Historie oddílu národní házené v Žatci - 2007

2007 – Nový rok, ve kterém se oddíl začal připravovat na oslavy svého šedesátiletého jubilea, byl odstartován účastí družstva žen ve čtvrtfinále Českého poháru v Málkově. Děvčata splnila roli jednoho z favoritů a bezpečně postoupila do semifinále z druhého místa po jediné prohře s úřadujícím mistrem ČR SK Chomutov NH. Bohužel v semifinále v Plzni se již tolik nedařilo a po prohrách s SK Chomutov NH a TJ Přeštice a jediné výhře nad TJ Spoje Praha skončila děvčata na nepostupové třetí příčce a s pasivním skóre 53 : 61 brance.
Z důvodu mateřských povinností přerušila svojí trenérskou práci Hana Kolářová.
V halovém přeboru oblasti pak jasně zvítězili mladší žáci, starší žáci i dorostenci a zajistili si tak postupy na halová mistrovství ČR.
23. února se konala výroční členská schůze, kdy se poprvé účastnili pouze zástupci z jednotlivých družstev.
Družstvo dorostenců odjelo 24. února na přípravný turnaj do Plzně, kde se utkalo s 6 nejlepšími týmy Západočeské oblasti a dokázalo celý turnaj vyhrát.
Dne 11.3. se zúčastnilo družstvo starších žáků halového mistrovství ČR v Mostě, ale bohužel herně zcela propadlo. Zejména výkon obrany byl žalostný, a proto i přes zisk dvou bodů za remízy, z nichž jedna byla s pozdějším mistrem ČR Sokolem Stupno, skončilo družstvo po dalších 4 prohrách až na 6. místě.
V sobotu 17.3. 2007 se v hale TJ Lokomotiva Most konalo halové mistrovství dorostenců. Náš kolektiv se v prvním utkání střetnul s TJ Sokol Podlázky a zvítězil 9 : 4, čímž nastartoval vítězné tažení celým turnajem. Postupně porazil TJ Vřeskovice, MS Brno, TJ Sokol Rokytnice, Baník Most NH a Sokol Dobrušku. Celé družstvo pod vedením trenéra Josefa Popelky odvedlo bojovný a soustředěný výkon, který nepřinesl jen sedmý titul mistra ČR, ale také všechna ocenění na jednotlivých postech. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Štěpán Horník, nejlepším obráncem Jaromír Hokr a nejlepším útočníkem a střelcem turnaje Jakub Hradiský. Celému kolektivu, který hrál ve složení Štěpán Horník, Mikuláš Horník, Jaromír Hokr, Pavel Hodina, František Mocek, Martin Popelka, Miroslav Želinský, Albert Tomek, Pavel Foltýn, Pavel Sýkora, Pavel Nociar a Jakub Hradiský je nutno poděkovat za výbornou reprezentaci našeho oddílu a TJ.
V tento den pořádal náš oddíl v hale TJ Sever Žatec halové mistrovství ČR v kategorii mladších žáků a i na této akci jsme měli naše želízko v ohni. Chlapci bojovali, ale herně se jim nedařilo tak, jak bychom si všichni přáli. Nakonec po vítězství nad TJ Lázně Bělohrad obsadili 5. místo, ale odehráli ještě vyrovnaná střetnutí s TJ Všenice a Sokolem Bakov n.J. - vždy prohra o dvě branky. S pozdějším mistrem ČR, družstvem SK Žeravice, jsme prohráli 10 : 15 a nejvyšší prohru jsme utrpěli s celkem TJ Draken Brno, které skončilo stříbrné. Významným úspěchem ale bylo vyhodnocení Michala Tancoše nejlepším útočníkem celého mistrovství. Ceny předával starosta města p. Mgr. E. Knoblauch spolu s předsedou TJ p. A. Vlčkem. Sponzorem celé akce byla Skupina ČEZ a na akci byla přítomna také televize Ok plus Žatec.
