Historie oddílu národní házené v Žatci - 2005

2005 – Nový rok byl odstartován konáním I. kola Zimního poháru starších žaček a turnajem mladšího žactva (vítězí žáci TJ Šroubárna) v tělocvičně TJ Šroubárna v lednu.
Prvoligové družstvo žen odehrálo 22.1. 2005 semifinále Českého poháru žen v Málkově a postoupilo z druhého místa do finále, které pořádá náš oddíl v hale TJ Sever ve dnech 26.-27.3. 2005.
Finále poháru se zúčastnila družstva TJ DIOSS Nýřany, TJ Stará Huť, 1. NH Brno, TJ Sokol Krčín u mužů a u žen pak SK Chomutov NH, TJ Sokol Dobruška, TJ Sokol Krčín a TJ Šroubárna Žatec. U mužů zvítězila Stará Huť před Nýřany a 1. NH Brno a u žen pak SK Chomutov NH před naším družstvem a Dobruškou.
Mezi nejlepšími hráči turnaje byla vyhlášena nejlepší obránkyní Helena Němcová.
V rámci turnaje byl uspořádán společenský večer v sále Společenského domu Moskva (cca 180 lidí), při kterém se nejen účastníci příjemně pobavili.
Je nutno připomenout, že významnými partnery, kteří umožnili uspořádání tak veliké akce byly Silnice Žatec, Odkolek Pekárna Žatec, Žatecký pivovar, Veřejné osvětlení Jaroslava Pochmana, Ok+ Žatec, Deník Lučan a Rádio Blaník Sever.
Vítězem halového přeboru Severočeské oblasti se stala družstva mladších a starších žáků, která si vybojovala právo účasti na HM ČR v Mostě, resp. Žatci. Družstvo mladších žáků nakonec po vcelku dobrých výkonech obsadilo pátou příčku s pěti body a se skóre 42 : 40. Starší žáci na domácím šampionátu uspěli mnohem lépe, když po vynikajících výkonech vybojovali 2. místo. Nejlepším střelcem mistrovství se stal Jakub Hradiský se 42 brankami.
9. dubna se uskutečnil další ročník turnaje rodin, ve kterém obhájila loňské prvenství rodina Votavových před rodinou Popelkových.
S aktivní prací v oddílu skončili zejména z pracovních důvodů Miluše Bláhová (březen), Jaroslav Poštolka (březen) a Pavlína Růžičková (duben).
Naše město a hřiště našeho oddílu se stalo místem soustředění reprezentačního výběru dorostenců České obce sokolské ve dnech od 24. - 27.4. 2005.
Dne 26.4. bylo sehráno prestižní utkání mezi výběry dorostenců ČSTV a ČOS. ČSTV reprezentoval výběr Severočeské oblasti a zvítězil v poměru 31 : 29.
Výběr Severočeské oblasti měl také soustředění v Žatci, ale již od 23. dubna a odjel pak přímo na Superpohár dorostu do Chomutova. V reprezentaci oblasti měl náš oddíl 7 hráčů.
Do reprezentačního družstva žen Čech byly nominovány Helena Němcová a Štěpánka Havlová pro utkání s Moravou dne 1.5. 2005 v Chomutově v rámci oslav 100 let národní házené.
Ing. Josef Popelka obdržel při příležitosti oslav 100 let národní házené od ČSTV "čestné uznání" a od Svazu národní házené titul "Zasloužilý trenér". Eliška Seemanová st. pak za svojí práci pro národní házenou medaili ke 100 letům národní házené.
V rámci oslav 100 let národní házené se konal Superpohár v kategorii dorostenci a dorostenky. Náš oddíl reprezentovali ve výběrech Severočeské oblasti: Štěpán Horník, Martin Piterka, Jakub Fungáč, Peter Antol, Daniel Nociar, Tomáš Sýkora a Ondřej Bayer. Mezi děvčaty pak Jarmila Hokrová.
Trenérem družstva dorostenců byl p. Jaroslav Bukovský.
