Historie oddílu národní házené v Žatci - 2008

2008 – Nový rok byl zahájen již 6. ledna prvním turnajem mladších žáků v tělocvičně TJ Šroubárna, ve kterém naši žáci s přehledem zvítězili.
Dospělí odstartovali rok účastí ve čtvrtfinále Českého poháru. Ženy v Žatci v hale TJ Sever a muži v hale v Plzni na Borských polích. Děvčata splnila roli jednoho z favoritů a bezpečně postoupila do semifinále z druhého místa po jediné prohře s úřadujícím mistrem ČR SK Chomutov NH.
Naopak muži, kteří měli za soupeře TJ Avia Čakovice, TJ St. Huť, TJ DIOS Nýřany a TJ Spoje Praha, skončili po zisku jediného bodu se Spoji na posledním místě. Všechna utkání ale byla velice dobrou přípravou pro kolektiv, který byl složen kombinovaně z hráčů "A" a "B" týmu.
V semifinále, které se hrálo v Plzni se již ženám nedařilo a po zisku jediného bodu s týmem SK Chomutova NH tak bylo z dalších bojů o titul vítěze Českého poháru vyřazeno, když skončilo na 4. místě.
Mnohem lépe se dařilo mládežnickým celkům a to především chlapcům v jejich zimních přeborech.
V Severočeské oblasti se stali vítězi Zimného halového poháru ve všech třech kategoriích. Mladší žáci odjeli reprezentovat náš oddíl do Brna, ale i přes zisk 2 bodů se jim nepodařilo umístit lépe jak na sedmé příčce. Přesto lze považovat účast na tomto halovém mistrovství za velice poučnou pro další výkonnostní růst.
Mnohem lépe se vedlo dorostencům, kteří měli ambice nejvyšší a také je svým výkonem v Mostě potvrdili. Od zisku zlaté příčky je dělil nakonec jediný bod po prohře s týmem Dobrušky. Utkání jsme nezvládli zejména v jeho začátku, kdy jsme rychle prohrávali o 4 branky a pak jsme již výsledek stačili jen zkorigovat na 7 : 10. Úspěchem bylo vyhlášení Štěpána Horníka jako nejlepšího brankáře halového mistrovství.
Trochu smůly měli starší žáci, kteří odjeli na halové mistrovství do Málkova již bez nejlepšího střelce a kapitána týmu Filipa Gunára, který se zranil a navíc ve třetím utkání turnaje se zranil i druhý nejlepší střelec Prokop Horník. V té době jsme měli tři body z prvních dvou utkání a mohli hrát o minimálně bronzovou příčku. Nastálou situaci však již družstvo herně nezvládlo a s 5 získanými body se nakonec umístilo na 5. místě. Turnaj bez porážky přesvědčivě vyhrál tým z Opatovic n.L. Z našeho týmu je možno pochválit výkon obrany a brankáře Michala Pavlase až na poslední zápas právě s halovým mistrem z Opatovic, kde se objevilo v zadní řadě více herních chyb.
V tradičním termínu - 1. 5. 2008 - se uskutečníl již 17. ročník turnaje rodin a byl rekordně obsazen. Turnaje se zúčastnilo 13 rodinných týmů, z toho tři mimo Žatec. Vítězem se stala rodina Peškových ze Staré Huti před rodinou Antolových ze Žatce a na třetím místě skončila rodina Popelkových také ze Žatce.
Dne 8. 5. se konalo mezioblastní utkání staršího žactva a dorostu mezi Severočeskou oblastí a oblastí Středočeskou v obou kategoriích.
Náš oddíl měl mezi reprezentanty naší oblasti zástupce ve všech 4 výběrech.