Oslavy 60 let od založení naší TJ a oddílu národní házené začaly vrcholit začátkem dubna. Dne 8.dubna byla za přítomnosti místostarosty města p. Aleše Kassala a dalších čestných hostů zahájena výstava "Historie národní házené v Žatci 1947 - 2007" ve spolupráci s Regionálním muzeem K.A. Polánka v Žatci v nádherném prostředí Křížovy vily. Přítomni byli též někteří z fotografů, od nichž získal náš oddíl zajímavé snímky, které byly také v rámci expozice předvedeny (V. Bajbora, M. Drlík, I. Drlíková, Z. Pospíšil). Úvodní slovo pronesla manažerka Křížovy vily paní Mgr. R. Kassalová. Za oddíl národní házené přivítal všechny hosty p. Ing. J. Popelka. Výstava byla přístupná veřejnosti do 13.5. 2007.
V rámci propagace jubilea byla vydána další ze série vlaječek.
Hlavní oslavy proběhly ve dnech 14. a 15. dubna na hřišti, kde v sobotu byl odehrán turnaj starých gard a v neděli pak výběrová utkání staršího žactva a dorostu proti výběrům Severočeské oblasti.
Turnaj starých gard hrálo celkem 7 družstev, z toho byla dvě družstva žen. Zvítězilo nakonec družstvo Žatce "A" před Mostem, Mladíky ze Žatce, družstvem A. Vlčka, Žatcem - Prémium a dvěma družstvy žen, Modelkami a Hérečkami. Pořadí však nebylo vůbec důležité, rozhodující bylo si zahrát s lidmi, kteří se národní házenou přišli opět třeba i po mnoha letech pobavit.
Přijeli bývalí hráči a hráčky nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí, například Zdeněk Držálek, nebo František Malý a Alena Malíková.
V sobotu se ještě uskutečnil slavnostní večer ve společenském domě Moskva, při kterém vystoupila též děvčata z oddílu moderní gymnastiky pod vedením paní M. Dvořákové a skupina Sprint. Všichni přítomní se měli možnost tak sejít i při společenské akci a nejen si zavzpomínat na společná léta na hřišti, ale též si při hudbě zatancovat.
Neděle byla věnována již tradičně především dětem. Ve spolupráci s předsedou OSK p. Stýblem se uskutečnila utkání výběrů Severočeské oblasti v kategoriích starších žákyň, starších žáků, dorostenek a dorostenců s našimi kolektivy.
Naše mládež si vedla vcelku úspěšně, když starší žáci a dorostenci dokázali svá utkání vyhrát.
Dorostenci v poměru 27 : 8 a starší žáci 26 : 10. Starší žačky prohrály své utkání 3 : 19, ale je nutno vidět, že jsme měli družstvo složené kombinovaně i z mladších žaček. Vyrovnané střetnutí odehrály dorostenky, ale nakonec i ony odešly těsně poraženy v poměru 18 : 19.
V rámci nedělního programu bylo hráno též utkání I. ligy žen mezi domácím týmem a SK NH Klášterec n. O, které naše děvčata vyhrála 15 : 12.
V rámci propagace našeho sportu a našeho oddílu národní házené byly celé oslavy natáčeny žateckou televizí Ok plus a jsou tak pro příští generace zachyceny na DVD.
Dne 29.5. 2007 bylo uspořádáno ve spolupráci s DDM v Žatci na našem hřišti odpoledne plné her pro děti v rámci oslav Dne dětí.
Prvoligové družstvo žen neudrželo ligovou příslušnost a se ziskem 13 bodů a skóre 355 : 407 brankám skončilo na sestupové jedenácté příčce. Družstvo mělo pátý nejlepší útok v této ligové sezóně, ale bohužel jasně nejhorší bylo ve hře zadní řady. Na výkonu se zcela jistě projevil i vliv neúplných sestav téměř po celou sezónu (mateřství Zdeňky Bilohuščínové a zranění Miluše Plecité, problémy na postu brankářky). Bohužel u družstva na postu trenéra skončil svoje účinkování z pracovních důvodů Petr Votava.
V mistrovských soutěžích v oblasti si vedla další naše družstva v letošní sezóně velice úspěšně.