Daniel Nociar byl vyhlášen nejen nejlepším útočníkem, ale i střelcem Superpoháru.
Dorostenci skončili nakonec druzí a dorostenky páté. Do družstva Čech dorostenců byli nominováni Daniel Nociar a Peter Antol. V historii našeho oddílu jsou prvními reprezentanty v mužských kategoriích.
V utkání proti výběru Moravy opět dominoval Daniel Nociar, který vstřelil 10 branek a byl nejlepším střelcem utkání, P. Antol přidal 2 branky.
Nejlepší hráčkou utkání žen Čechy - Morava byla vyhlášena Helena Němcová. Výborně vedle ní v utkání zahrála i Štěpánka Havlová a všichni čtyři naši zástupci tak úspěšně reprezentovali náš oddíl.
Oslav se zúčastnily též staré gardy mužů a žen. Úspěšnější byly ženy, které v kategorii nad 43 let skončily na pěkném 3. místě, přičemž turnaj se konal v Žatci (hrála zde i kategorie nad 35 let).
V Žatci se hrála také dvě přípravná utkání výběrů Moravy. Naše družstvo žen bylo dobrým sparringpartnerem, i když prohrálo 8 : 28. Lépe se vedlo dorostencům, kteří předvedli bojovný výkon a prohráli 15 : 23.
V přípravném utkání v Chomutově za SK Chomutov NH proti výběru žen Čech nastoupily Květa Marková (1 branka) a Eva Nováková.
Dne 2.6. 2005 byl ve spolupráci s DDM Žatec uspořádán Den dětí, kde měly možnost si nejen děti z našeho oddílu vyzkoušet různé atrakce.
V mistrovském utkání dne 5.6. 2005 s TJ Sokol Kokory vstřelila Miluše Plecitá ml. svojí "tisicí" branku v I. lize žen, což je poprvé, kdy jedna hráčka dosáhla této hranice v celé historii naší účasti v nejvyšší soutěži.
V mistrovských soutěžích si vedla naše družstva vcelku úspěšně. Vždyť byly získány tři tituly přeborníka oblasti. Jana Janečková u mladších žaček a Prokop Horník u mladších žáků byli vyhlášeni jako nejlepší útočníci v sezóně a Štěpán Horník u starších žáků pak nejlepší brankář.
"A" tým žen vybojoval v základní části I. ligy ligy žen 2. místo se skóre 340 : 271 a s historicky nejvyšším počtem bodů - 36.
Tímto umístěním si družstvo vybojovalo postup do čtvrtfinále play off, kde se utkalo s TJ Sokol Rokytnice. I tato dvě utkání byla zvládnuta na výbornou, když v obou dokázaly naše ženy zvítězit.
Na hřišti soupeře 19 : 13 a v domácím prostředí pak 18 : 11.
V semifinále se pak utkala s TJ Přeštice. I v těchto utkáních se projevila vynikající herní pohoda a již na hřišti soupeře dokázala zvítězit v poměru 16 : 12. V domácím prostředí pak před návštěvou 150 lidí zvítězila 23 : 13 a postoupila do finále play off. V něm se utkala naše děvčata s obhájcem titulu SK Chomutov NH, ale štěstí se od nás odklonilo. Již v prvním utkání a asi v 5 minutě se zranila Zdeňka Bilohuščínová a herní pohoda byla narušena natolik, že v obou utkáních jsme odešli poraženi. V Žatci 12 : 15 a v Chomutově 13 : 17. Přesto je nutno děvčatům poděkovat za bojovný výkon a hlavně za dosažení historicky nejlepšího umístění v lize. Na tomto úspěchu se podílely Kateřina Hornová, Jaroslava Bobková, Helena Němcová, Štěpánka Havlová, Pavlína Kollmannová, Lucie Vlčková, Miroslava Pomejová, Růžena Kubešová, Zdeňka Bilohuščínová, Andrea Doskočilová, Miluše Plecitá ml., Lenka Wüstová a Jarmila Hokrová. Trenérem družstva byl Václav Tajbl a vedoucím družstva Jindřich Samek.
