Historie oddílu národní házené v Žatci - 2006

2006 – Nový rok byl odstartován tradičně konáním I. kola Zimního poháru mladších žaček (14.1.) a turnajem mladších žáků (21.1. - vítězí žáci TJ Šroubárna) v tělocvičně TJ Šroubárna v lednu.
V lednu se také do činnosti zapojila družstva mužů a žen svojí účastí ve čtvrtfinále českého poháru.
Muži, kteří postoupili překvapivě spolu s TJ NH Řevnice z osmifinále konaného v Litvínově se utkali s prvoligovými týmy Sokola Stupno, TJ Litohlavy a TJ DIOSS Nýřany a s vedoucím týmem II. ligy TJ NH Řevnice. Na tyto kvalitní týmy svým výkonem nestačili a skončili na 5. nepostupovém místě, ale odehráli 4 kvalitní zápasy vcelku po dobrých výkonech.
Ženy si vedly o den později v Málkově (15.1.) mnohem lépe, když po dobré hře postoupily do semifinále z druhého místa.
Semifinále Českého poháru proběhlo v hale na Borských polích v Plzni za účasti týmů z Přeštic, Tymákova a Chomutova. Naše děvčata neodvedla takový výkon jako v předcházejícím kole a podlehla jak týmu úřadujícího mistra z Chomutova, tak překvapivě i týmu z Tymákova. Po vítězství na družstvem z Přeštic tak na nás zbylo jen třetí nepostupové místo po zisku 2 bodů a se skórem 60 : 61 brance.
V únoru pak proběhlo ještě další kolo Zimního poháru ml. žáků dne 18.2. - zvítězilo naše družstvo.
V Zimním poháru mládeže jsme měli zapojeny i další týmy - dorostence, starší žačky a dorostenky.
Vítězství v oblastním kole si odnesla družstva mladších žáků, starších žáků a dorostenců, která si tímto vybojovala účast na halovém Mistrovství ČR.
Halové Mistrovství ČR v kategorii starších žáků se konalo v hale TJ Sever Žatec dne 18.3. 2006 a náš oddíl se pořadatelství zhostil velice úspěšně. Byly zajištěny hodnotné ceny jak pro družstva, tak pro nejlepší jednotlivce.
Úspěšné bylo také vystoupení našich chlapců, kteří po výborných výkonech nakonec získali 2. místo. Ve finále prohráli pouze o branku s družstvem TJ Sokol Dobruška. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Pavel Nociar, nejlepším obráncem Jaromír Hokr a nejlepším útočníkem Pavel Sýkora. I toto hodnocení svědčí o výborné hře, kterou družstvo předvádělo.
O den později (19.3.) se účastnilo stejné soutěže v Litvínově družstvo dorostenců. Tomuto družstvu se již nevedlo tak dobře jako jejich mladším kolegům a po zejména nedůrazné a i nepřesné hře v útoku skončilo až na 5. místě. Turnaj ukázal slabiny našeho týmu v porovnání s ostatními družstvy z celé republiky a naznačil nutnost zvýšit tréninkové úsilí před jarními koly oblastního přeboru.
25.3. 2006 se halového Mistrovství ČR účastnilo i družstvo mladších žáků. Hrálo se v hale v Lázních Bělohrad a chlapci se utkali celkem se 6 týmy z celé republiky.
Po prvních dvou porážkách se kolektiv dokázal výkonnostně zdvihnout a v dalších třech zápasech za sebou zvítězit. V posledním utkání s pozdějším Mistrem ČR z Žeravic bojoval nakonec i o 3. místo. Na výborně hrajícího soupeře však chlapci nestačili, takže skončili i na tak pěkném čtvrtém místě. Nejlepším střelcem celého mistrovství se stal Prokop Horník s 26 brankami.
V průběhu prvních měsíců roku byla zrealizována rekonstrukce koupelny v šatnových prostorách a výrazně se tak zvýšila úroveň sociálního vybavení v areálu.
Před zahájením jarní části ligové sezóny musel výbor oddílu řešit změnu na trenérském postu u prvoligového družstva žen. Svojí činnost ukončil v březnu u družstva i ve výboru oddílu p. V. Tajbl, současně s ním ukončily svojí aktivní činnost v družstvu i hráčky H. Němcová a P. Kollmannová. Důvodem byly i neshody uvnitř družstva, které se projevily zejména po nevydařeném vystoupení v semifinále Českého poháru v Plzni.
