Historie oddílu národní házené v Žatci - 2009

2009 – Nový rok byl zahájen již 10. ledna prvním turnajem zimního halového poháru mladších žaček v tělocvičně TJ Šroubárna.
Ve dnech 17.-18.1. se uskutečnilo krátké soustředění družstva mladších žáků pod vedením sl. M. Čítkové, V. Fialy a M. Janáka. Zúčastnilo se jej celkem 13 chlapců a smyslem soustředění s přespáním přímo v tělocvičně TJ Šroubárna bylo vedle herní přípravy a her především stmelení kolektivu.
Náš oddíl byl pak dne 24.1. pořadatelem čtvrtfinále 35. ročníku Českého poháru v kategorii žen, které se hrálo v hale TJ Sever. Naše děvčata po vcelku slušném výkonu ve všech řadách skončila na druhém postupovém místě, když jedinou porážku utrpěla v utkání s SK Chomutov NH "A". Cílem byl postup do semifinále a ten se podařilo naplnit.
Na začátku února dne 7.2. 2009 odehrála děvčata semifinále v hale na Borských Polích v Plzni za účasti družstev SK Chomutov NH, TJ Přeštice a TJ Sokola Tymákov. Našim hráčkách se nedařilo především v útočné fázi a při proměňování i vyložených střeleckých příležitostí a tak pouze po remíze s Tymákovem zůstalo na 4.místě tabulky a do finálového turnaje v Řevnicích nepostoupilo.
Více se dařilo našim mládežnickým kolektivům, když starší žáci, dorostenky a dorostenci postoupili na halová Mistrovství ČR ve svých kategoriích.
Dorostenci odehráli halové Mistrovství v Humpolci a i přes vítězství v prvních dvou zápasech nakonec skončilo na 4.místě, protože se významně projevily dozvuky virózních onemocnění u Pavla Sýkory a Pavla Nociara. Navíc došlo v posledním zápasu k obnovení zranění ramene u Františka Mocka a ke zranění prstu Jakuba Marholda, takže jsme zápas dohrávali znatelně oslabeni. Příjemným okamžikem turnaje ale bylo vyhlášení Jaromíra Hokra nejlepším obráncem Mistrovství a Pavel Sýkora byl s 37 brankami jedním ze dvou nejlepších střelců Mistrovství ČR.
Starší žáci odjížděli na halové Mistrovství do Jihlavy a vzhledem k dlouhodobému zranění ramene kapitána Prokopa Horníka a onemocnění dalšího útočníka Josefa Bartoně jsme se obávali o herní projev především v útočné činnosti.
Chlapci vstoupili do turnaje vynikajícím vítězstvím nad TJ Sokol Bakov n.J. a v dobrých výkonech pokračovala především obranná řada po celý turnaj.
V útoku hráli Tomáš Popelka, Václav Vaněk a handicapovaný Jakub Marhold, doplňováni byli Janem Mikulou a Václavem Pavlasem. Útok postupně opouštěly síly a v předposledních dvou zápasech o výsledcích rozhodovala již jen precizní hra obrany v čele s brankářem Bohumilem Suttnerem (na beku hrál Jan Taraba a záložníci byli Michal Pavlas, Miloš Launer, Josef Srp a Martin Mála). Ještě v posledním zápasu hráli chlapci nakonec o stříbrnou příčku, ale na lepšího soupeře z Příchovic již herně nestačili. Bronzový stupínek je však velikým úspěchem a příslibem i pro jarní část sezóny. Mistrovství starších žáků se objevilo také na obrazovkách České televize na kanálu ČT4 a byl viděn krátký šot ze zápasu s domácím SK Autonot Jihlava.
Dne 18.3. 2009 proběhla konference TJ Šroubárna Žatec, na které byla po dlouhé diskuzi schválena změna názvu naší TJ od data 30.10. 2009 na TJ Žatec. Datum změny bylo ale nakonec posunuto na 30.6. 2010 z důvodu již podávaných žádostí o dotaci na stavbu tenisové haly za naším hřištěm.