Mladší žačky 1. místo
Mladší žáci 1. místo
Starší žáci 1. místo (A), 4. místo (B)
Starší žačky 6. místo
Dorostenky 3. místo
Dorostenci 1. místo
Ženy 1. místo (B)
Muži 1. místo

Zisk 6 mistrovských titulů v oblasti je rekordním počtem za celou existenci oddílu. Zajímavé také je, že v mužské kategorii jsme získali všechny 4 tituly.
Družstvo starších žáků odehrálo 3.6. 2007 přípravný zápas na Mistrovství ČR v Podlázkách s výběrem Středočeské oblasti a dokázalo zvítězit v poměru 24 : 23 brankám.
Náš oddíl byl pověřen pořádáním Mistrovství ČR v kategorii starších žáků, které se konalo ve dnech 15.-17.6. 2007. Naše družstvo po vítězství v oblastním přeboru si vedlo nad míru dobře. Oproti halovému mistrovství se mnohem více dařilo obranné řadě a i útok odehrál všechny zápasy s plným nasazením. Po vítězstvích první den nad NH Opatovice n.L. a Drakenem Brno sice přišla remíza s Rokytnicí a prohra se Sokolem Stupno, ale přesto jsme v posledním zápasu se Sokolem Podlázky hráli o zlatou medaili. Bohužel se nepodařilo utkání dovést do vítězného konce, ale remíza stačila na druhé místo, které je velikým úspěchem celého kolektivu a odměnou za celosezónní snažení. O úspěch se postarali brankáři Mikuláš Horník a Pavel Benda, obránci Martin Popelka, Jan Taraba, Michal Pavlas, Michal Tancoš a útočníci Michal Janák, Filip Gunár, Josef Šmíd, Pavel Nociar, Jiří Hudeček, Jakub Marhold a Prokop Horník pod vedením Josefa Popelky a Miluše Plecité ml.
Při slavnostním zakončení byl přítomen i starosta města Žatec Mgr. Knoblauch. Účastníci byli spokojeni nejen se stravováním v restauraci Václavka, ale i s možností vidět město z radniční věže. Ceny pro nejlepší kolektivy a jednotlivce věnovalo město Žatec, Komerční banka Žatec a náš oddíl.
Dalším velikým úspěchem bylo 3.místo mladších žaček, které se účastnily Mistrovství ČR v Žeravicích.
Družstvo pod vedením Ladislava Mixtaje odjíždělo na turnaj v plné sestavě a odvedlo výborné výkony ve všech utkáních s výjimkou jediného (s TJ Příchovice), kde se nedařilo kolektivu zejména v prvním poločasu plnit pokyny trenéra. Nejlepší útočnicí celého mistrovství byla po zásluze vyhlášena Jana Janečková. Po dlouhých šesti letech se tak podařilo navázat na úspěchy v této věkové kategorii a hlavně zúročit tříletou přípravu celého družstva.
Na Mistrovstí ČR odjížděla ještě družstva mladších žáků a dorostenců.
Od prvého z nich se neočekávalo, že se výrazně prosadí, ale nakonec je jeho vystoupení v Brně možno považovat za důstojné. Chlapci měli opět největší problémy se střeleckou potencí a hlavně s malým důrazem na brankovišti při útočných akcích. Výraznou postavou útoku byl pouze Michal Tancoš, který ale sám nemohl ovlivnit celkový vývoj v jednotlivých utkáních. Družstvo nakonec obhájilo pátou pozici z halového mistrovství, ale zlepšila se výrazně hra obrany a dokonce Štefan Ondo byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství, což je možno považovat za veliký úspěch.
Více se čekalo od družstva dorostenců, i když již před odjezdem bylo jasné, že na Mistrovství bude hrát 6 velice vyrovnaných kolektivů. Mužstvo odjíždělo s ambicemi na medaili, ale to se bohužel nepotvrdilo.