Navíc ze zdravotních důvodů musela svojí aktivní činnost přerušit i Š. Havlová.
Výbor oddílu nakonec jmenoval od začátku dubna do funkce trenéra družstva žen p. P. Votavu, který se tak stal automaticky i členem výboru oddílu a potvrdil ve funkci vedoucího družstva p. J. Samka.
Před realizačním týmem stál nelehký úkol rozšířit hráčský kádr a vhodně jej doplnit o mladé nadějné hráčky. Cílem týmu bylo zachovat prvoligovou účast a snažit se vybojovat postup do play off.
Družstvo v čele s realizačním týmem hráčské změny ustálo, o čemž svědčí postup do play off, když ve čtvrtfinále se utkalo s TJ Přeštice.
Výrazně k postupu pomohl i návrat Š. Havlové, která se současně stala asistentkou trenéra. Bohužel v závěru sezóny musela opět ze zdravotních důvodů přerušit aktivní činnost Z. Bilohuščínová, čímž se výrazně snížila údernost útočné řady.
6. místo v konečné tabulce I. ligy po základní části s 19 body a skóre 370 : 402 je pro oslabený kolektiv dobrým výsledkem.
Ve čtvrtfinále play off družstvo také nezklamalo, i když odešlo poraženo v obou utkáních. Doma jsme prohráli před 120 diváky 27 : 29 a v Přešticích 17 : 23.
V mistrovských soutěžích si vedla další naše družstva se střídavými úspěchy.
Dne 30.5. 2006 byly na našem hřišti uspořádány soutěže pro děti v rámci Dne dětí ve spolupráci s DDM v Žatci a děti měly možnost si na závěr samy na ohni opéct špekáčky.
Velkým úspěchem je 2. místo družstva mužů, což je zopakování stejného umístění až po 10 letech (naposledy v r. 1996). Mladé družstvo již začalo zužitkovávat své herní zkušenosti a prohrálo pouze s postupujícím do II. ligy, "A" družstvem Raspenavy. Pokud zůstane družstvo v nezměněné sestavě, má šanci v příštím ročníku pomýšlet i na postup do II. ligy.
V mládežnických kategoriích dominovala družstva chlapců, když všechna tři získala titul přeborníka oblasti a zajistila si tak postup na Mistrovství ČR.
Mezi vyhlášenými nejlepšími hráči sezóny byli Jan Taraba (obránce), Prokop Horník (útočník a současně střelec) mezi mladšími žáky a mezi staršími pak Mikuláš Horník (brankář) a Pavel Sýkora (útočník i střelec).
Bohužel u děvčat pokračuje trápení s výkonností i s výsledky, když nejblíže k postupu alespoň do finále Českého poháru mělo družstvo dorostenek, které skončilo na třetím místě oblastního přeboru. Současný stav ve výkonnosti našich dívčích kolektivů je alarmující zejména ve vztahu k doplňování našeho ligového družstva novými talentovanými hráčkami.
Náš oddíl pořádal ve dnech 16.-18.6. 2006 Mistrovství ČR v kategorii starších žáků, kterého se úspěšně zůčastnili také chlapci našeho oddílu.
Družstvo ve složení Mikuláš Horník, Jaromír Hokr, Pavel Hodina, František Mocek, Martin Popelka, Miroslav Želinský, Pavel Nociar, Josef Šmíd, Pavel Foltýn, Pavel Sýkora, Michal Janák, Filip Gunár a Tomáš Talaváňa pod vedením trenéra Josefa Popelky vybojovalo výborné bronzové medaile, když ke stříbrné chyběly pouhé dvě branky ve vzájemném zápasu s TJ Sokol Dobruška. Prohra o jednu branku nás odsunula na třetí příčku, když družstvo nezvládlo koncovku utkání, ve kterém ještě 5 minut před koncem vedlo. Přesto se jedná o další z úspěchů mládežnických kolektivů našeho oddílu.
Náš oddíl se zhostil pořadatelství na výbornou, o čemž svědčí výborné ohlasy od účastníků. Každé družstvo obdrželo hodnotný pohár a nejlepší hráči byli oceněni věcnou cenou.
Nejlepším obráncem Mistrovství ČR byl vyhodnocen Jaromír Hokr a nejlepším střelcem turnaje se stal Pavel Sýkora (60 branek).
Mistrovství ČR se zúčastnila též družstva mladších žáků (v Žeravicích) a dorostenců (v Čakovicích).