Mezi staršími žačkami Veroniku Žižkovou (vstřelila 2 branky), Jana Janečková (2 branky) a Hana Kolářová, mezi dorostenkami Jana Vojarová, Monika Čítková (2 branky) a Marie Valhová (hráno v Mostě), mezi staršími žáky Michal Pavlas, Jan Taraba, Josef Srp, Filip Gunár (vstřelil 10 branek), Michal Janák (2 branky) a Prokop Horník (2 branky) a mezi dorostenci Štěpán Horník, Jaromír Hokr, František Mocek, Albert Tomek, Jakub Hradiský (5 branek), Pavel Sýkora (9 branek) a Josef Šmíd (2 branky) - hráno v Podlázkách. Starší žáci pomohli k vítězství 24 : 19 (11:8), dorostenci k remíze 20 : 20 (12:11), starší žačky k vítězství 10 : 8 (5:2) a dorostenky k vítězství 23 : 19 (10:7) - rozhodčím utkání byl p. Jaroslav Bukovský. Trenérem výběru starších žáků a dorostenců byl p. Josef Popelka.
V mistrovských soutěžích v oblasti si vedla naše družstva v letošní sezóně se střídavými úspěchy.
Mladší žačky 3. místo
Mladší žáci 3. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 6. místo
Dorostenky 5. místo
Dorostenci 1. místo (A), 3. místo (B)
Ženy 1. místo (B)
Muži 6. místo (B)

Největších úspěchů dosáhli opět kolektivy starších žáků (zlaté medaile jim předával zpěvák Martin Tankway, přítomen byl též hejtman Ústeckého kraje p. Šulc) a dorostenců, které obhájily loňská prvenství.
Určitým zklamáním bylo třetí místo mladších žáků po dobře rozehrané soutěži v podzimní části. Zhoršení bylo způsobeno nekompletním složením týmu při mistrovských turnajích. Vzhledem k nemožnosti adekvátní náhrady za chybějící hráče ze základní sestavy nás pak největší soupeři z Hejnic a Louky snadno přehrávali.
Stále se nedaří vylepšit postavení našich dívčích mládežnických celků. I v letošním ročníku jsme se umísťovali na spodních příčkách tabulky a bude nutné udělat opatření pro zajištění širší základny v jednotlivých družstvech. Hráčské kádry jsou velice úzké a z toho vyplývá i menší snaha o zlepšení výkonnosti u hráček.
U ženských složek je tak možno vyzdvihnout jen stabilní postavení "B" týmu žen na špičce oblastního přeboru.
U mužů si po podzimní části výrazně pohoršila "záloha" druholigového týmu. Snaha v boji o třetí místo v tabulce oblastního přeboru byla marná zejména z důvodu nutnosti uvolnění některých hráčů do "A" družstva a také absencí z důvodů školních nebo pracovních povinností.
Radost nám udělalo po roce opět ligové družstvo žen, které ze 6. místa po základní části I. ligy (26 bodů, 408 : 382) postoupilo do play off. Ve čtvrtfinále narazilo na silný tým HK Hlinsko, ale po vítězství doma v poměru 19 : 17 a remíze na hřišti soupeřek 19 : 19 překvapivě postoupilo až do semifinále.
Soupeřkami byla děvčata vedoucího celku po základní části TJ Sokola Tymákov a ta již byla nad naše síly. První utkání doma jsme prohráli 19 : 21 a druhé v Tymákově 9 : 18.
V utkání o bronzové medaile se tak naše děvčata utkala s TJ Přeštice. V prvním duelu zvítězilo naše družstvo 20 : 19, ale ve druhém jsme prohráli 12 : 17 a brankový poměr tak rozhodl o umístění na konečném vynikajícím 4. místě ligové tabulky.
Za velký úspěch je také možno považovat udržení II. ligy mužů i pro příští sezónu. Sezóna skončila se ziskem 19 bodů a skóre bylo 361 : 394, což stačilo na devátou příčku tabulky, která znamenala záchranu.
Účast v této soutěži je nepřestavitelným přínosem pro výkonostní růst všech hráčů a je vynikajícím vkladem do budoucnosti.