Po dlouhé odmlce se na Mistrovství ČR, konkrétně nyní na halovém, objevila i naše děvčata. Dorostenky odjížděly ke svým utkáním 22.3. 2009 do Červeného Kostelce a vedly si také velice úspěšně, když vybojovaly bronzovou příčku. Mezi nejlepšími hráčkami Mistrovství byla vyhodnocena v kategorii brankářek Jana Vojarová.
Družstvo podávalo ve všech zápasech vyrovnané a bojovné výkony a má všechny předpoklady pod vedením trenérek Žanety Kuželové a Růženy Kubešové bojovat o účast i na letním M ČR.
Dne 1. května se uskutečnil již 18. ročník turnaje rodin za účasti 7 družstev. Vítězem se stala poprvé rodina Bukovských ze Žatce.
Do mistrovských bojů zasáhlo celkem 10 družstev, z toho ženy v I.lize a muži ve II.lize.
"A" tým žen si dal za cíl probojovat se mezi první čtyři týmy tabulky a při trénincích se soustředil na větší sehranost obranné řady. Bohužel předsevzetí začalo brát za své při soubojích s celky z vyšších pater tabulky po podzimní části. Sezónu sice družstvo odehrálo v poklidných vodách středu tabulky, ale ve hře se nejednou více projevovala nervozita, čímž docházelo ke zbytečným technickým ztrátám míčů zejména v útočné fázi hry (přihrávkami i nepřesnou střelbou). Umístění na 8. místě neodpovídá možnostem týmu a získaných 16 bodů a skóre 404 ku 441 brance je toho důsledkem.
"A" družstvu mužů ukončilo jarní část druholigového působení na 9. místě se ziskem 17 bodů a se skóre 414 : 451 brance.
Hráči předváděli po celé jaro velice vyrovnané výkony a žádný soupeř pro ně nebyl nepřekonatelnou překážkou. V některých zápasech však nebyla zvládnuta koncovka utkání a ztráty těchto bodů nakonec rozhodly o tom, že díky sestupu dvou účastníků I.ligy mužů do II.ligy sk. A je odsoudily k sestupu.
Nakonec se však vše k dobrému otočilo, když KNHCH Litvínov svůj tým do soutěže nepřihlásil a tak i pro sezónu 2009/2010 druhá liga mužů v Žatci zůstává.
Mistrovské soutěže v oblastním přeboru ročníku 2008/2009 ukončila naše družstva s následujícím umístěním:
Mladší žačky 4. místo
Mladší žáci 2. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 2. místo
Dorostenky 2. místo
Dorostenci 1. místo
Ženy 1. místo (B)
Muži 6. místo (B)

Největšími úspěchy se tedy mohou pochlubit starší žáci, dorostenci a ženy "B", kteří pro náš oddíl vybojovali další tři mistrovské tituly a celkem jich tedy náš oddíl získal již 81.
Dalším velikým úspěchem byla účast všech našich mládežnických týmů v závěrečných celostátních turnajích (MČR a PČR). Mladší žačky se sice účastnily P ČR jen jako pořadatel, ale zcela jistě se mezi startujícími týmy neztratily.
Jak již bylo řečeno, tento turnaj jsme pořádali v Žatci a pro děvčata jsme připravili velice zajímavý doprovodný program. Zahájení Poháru ČR se zúčastnil též starosta města Žatec p. Erich Knoblauch a závěrečného ceremoniálu potom místostarosta p. Aleš Kassal.
Děvčata měla možnost shlédnout město z radniční věže, byl pro ně připraven táborák s opékáním vuřtů a zajímavé exhibiční utkání. Krátký šot z turnaje připravila do svého vysílání též Televize OK plus Žatec.
Naše družstvo nakonec po solidních výkonech obsadilo čtvrtou příčku.
