Historie oddílu národní házené v Žatci - 2003

2003 - Již 25. ledna jsme byli pořadateli I. kola Zimního poháru mladších žáků, následovalo II. kolo Zimního poháru starších žaček 9. února a poté I. kolo Zimního poháru mladších žaček (22.2.) v tělocvičně TJ Šroubárna.
Družstva mužů a žen se účastnila semifinále Českého poháru. Muži v Plzni neuspěli, když skončili na třetím místě za postupujícími Nýřany a Plzní-Újezdem. Jednalo se o první účast našeho družstva až v semifinále. Naopak ženy v hale v Málkově uspěly a skončily na druhém postupovém místě.
Halového mistrovství ČR se účastnila letos družstva starších žaček a mladších žáků, která zvítězila v zimním halovém poháru v Severočeské oblasti.
Děvčata skončila na pěkném 4.místě, méně se dařilo chlapcům, kteří v hale v Málkově skončili až sedmí.
Družstvo žen se ve dnech 29. až 30.3.2003 účastnilo finále Českého poháru v Chomutově. Stejně jako v loňském roce skončilo na 3. místě, což je sice opět velikým úspěchem v konkurenci družstev z čela prvoligové tabulky SK Chomutov NH, DP Praha a Sokola Dobruška, ale po prvním hracím dnu nám k celkovému vítězství chybělo porazit jen DP Praha. Bohužel prohra v tomto utkání nás odsunula na již zmíněné třetí místo.
Dne 1.5. 2003 proběhl již 12. ročník turnaje rodin, kterého se zúčastnilo 6 družstev. Zajímavé na tomto ročníku bylo, že se účastnil stejný počet družstev ze Žatce a družstev mimožateckých. Zvítězila rodina Peškova ze Staré Huti.
V oblastních přeborech mládeže získala naše družstva 3x první místo a 2x druhé místo.
Nejlépe si vedly kolektivy mladších žáků, starších žaček a dorostenců, které postoupily na M ČR.
Družstva starších žáků a dorostenek postoupila do finále P ČR. U starších žaček byla vyhlášena nejlepší útočnicí Jarmila Hokrová a mezi staršími žáky Tomáš Sýkora.
Největším úspěchem sezóny je jistě 3. místo mladších žáků na M ČR ve Veselí nad Moravou. Chlapci získali bronzové medaile po výborných výkonech ve všech utkáních a i přes oslabení v podobě neúčasti brankáře J. Hokra bojovali s velkým zápalem na všech postech. Výborně se vedlo P. Sýkorovi, který se stal nejlepším střelcem Mistrovství s 53 brankami. Starší žačky bojovali o titul v Krčíně a ani ony se neztratily. Smůlou je, že po dobrých výkonech druhý a třetí hrací den, kdy porazily i budoucího mistra ze Studénky, skončily na nepopulární čtvrté příčce.
Přesto je toto umístění úspěchem vzhledem k tomu, že jsme se na Mistrovství republiky probojovali po dlouhých 5 letech. Třetím kolektivem, který se účastnil Mistrovství ČR byli dorostenci, kteří hráli ve Staré Vsi n. O. Družstvo již mělo zkušenosti z minulého roku a tak jsme tajně doufali, že je již částečně zúročí. Bohužel kolektiv nezvládl již první dvě utkání a i přes zlepšení v další části se nedokázal prosadit a vnutit soupeři svůj způsob hry. Šesté místo nelze považovat za odpovídající umístění předváděné hře v průběhu celé sezóny, ale rozhodla momentální forma a či menší bojovnost v rozhodujících fázích utkání. Ve finále Poháru ČR hráli starší žáci v Pustějově. Kolektiv až do posledního zápasu bojoval o celkové vítězství a teprve prohra s Přešticemi rozhodla o 2. místě. Výborně zahrála obrana v čele s J. Fungáčem, M. Matajzíkem a M. Piterkou a pochválit je možno T. Sýkoru a J. Duška v útočné fázi. Prvně jmenovaný z útočníků byl nakonec vyhlášen nejlepším útočníkem celého turnaje. Také dorostenky nastoupily do finále P ČR v Blovicích. Po nevydařených zápasech zejména ve druhém a třetím hracím dnu skončila děvčata až na 5. místě. Chybělo více bojovnosti a přesnosti v útočné fázi a objevily se chyby v rozehrávkách z obrany do útočné poloviny. Toto rozhodlo o nepříliš dobrém dojmu ze hry družstva. Hodnocení účasti mládežnických kolektivů nevyznívá příliš dobře, ale musíme si uvědomit, že jen náročností ke hře jednotlivých hráčů a tím celých kolektivů se můžeme výkonnostně posunout mezi ta nejlepší družstva v jednotlivých kategoriích v republice. Ovšem i tak jsme byli jako oddíl v rámci naší oblasti rozhodně nejúspěšnějším subjektem, neboť 5 družstev startovalo v nejvyšších republikových soutěžích. V soutěžích dospělých skončilo ligové družstvo žen na páté příčce, když nezvládlo závěr soutěže. Prohra s Tymákovem a následně s Kokorami rozhodla o pohoršení si o jednu příčku proti předešlé sezóně. Určitou satisfakcí může být účast tří hráček v reprezentačním kolektivu Čech při utkání s Moravou ve Studénce. Z. Bilohuščínová v útoku (1 branka) a H. Němcová a Š. Havlová v obraně se podíleli na vítězství Čech v poměru 16 : 15. Družstvo mužů po slibném startu do jarní části mělo také nevýrazný závěr a obsadilo nakonec opět 5. místo v oblastním přeboru, což za úspěch považovat nelze.
Naopak potěšilo “B” družstvo žen, které vybojovalo stříbrnou příčku v oblastním přeboru za vítězným kolektivem KNH Chomutov. V přeboru oblasti starých gard mužů (I. ročník) se podařilo po stabilních výkonech v jednotlivých turnajích zvítězit našemu družstvu “Mladíků”, když dokázalo porážet družstva Mostu, Louky a Hřivčic. Celostátního soustředění staršího žactva v Ejpovicích se po dlouhé odmlce účastní též zástupci z našeho oddílu – Tomáš Sýkora, Martin Piterka a Jarmila Hokrová. Mezi vedoucími se objevuje opět Eva Grimeková st. a Eliška Seemanová st.. Oddílové soustředění – jubilejní dvacáté – se koná poprvé mimo území České republiky, a to na Slovensku v Roháčích od 7.7. do 18.7. 2003 pod vedením trenérů a vedoucích Miluše Pojmonové, Pavla Plecitého, Petra Votavy, Miluše Plecité, Jaroslavy Popelkové a Josefa Popelky st. Soustředění se zúčastnilo 32 dětí.
Novou sezónu 2003-2004 zahájilo 10 družstev, což znamenalo opět obsazení všech kategorií (u dorostenek a žen byla v soutěži též “B” družstva).
V závěru roku se naše kolektivy i někteří jednotlivci prosadili do anket nejlepších. Mezi nejlepšími sportovci města Žatce byly i naše kolektivy mladších žáků a žen a mezi jednotlivci Zdeňka Bilohuščínová. V okresní anketě pak prvoligové družstvo žen a mezi jednotlivci také Z. Bilohuščínová. V další anketě – “Nejlepší házenkářka a házenkář roku 2003” byla na druhém místě vyhodnocena Z. Bilohuščínová a na 5. místě H. Němcová.