Na M ČR v kategorii starších žáků odjelo naše družstvo do Dobrušky a velice příjemně překvapilo svojí bojovností a předváděnými výkony.
Porazilo výrazným rozdílem NH Řevnice (23 : 8), potom TJ S. Nezvěstice (21 : 17), nedařilo se v utkáních s TJ S. Ostopovice (13 : 16) a TJ S. Rokytnice (11 : 13). V rozhodujícím posledním utkání s TJ NH Opatovice n.L. jsme překvapivě, ale zaslouženě zvítězili nad pozdějším mistrem ČR 16 : 15 a díky remíze družstva Ostopovic s Nezvěsticemi jsme vybojovali bronzové medaile. Pochválit je možno celou obrannou řadu v čele s brankářem M. Pavlasem, J. Tarabou, J. Bartoněm a hlavně M. Tancošem, který byl vyhlášen nejlepším obráncem celého Mistrovství ČR. V útoku se pak dařilo trojici F. Gunár, M. Janák a P. Horník. Trenérem družstva byl Josef Popelka a vedoucí družstva byla Růžena Janáková.
Největšího úspěchu dosáhli dorostenci, kteří se zúčastnili Mistrovství ČR v Žatci, tedy na domácím hřišti.
Po velice vyrovnaných všech utkáních dosáhli na příčku nejvyšší a získali tak po 10 letech opět titul Mistra ČR na letních mistrovstvích. Současně je to první mistrovský titul v této kategorii v historii oddílu vůbec. O nečekaný úspěch se zasloužili v brance Štěpán Horník a Mikuláš Horník, na obraně pak Jaromír Hokr, František Mocek, Pavel Hodina, Miroslav Želinský a Martin Popelka, v útoku potom Pavel Sýkora (60 vstřelených branek), Jakub Hradiský, Pavel Nociar, Filip Gunár, Josef Šmíd a Michal Janák. Trenérem úspěšného družstva byl Josef Popelka, asistentem Tomáš Sýkora a vedoucím družstva Jaroslav Bukovský. Výsledkem byly tři výhry a dvě remízy, tudíž 8 bodů a skóre 127 : 107 brankám. Právě větší počet vstřelených branek (Podlázky měly stejný počet bodů, ale skóre 123 : 103) rozhodl o titulu Mistr ČR.
Náš oddíl se pořadatelství zhostil opět na výbornou, o čemž svědčila vyjádření všech účastníků. Medaile a ceny předával místostarosta města Žatec p. Aleš Kassal, předseda TJ p. Alois Vlček, ředitel turnaje p. Luboš Dlouhý a za oddíl pak paní Žaneta Kuželová.
V sobotním večerním programu vystoupila jako host též rocková kapela Volej ze Žatce a svým vystoupením přispěla k příjemné atmosféře.
Celostátní akce, a to Poháru ČR ve Vracově, se nakonec zúčastnily i mladší žačky, které byly dodatečně nominovány díky nominačnímu klíči při neúčasti zástupce Středočeské oblasti. Pro hráčky byl tento turnaj skutečnou školou, protože úroveň většiny zúčastněných týmů byla herně o třídu výše. Přesto, že kolektiv skončil poslední a bez bodu (6. místo, 27 : 101), je možno brát účast na tomto turnaji právě z hlediska získávání zkušeností za veliký přínos. Trenérem družstva byl Ladislav Mixtaj.
Do reprezentačního týmu žen byly nominovány též dvě hráčky našeho prvoligového týmu žen Zdeňka Bilohuščínová a Lenka Wüstová. Obě přispěly k vítězství Čech nad Moravou 14 : 9 v Brně, konto Moravy zatížila Zdeňka svými 3 brankami, Lence se sice střelecky nedařilo, ale tímto startem si odbyla svůj debut v reprezentaci.
Na celostátní soustředění žactva v Ostravě-Svinově odjela jako vedoucí E. Grimeková a na celostátní soustředění juniorů a juniorek do Dobrušky pak jako frekventant Lucie Kopecká.