V soutěži slušnosti v I.lize pak naše děvčata obsadila třetí příčku.
Velice úspěšné byly i mládežnické kolektivy. Starší žáci vybojovali cenné bronzové medaile na MČR v Dobrušce, když byli velice blízko zisku titulu. Bohužel remíza právě s domácím týmem rozhodla v konečném součtu o 3. místu. Nejlepším brankářem mistrovství byl vyhlášen Štěpán Horník. Družstvo vedla dvojice Jaroslav Bukovský a Zdeněk Nociar.
Na M ČR hrály také kolektivy mladších žáků a dorostenců. První hrál v Řevnicích a druhý tým v Ostravě - Vítkovicích. Shodou okolností oba týmy skončily na čtvrtém místě, ale máme-li hodnotit spokojenost, pak u mladších žáků se jedná rozhodně o úspěch, ale u dorostenců je to určité zklamání. vU obou družstev hrála prim obrana spolu s brankáři, útoky tentokrát trochu překvapivě zaostaly. Nikoliv herním projevem, ale především úspěšností střelby.

Na celostátním soustředění žactva v Miroslavi jsme měli zastoupení mezi vedoucími v Evě Grimekové. Mezi frekventanty jsme měli také zastoupení a to ve starších žačkách - Petra Schneiderová, Monika Čítková a Karla Skalická.
Letní soustředění mládeže našeho oddílu se konalo tentokrát v Řevnicích u Prahy v termínu od 8.-20.8. 2005 a účastnilo se jej 22 dětí pod vedením 5 vedoucích.
Nová sezóna byla zahájena zapojením 9 družstev do mistrovských bojů. Největší potíže nastaly u prvoligového družstva žen, které se až do šestého ligového kola potýkalo s neustálou absencí klíčových hráček z důvodu zranění nebo nemocnosti.
Družstva mužů a žen B nastoupila v novém 32. ročníku Českého poháru a zejména družstvo mužů si vedlo velice úspěšně, když po postupu z předkola, prošlo i dalšími koly (základní a osmifinále) až do čtvrtfinále.
Družstvo žen B nepostoupilo ze základního kola, které se konalo v Mostě.
V rámci snahy zlepšit podmínky pro sportování našich členů byly opětovně podány dvě žádosti o finanční podporu na zabezpečení nového umělého povrchu na hřiště (na ČeSTV a přímo na MŠMT).
Pro zajištění chodu oddílu byla uzavřena velice výhodná smlouva o spolupráci s a.s. Fortuna, díky které jsou z větší míry pokryty náklady na sezónu 2005/6.
V mistrovských soutěžích si vedla naše družstva na podzim se střídavými úspěchy.
"A" tým žen se přes počáteční problémy se sestavou nakonec probojoval na 7. místo (odehráno 12 kol) se skóre 199 : 206 a s počtem bodů - 12. Problémy se zraněními a neúčastmi hráček z důvodu pracovního vytížení měly ale i svoje pozitivum. V družstvu se vyzkoušely i mladší perspektivní hráčky - Monika Čítková, Jarmila Hokrová a Lucie Schneiderová a prokazuje se, že mohou být v budoucnu platnými členkami ligového kádru.
V anketě Deníků Bohémia o nejlepšího sportovce v kategorii dospělých za rok 2005 skončila na výborném 4. místě Z. Bilohuščínová.
V anketě města Žatce byli vyhodnoceni mezi nejlepšími jednotlivci Štěpán Horník a Zdeňka Bilohuščínová a mezi kolektivy "A" tým žen a družstvo starších žáků.
V nejlepší desítce národních házenkářek za rok 2005 byly opět Zdeňka Bilohuščínová a Helena Němcová.
Největším úspěchem bylo obhájení titulu nejlepší národní házenkářka roku Zdeňkou Bilohuščínovou. Navíc H. Němcová skončila opět na vynikajícím 4. místě.

Zpět na historii klubu