Již v prvním utkání se S. Dobruška jsme celý zápas prohrávali a jen s vypětím všech sil se nám podařilo vyrovnat. Remízou skončila i další dvě utkání - s MS Brno a S. Rokytnice - a dá se říci, že také se štěstím. V dalším utkání jsme narazili na pozdějšího mistra ČR Sokol Tymákov a prohráli 20 : 22. Přesto při vyrovnanosti všech účastníků jsme ještě v posledním zápase se Sokolem Podlázky hráli o bronzovou medaili, ale chlapcům se zápas vůbec nevyvedl na všech postech s výjimkou brankáře Š. Horníka. Utkání jsme prohráli 16 : 28 a tím pádem obsadili až pátou příčku. Malou náplastí na nevydařené vystoupení bylo vyhlášení nejlepšího střelce mistrovství, kterým se stal Pavel Sýkora s 54 brankami. Úspěšně si střelecky vedl i Jakub Hradiský (44), ale bohužel Pavel Nociar (5), Josef Šmíd a ani Filip Gunár (1) se vůbec nedokázali střelecky prosadit. Obranná řada také neodehrála celý turnaj v pohodě, chybělo více soustředěnosti a hlavně důsledná hra na brankovišti.
Velikou radost udělala všem příznivcům našeho oddílu družstva mužů a žen "B". Obě družstva s převahou zvítězila v oblastním přeboru, což u mužů bylo vůbec poprvé v historii oddílu a u žen "B" se jednalo také o první vítězství "rezervy" "A" týmu v oblastním přeboru.
U mužů se o postup do II. ligy zasloužili brankáři V. Havránek a L. Mixtaj, obránci V. Šrajbr, Z. Beldík, J. Lučan, J. Hokr a J. Fungáč, v útoku pak zejména D. Nociar a P. Antol a V. Šůs, J. Hradiský, O. Bayer. V kádru družstva byli ještě Š. Horník, P. Sýkora a M. Kolinský. Trenérem družstva byl Tomáš Votava, který po skončení sezóny post trenéra opouští z pracovních důvodů.
Družstvo odehrálo sezónu ve velkém stylu, když ztratilo jediný bod s týmem KNH Chomutov. Vedle velké bojovnosti se projevovala již i zkušenost hráčů, kteří okusili II. ligu při hostování v KNHCH Litvínov (Nociar, Antol) a celý kolektiv tak má předpoklady převádět i v příštím ročníku kvalitní národní házenou.
Obdobně lze hodnotit i vystoupení družstva žen "B", které hrálo pod vedením Žanety Kuželové a Růženy Kubešové. Vítězství tohoto kolektivu bylo o to cennější, že vlastně vybojovalo účast v kvalifikaci o I. ligu a vytvořilo tak příležitost udržet I. ligu i v následující sezóně 2007/2008.
Kvalifikace o I. ligu žen se hrála v Mostě ve dnech 29.6.-1.7. 2007 za účasti družstev Baník Most NH, Sokola Bakov n. J., Sokola Březno, Avia Čakovice, Sokola Vracov, Rubeny Náchod a TJ Šr. Žatec.
Naše děvčata pod vedením Žanety Kuželové a Jindřicha Samka odehrála turnaj zcela bezchybně a vybojovala tak pro náš oddíl prvoligovou sezónu i pro příští rok. Postupně porazila Čakovice 9 : 6, Most 16 : 9, Bakov n. J. 16 : 6, Vracov 14 : 9, Náchod 19 : 18 a Březno 14 : 8.
O postup se zasloužila v brance J. Bobková, K. Hornová a M. Čítková, na obraně I. Samková, K. Pourová, L. Vlčková, L. Schneiderová, E. Šíbalová a v útoku A. Doskočilová, Z. Bilohuščínová, L. Wüstová, E. Bartoňová, Ž. Kuželová a J. Hokrová.
Na celostátní soustředění žactva ve Staré Vsi nad Ondřejnicí odjela jako vedoucí E. Grimeková a na celostátní soustředění juniorů a juniorek do Chropyně pak jako frekventanti Lucie Kopecká a Tomáš Sýkora.
30.6. - 1.7. 2007 se konal již 29. ročník Memoriálu Zd. Novotného a 20. ročník Memoriálu J. Černého, kterého se zúčastnilo celkem 12 družstev. Vítězství si vybojoval celek Avia Čakovice "A" před svým "B" týmem.
Novým trenérem "A" týmu družstva mužů se stal Jaroslav Bukovský a na postu vedoucího družstva bude Václav Havránek.
V Žatci se konalo historicky první výjezdní zasedání VV SNH dne 20.7. 2007.