Na tomto turnaji byla poprvé oficiálně použita nově zakoupená světelná tabule s časomírou a skórem, která je vhodná pro národní házenou a handball.
V Opatovicích nad Labem se ve finále Poháru ČR v kategorii starších žaček blýskla naše děvčata pod vedením Miluše Plecité ml. a st., když po vynikajících výkonech ve všech zápasech vybojovala pro náš oddíl vítězství v této druhé nejvyšší soutěži. Celkem zatím v této soutěži za dobu její existence třetí v pořadí. Úspěchem byla vítězství nad velice silnými týmy z Hlinska v Čechách a Tymákova.
Také dorostenky si po dlouhém půstu konečně vybojovaly účast v této prestižní soutěži a odjely do Brna. Děvčata chtěla navázat na úspěch z halového Mistrovství a to se jim i podařilo. Po dobrém kolektivním výkonu celého družstva a i přes velice věkově nízký průměr dokázala děvčata vybojovat stříbrnou příčku, když ve finále nestačila pouze na děvčata z Tymákova.
Posledním týmem, který se účastnil finále Poháru ČR byli mladší žáci, kteří hráli ve Veselí n.M.. Po roční odmlce, kdy se neúčastnili žádné celorepublikové vrcholné akce se opět na tuto scénu vrátili a začali získávat cenné zkušenosti. Tým je věkově velice mladý a má svojí budoucnost ještě před sebou. Nezkušenost se projevila ve všech zápasech, ale v jednom, ziskem 2 bodů, nakonec vybojovali celkově šestou příčku.
V posledních letech je již pravidlem, že Mistrovství ČR se účastní naše družstva starších žáků a dorostenců. Ani letos tomu nebylo jinak.
Starší žáci odjeli do Příchovic na hřiště největšího favorita Mistrovství. V prvním zápase trochu smolně prohráli s družstvem Albrechtiček o jednu branku a ve druhém získali dva body po vítězství nad Lázněmi Bělohrad. Bohužel v dalších utkáních pak již především v útočné fázi tým předváděl hru plnou chyb jak v rozehrávce, tak při vlastním zakončování akcí a všechny další tři zápasy prohrál. Příslibem do budoucnosti tak zůstala pouze hra obrany. 5. místo nebylo odpovídající představám, ale každopádně na lepší umístění s předváděnou hrou nebyl nárok. Chlapci se musí ještě hodně učit jak v technice hry, tak v taktickém pojetí hry. Na tomto turnaji chyběla i větší bojovnost a zápal pro hru.
Do Rokytnice u Přerova odjížděl tým dorostenců s cílem umístění mezi prvními třemi týmy a navázat tak na úspěch z loňského roku.
Družstvo odjelo v nejsilnější možné sestavě s M. Horníkem a B. Suttnerem v brance, na obraně byli připraveni J. Hokr, M. Popelka, M. Želinský, J. Taraba a M. Pavlas. V útoku potom nastupovali P. Sýkora, P. Nociar, F. Gunár a M. Janák. Trenérem družstva byl J. Popelka, asistentem F. Mocek a vedoucím družstva T. Sýkora. Do turnaje jsme vstoupili remízou s domácím týmem a i v dalším utkání se silnou Dobruškou jsme získali jeden bod. Každé utkání se vyvíjelo trochu jinak, když s domácím týmem jsme náskok dotahovali a obráceně s Dobruškou jsme náskok prohospodařili. Další den jsme měli za soupeře papírově slabší soupeře z Bakova n.J. a z Drakenu Brno, což se výsledkově i potvrdilo. Bohužel v obou těchto utkáních jsme do začátku nastoupili neskoncentrovaní a vítězství nakonec nebyla tak výrazná, jak jsme si přáli. Tato, v úvozovkách, maličkost nás, jak se později ukázalo, stála obhajobu titulu. V posledním zápasu, kdy se rozhodovalo o tom, zda vůbec medaili vybojujeme předvedl celý tým vynikají výkon a po vítězství nad družstvem z Kyšic jsme měli jistou stříbrnou medaili.