S nadějemi na úspěch odjížděli především mladší žáci, kteří měli předpoklad se probojovat také mezi tři nejlepší kolektivy republiky. Bohužel se jim to nakonec nepodařilo a skončili na 4. místě stejně na jako na halovém Mistrovství. Přesto chlapci nezklamali a předvedli bojovné výkony ve všech utkáních.
Naopak s minimálními šancemi odjíždělo družstvo dorostenců. Umístění na 6. místě však není zklamáním vzhledem k získaným třem bodům. Letošní Mistrovství republiky bylo plné překvapivých výsledků a o jeden z nich se zasloužili i naši chlapci, když porazili bronzové Přeštice. Bohužel jsme ztratili již vyhrané utkání s Čakovicemi (remíza při zbytečné ztrátě míče v poslední minutě utkání) a i s Dobruškou jsme měli po dvě třetiny zápasu navrch, bohužel, opět koncovka nám nevyšla. Ještě v posledním zápasu s MS Brno jsme hráli o bronzovou medaili, ale soupeř byl zřetelně lepší, takže pro nás zbylo poslední místo v tabulce.
V rámci zkulturnění našeho areálu se družstvo mužů v čele s L. Mixtajem podílelo na stavbě pergoly před kioskem. Upraven byl též prostor pro ohniště.
Dne 1.7. 2006 odjely na celostátní soustředění žactva jako vedoucí opět Eva Grimeková st. a Eliška Seemanová st. a reprezentovaly tak náš oddíl na této významné týdenní akci pro mládež.
Náš oddíl měl zastoupení i mezi frekventanty celostátního soustředění juniorek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí - Jarmila Hokrová a Lucie Vlčková.
Od 1. do 2.7. 2006 se konal tradiční turnaj mužů Memoriál J. Černého a Zd. Novotného. Na zahájení byla opět přítomna matka J. Černého paní Stanislava Černá. Tento ročník, jehož vítězem se stalo družstvo Sokola Vracov, byl zajímavý také tím, že byl posledním turnajem na asfaltové ploše našeho hřiště.
Asfaltová plocha tak byla na našem hřišti celých 35 let a původní umělé osvětlení s menšími průběžnými opravami o jeden rok méně.
Již 3.7. 2006 nastoupily firmy, které zahájily práce na opravě nejen povrchu hřiště, ale také umělého osvětlení u hřiště.
Na opravách se podílely firmy Veřejné osvětlení p. Jaroslava Pochmana ze Žatce, Akté spol. s r.o. ze Zlína, Luděk Morávek - KAMO Žatec a Tennis Zlín a.s.
Opravy mohly započít především díky finančnímu přispění MŠMT v Praze a města Žatec v celkové výši více než 2,5 mil. Kč. Průběh celé rekonstrukce je zachycen na digitálních fofografiích v archivu oddílu.
Od konce června probíhala příprava nejvýznamnější akce konané na našem hřišti od roku 1977 - utkání mužů a žen Čechy - Morava. Byla oslovena celá řada firem, kterým byla nabídnuta možná spolupráce ve formě reklamy při vlastních utkáních (Tennis Zlín, Akté Zlín, ČEZ Počerady, První Elektro Chomutov, PRO BIKER Žatec, Silnice Žatec, Pivovar Žatec, Pekárna Žatec, Auto Smékal Žatec, IZOS Žatec a další). Celá akce si vyžádala náklady ve výši cca 110 tis. Kč.
Utkání bylo ze záznamu přenášeno Českou televizí na kanálu ČT 4 Sport v délce 50 minut (celý záznam je zachycen na DVD a uložen v archivu oddílu).
Dalšími mediálními partnery akce se stalo Rádio Blaník a televizní společnost Ok+ Žatec.
Akce se zúčastnila celá řada hostů mezi nimiž nechyběli předseda SNH Mgr. Jan Václavek a starosta města Ing. Jiří Farkota.
V pátek 25.8. již proběhl v sále restaurace Tulipán společenský večer za účasti všech členů reprezentačních kolektivů a členů oddílu národní házené TJ Šr. Žatec, kde vytvořili výbornou atmosféru manželé Jiráskovi z kapely Sprint.
V sobotu potom byla odehrána přípravná utkání na našem hřišti jako předpremiéra oficiálnímu otevření nového hřiště.