Na letní soustředění mládeže do Dolních Lysečin v Krkonoších odjelo celkem 29 dětí pod vedením 4 vedoucích. Soustředění, v pořadí již čtyřiadvacáté, se konalo na Karlově chatě od 5.-18.8. 2007.
Již 25.8. se účastnil "B" tým mužů předkola Českého poháru v Hejnicích a bezpečně postoupil z 1. místa do základního kola.
Ligové soutěže byly zahájeny 26.8. 2007. Muži přivítali na domácím hřišti TJ Litohlavy a zvítězili 16 : 15 a získali tak až ve třetí druholigové sezóně historicky první ligové body pro Žatec.
I ženy začaly novou ligovou sezónu vítězstvím, když porazily třetí celek minulého ročníku TJ Sokol Tymákov 14 : 12.
Mistrovské soutěže v oblastním přeboru Severočeské oblasti ročníku 2007/8 zahájilo celkem 9 družstev, z toho 7 mládežnických.
Dne 16.9. uspořádal náš oddíl základní kolo ČP mužů za účasti 5 týmů včetně tří druholigových mužstev. Z prvního místa postoupilo do osmifinále "A" družstvo, ale nezklamal ani "B" tým, který získal tři body za jedno vítěztví (Hejnice) a za remízu s TJ Spoje Praha.
V osmifinále pak reprezentoval náš oddíl tým zkombinovaný z hráčů "A" i "B" družstev, a přestože se spíše jednalo o pouze doplněné "B" družstvo, kolektiv dokázal postoupit opět z 1. místa do čtvrtfinále Českého poháru, když porazil druholigové TJ Všenice a TJ Spoje Praha a remizoval s NH Řevnice.
V Českém poháru se v osmifinále také prezentoval "B" tým žen v Klášterci n.O. dne 6.10. 2007, ale skončil až na třetím nepostupovém místě.
Po podzimní části oblastního přeboru bylo umístění našich družstev následující:
Mladší žačky 3. místo
Mladší žáci 2. místo
Starší žáci 1. místo
Starší žačky 6. místo
Dorostenky 5. místo
Dorostenci 1. místo (A), 3. místo (B)
Ženy 2. místo (B)
Muži 5. místo (B)

Zejména mužské celky podávaly nadále dobré výkony a udržují si dobré postavení mezi oddíly Severočeské oblasti. Vyzdvihnout je možno též stabilní výkony "B" týmu žen, které také hrají na špici tabulky.
Naše ligové celky se umístily po podzimní časti ročníku 2007/8 takto:
Ženy - 6. místo se ziskem 15 bodů a se skóre 195 : 195
Muži - 9. místo se ziskem 9 bodů a se skóre 162 : 195
Máme-li hodnotit úspěšnost, pak je nutno především vyzdvihnout návrat žen do horní poloviny ligové tabulky, ale i družstvo mužů si dosud udrželo šanci na zachování druholigové příslušnosti a je nutné cenit toto postavení především z pohledu nováčka soutěže.
Velkým úspěchem našeho oddílu bylo také ocenění výborných výkonů naší hráčky Heleny Němcové v dosavadních ligových ročnících a v reprezentaci Čech, za které získala v listopadu titul Mistryně národní házené. Stala se tak teprve druhou odchovankyní našeho oddílu, která tento nejvyšší hráčský titul získala (první byla Z. Střížová-Pešinová).
V anketě Deníků Bohemia o nejlepšího sportovce v kategorii mládežnických kolektivů za rok 2007 skončilo na výborném 1. místě družstvo dorostenců a navíc v anketě jednotlivců u mládeže se na 10. místě umístil Jakub Hradiský. Předávání cen proběhlo v rámci kulturního pořadu v žateckém divadle, ve kterém vystoupily např. Eva Aichmajerová nebo Kamélie.
Mezi nejlepšími sportovci města Žatce byli vyhodnoceni Jakub Hradiský v anketě jednotlivců mládeže, družstva starších žáků a dorostenců v anketě kolektivů mládeže a mezi kolektivy dospělých pak "A" tým mužů.

Zpět na historii klubu