O titulu nakonec rozhodovalo skóre mezi námi a Dobruškou, která v posledním zápasu s Bakovem rozhodla o svém vítězství v celém Mistrovství.
Přesto je nutno celému kolektivu poděkovat za vzornou reprezentaci, protože zisk medaile v této kategorii je velikým úspěchem pro celý náš oddíl.
Zapomenout se nesmí ani na veliký úspěch "B" družstva žen, které hrálo pod vedením trenérek Ž. Kuželové a R. Kubešové a bez ztráty jediného bodu získalo oblastní mistrovský titul.
"B" tým mužů odehrál soutěž s velikými problémy s kádrem družstva, protože postupně jednotliví hráči, kteří měli být jeho součástí byli zapojeni do ligového týmu. Přesto zisk 7 bodů je možno považovat za maximum, kterého mohl tým dokázat a tak předposlední příčka v tabulce není zklamáním. Cenné zkušenosti v tomto družstvu získali především dorostenci, které potom zúročili na M ČR.
Ještě jedno významné ocenění náš oddíl v této sezóně získal. Byla to nominace Štěpánky Havlové do týmu Čech. Mezizemské utkání se hrálo 28.6. 2009 v Krčíně a Štěpánka tak má na svém kontě již sedmý reprezentační start. Vedle Zdeny Střížové-Pešinové a Zdeňky Bilohuščínové se tak zařadila do trojice nejúspěšnějších reprezentantek z našeho oddílu. Nutno dodat, že nominaci získala i Zdeňka, ale vzhledem ke zranění z ligového utkání v květnu ve Studénce se musela z reprezentace omluvit.
Zahájení přípravy na novou sezónu začalo soustředěním mládeže, které se konalo ve dnech 2. -15. 8. 2009 v Dobrušce. Soustředění se zúčastnilo 41 dětí pod vedením 8 vedoucích a trenérů. Jednalo se již o šestadvacáté letní soustředění mládeže, kterých se celkem zúčastnilo již 327 dětí celkem 832x pod vedením 26 trenérů a vedoucích, kteří se zúčastnili celkem 118x.
Novou mistrovskou sezónu zahájilo celkem 10 družstev. Z důvodu omezeného hráčského kádru žen nebylo přihlášeno po 14 sezónách do mistrovské soutěže družstvo žen "B". Naposledy nebylo přihlášeno v roce 1995.
Cílem pro prvoligové družstvo žen bylo stabilizovat kádr a umístit se ve středu mistrovské tabulky. Začátek I.ligy ale úspěšný vůbec nebyl, protože i přes neúčast Zdeňky Bilohuščínové v prvních dvou zápasech z důvodu doléčovaného zranění z konce minulé sezóny jsme očekávali zisk 4 bodů. Bohužel i přes dobrý vstup do utkání s TJ Sp. Modřany jsme nakonec především v útočné fázi utkání nezvládli a odjeli poraženi. Naštěstí ve druhém zápasu s nováčkem soutěže TJ Božkov se vrátila do útoku větší sebedůvěra a po povinném vítězství jsme pak překvapivě, ale zcela zaslouženě zvítězili v Krčíně. I s ostatními týmy, které patří do horní poloviny tabulky jsme odehráli všechna utkání velice varovnaná. Mrzet nás může určitě domácí prohra s Rokytnicí u Přerova, ale díky vítězství i nad silným Hlinskem jsme tak po skončení podzimní části udrželi 6. místo v tabulce. Získali jsme 10 bodů a skóre je zatím pasivní 206 : 212.