K utkáním nastoupila nejdříve družstva žen TJ Šr. Žatec proti výběru Západu (s H. Němcovou v obraně) a poté družstva KNHCH Litvínov (s P. Antolem ml. a D. Nociarem v útoku) proti výběru mužů Čech.
V Chomutově se hrálo utkání žen SK Chomutov NH s výběrem Východu a domácí tým doplnily též hráčky našeho oddílu - Žaneta Kuželová a Růžena Kubešová.
V neděli pak program vyvrcholil za přítomnosti 300 diváků a před televizními kamerami utkáními mezi výběry žen Západ - Východ (17 : 18) a mužů Čechy - Morava (16 : 13).
Na přípravě akce se aktivně podílel celý výbor oddílu, ale zvláštní poděkování náleží zejména Petru Votavovi za přípravu všech propagačních materiálů (plakát, vstupenky, bulletin), Jaroslavu Zrůstovi, Ladislavu Mixtajovi a Josefu Popelkovi za úspěšné kontaktování všech partnerů akce a Václavu Havránkovi za zajištění cen pro účastníky a Miluši Plecité st. za zajištění chodu kiosku.
Každý z účastníků obdržel i fotografii svého kolektivu (Bajbora - Fotodrobnosti) a obě utkání byla natočena na DVD televizní společností Ok+ Žatec (také uloženy v archivu oddílu).
Dále je nutno poděkovat i několika velice aktivním členům oddílu, kteří se podíleli na zdárném průběhu akce. Byla to především děvčata z družstev žen a dorostenek, ze kterých je možno jmenovat Miluši Plecitou ml., Kateřinu Pourovou, Růženu Kubešovou, Ivu Samkovou, Moniku Čítkovou, Lucii Schneiderovou, Veroniku Solčániovou a další, dále pak Tomáše Sýkoru, Daniela Nociara, Jakuba Fungáče, Jakuba Hradiského a Pavla Plecitého, kteří pomáhali při instalaci reklam a dalších nutných pracích.
Ke slavnostnímu otevření hřiště byly zajištěny také nové branky díky práci kolektivu Jiřího Kropáče a Žanety Kuželové.
Byly natřeny všechny lavičky kolem hřiště (Ž. Kuželová, E. Grimeková a další), střídačky (i ve spolupráci s oddílem házené) a zábradlí kolem hřiště (Ž. Kuželová a další).
Akci je možno zcela jistě považovat za úspěšně zvládnutou, o čemž svědčí kladné ohlasy z mnoha stran od lidí, kteří se měli možnost tohoto svátku národní házené účastnit.
Dne 7.-19.8. 2006 proběhlo další letní soustředění mládeže pod vedením 5 vedoucích ve Stupně u Břas na Rokycansku, kterého se zúčastnilo 29 dětí.
Od začátku září převzal trenérské žezlo u družstva mužů Tomáš Votava po Josefu Popelkovi, kterému dále zůstávají všechna družstva mládeže v kategorii chlapecké. Družstvo mužů si vedlo výborně již v předkole Českého poháru, když bez porážky postoupilo do základního kola přes družstva B. Most "B", J. Hejnice a SK NH Klášterec n.O.
V základním kole pak v Raspenavě (28.9.) skončilo družstvo mužů na třetím místě po výhrách nad B. Most B a Spartakem Modřany (II. liga) a do dalšího kola nepostoupilo.
Po podzimní části mistrovských soutěží skončila naše družstva takto:
Zklamáním je zatím poslední místo družstva žen v I. lize, když bylo získáno jen 5 bodů, naopak příjemným překvapením jsou první místa mužů a mladších žaček.
V anketě Deníků Bohémia o nejlepšího sportovce v kategorii mládežnických kolektivů za rok 2006 skončilo na výborném 2. místě družstvo starších žáků a navíc v anketě jednotlivců u mládeže se na 9. místě umístil Pavel Sýkora. Předávání cen proběhlo v rámci kulturního pořadu, ve kterém vystoupili např. Gabriela Partyšová nebo Eva Aichmajerová a Zdeněk STYLE Hrubý.
V anketě nejlepší národní házenkářky a házenkáře roku se na 10. místě umístila Helena Němcová.
Mezi nejlepšími jednotlivci města byli vyhlášeni Miluše Plecitá ml., Pavel Sýkora a Jaromír Hokr, mezi nejlepšími kolektivy mládeže pak družstvo starších žáků. Osobností roku 2006 ve sportu ve městě Žatci byl vyhlášen Ing. Josef Popelka.

Zpět na historii klubu