvolnila další místnost pro šatnu přijíždějících družstev.
V listopadu pak naše družstvo rozehrálo halovou soutěž na domácí půdě v Zimním halovém přeboru v hale SZEŠ a zaslouženě v tomto kole zvítězilo. Turnaj byl hrán současně jako 19. ročník Memoriálu Moniky Šubrtové. Hostem bylo mimo jiné též “A” družstvo TJ S. Tymákov, které celkově tento turnaj zaslouženě vyhrálo a převzalo cenu pro vítěze z rukou p. Jana Šubrta.
Na konci měsíce listopadu proběhlo v zasedací místnosti TJ Šr. Žatec též zasedání Organizační komise výkonného výboru SNH.
V prosinci bylo uspořádáno soustředění družstva dorostenek, které po tři dny intenzivně trénovalo jednak v posilovně, plaveckém bazénu, ale hlavně tělocvičně TJ Šroubárna pod vedením Žanety Kuželové, Růženy Kubešové a Josefa Popelky. Cílem bylo nejen utužit kolektiv, což se dařilo zejména na diskotéce, ale především získání větší herní jistoty.
V anketě Deníku za rok 2010 se na 8.místě mezi jednotlivci v mládežnické kategorii umístila Jana Janečková. Vyhlášena byla též anketa na stránkách našeho oddílu a mezi družstvy zvítězil kolektiv mužů, mezi ženami Miluše Plecitá a mezi muži pak Pavel Sýkora. Anketa se stává tradicí a zajímavostí na našich webovských stránkách.

Zpět na historii klubu