28. - 29.6. 2008 se konal již 30. ročník Memoriálu Zd. Novotného a 21. ročník Memoriálu J. Černého, kterého se zúčastnilo celkem 9 družstev, z toho tři družstva starých gard. Vítězství v hlavním turnaji si vybojoval celek Avia Čakovice před týmem Žatce"97" a Žatce "A".
V turnaji starých gard, který se hrál samostatně si také vybojovalo vítězství družstvo TJ Avia Čakovice před Žatcem a Dobruškou.
Na již 25. letní soustředění odjela naše mládež tentokrát na jižní Moravu do města Miroslav.
Soustředění se zúčastnilo 32 dětí pod vedením 7 vedoucích.
Od 1.8. 2008 se stal novým předsedou oddílu p. Josef Popelka a stal se tak v pořadí sedmým předsedou oddílu od jeho vzniku.
Dne 16.8. 2008 bylo v Hřivčicích v rámci hřivčické poutě odehráno přátelské utkání žen mezi družstvy TJ Šroubárna Žatec a SK Chomutov NH, které mělo za cíl předvést národní házenou v místě, kde se ještě v nedávném období hrála. Bohužel nepřálo počasí a tak utkání bylo odehráno pouze v jednom poločasu s výsledkem 10 : 11 ve prospěch chomutovského týmu.
Mistrovské soutěže v novém ročníku 2008/2009 zahájilo celkem 10 družstev a do turnajů se zapojilo družstvo staré gardy mužů.
Po podzimní části oblastního přeboru bylo umístění našich družstev následující:
Mladší žačky 4. místo
Mladší žáci 3. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 3. místo
Dorostenky 3. místo
Dorostenci 1. místo
Ženy 1. místo (B)
Muži 5. místo (B)

Týmy mužské kategorie podávaly nadále dobré výkony a standardně mají postavení mezi prvními třemi celky v tabulce Severočeské oblasti, výjimkou je tentokrát "B" tým mužů, který sbírá herní zkušenosti.
Vyzdvihnout je možno též zlepšení u ženských kategorií, zejména vynikající postavení "B" týmu žen, které také hrají na špici tabulky, ale též výkony starších žaček a dorostenek.
Naše ligové celky se umístily po podzimní časti ročníku 2008/9 takto:
Ženy 8. místo se ziskem 8 bodů a se skóre 209 : 228
Muži 10. místo se ziskem 7 bodů a se skóre 193 : 226
U obou celků došlo k mírnému oslabení loňských pozic, u žen je postavení v tabulce 6 bodů od 4. místa, které zajišťuje účast v play off a u mužů 5 bodů od 5. místa v tabulce, které by zajišťovalo klidnou pozici pro udržení druholigové příslušnosti.
Od začátku prosince došlo ke změně na postu trenéra u ligového celku žen, kdy družstvo převzal Josef Popelka.
V anketě Deníků Bohémia o nejlepšího sportovce v kategorii mládežnických kolektivů za rok 2008 skončilo na výborném 1. místě družstvo dorostenců a obhájilo tak umístění z předchozího roku. Cenu pro nejlepšího trenéra roku obdržel pak Ing. Josef Popelka. Předávání cen proběhlo v rámci kulturního pořadu v lounském divadle, ve kterém vystoupily např. Eva Aichmajerová, Ilona Csáková nebo Marcela Holanová.
Mezi nejlepšími sportovci města Žatce byli vyhodnoceni František Mocek v anketě jednotlivců mládeže, Lenka Wüstová a Daniel Nociar v anketě jednotlivců mezi dospělými, družstva starších žáků a dorostenců v anketě kolektivů mládeže a mezi kolektivy dospělých pak "B" tým žen.
V anketě o Nejlepší házenkářku roku 2008 se umístila na 4. místě Zdeňka Bilohuščínová, na 20. místě pak skončila ještě Lenka Wüstová.

Zpět na historii klubu