Družstvo mužů naopak vstoupilo do nové druholigové sezóny zcela impozantně, když překvapivě zvítězilo v Řevnicích. I v dalších utkáních předváděl tým na všech postech vyrovnané výkony a až na herní výpadek v utkáních se Všenicemi a Mostem vybojovával cenné body. Proto také mohl tým hrát v posledním dvojkole o vedoucí příčku mistrovské tabulky. Po velice dramatických minutách utkání jak s Tymákovem, tak především s Ejpovicemi se nečekané stalo skutkem. Po dvou sezónách, ve kterých bylo vždy cílem udržení se ve II.lize, naše družstvo mužů vede tabulku podzimní části nové sezóny 2009/2010 se ziskem 17 bodů a se skóre 209 : 183.
28.9. 2009 se zúčastnilo naše družstvo mužů základního kola Českého poháru v Klášterci nad Ohří. Soupěři byly též týmy ze Staré Huti (nedávno ještě prvoligový úspěšný účastník), nováček II. ligy TJ Sokol Záluží a Baník Most NH, také účastník II. ligy. Posledním účastníkem byl domácí tým. Bohužel po dvou prohrách právě s prvními dvěma jmenovanými naši muži, kteří odehráli turnaj v kombinované sestavě, do dalšího kola nepostoupili.
V soutěžích oblastního přeboru si vedla opět velice dobře naše mládežnická družstva. Nedaří se zcela jistě podle představ družstvu mladších žaček, které bylo po náboru doplněno o celou řadu nadějných hráček, ale bude potřeba ještě hodně tréninkového nadšení než se zlepšení projeví na výsledcích v soutěži.
"A" tým mladších žáků bojuje o 2.místo v tabulce s družstvem Louky a "B" družstvo podobně jako družstvo mladších žaček sbírá zkušenosti.
Starší žačky předvádí také velice solidní výkony a bojují s týmem Litvínova "A" o první příčku v mistrovské soutěži.
Starší žáci mají relativně nejsnazší pozici, když s velikým náskokem vedou podzimní část soutěže, ale je nutné mít na zřeteli stále se zlepšující výkony družstva z Louky.
Dorostenky stejně jako v minulé sezóně hrají o titul oblastního přeborníka, ale stejně jako v minulé sezóně ztrácejí dva body na Raspenavu ze vzájemných utkání. Celkově sice vedou tabulku, ale Raspenava má dva zápasy k dobru.
Také dorostenci stejně jako v předcházejících sezónách vládnou oblastnímu přeboru, ale jen s dvoubodovým náskokem. Utkání s Baníkem Most NH mají velice vyrovnaný průběh a nepříjemná je především ztráta bodu z domácího zápasu v posledním kole.
Právě převážně dorostenci jsou též základem "B" týmu mužů. Družstvo nehrálo sice opět vždy v nejsilnějším složení, ale v některých zápasech chyběla i větší jistota při zakončování akcí a bojovnost. Čtvrté místo s výrazným odstupem od 3.místa, na kterém je Raspenava "B", je sice zlepšením proti minulé sezóně, ale herně lepší kvalita zatím stále chybí.
Mistrovské soutěže v oblastním přeboru ročníku 2009/2010 ukončila naše družstva po podzimní části s následujícím umístěním:
Mladší žačky 4. místo
Mladší žáci 2. místo (A), 4. místo (B)
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 2. místo
Dorostenky 1. místo
Dorostenci 1. místo
Muži 4. místo (B)

V průběhu měsíce září a října byla zpracována studie na rekonstrukci stávajícího objektu kiosku členem družstva mužů Danielem Nociarem. Studie se stala součástí celkové rekonstrukce tenisových kurtů
15.11. 2009 byl sehrán již 18.ročník Memoriálu Moniky Šubrtové v hale TJ Sever Žatec za účasti 7 družstev dorostenek. Naše děvčata skončila na 4.místě se stejným počtem bodů jako druhý Most a třetí Blovice. Vítězem turnaje se zaslouženě stalo družstvo Tymákova.
V anketě mezi nejlepšími národními házenkářkami roku 2009 se umístila Zdeňka Bilohuščínová na 10. místě.

Zpět na historii klubu