Historie oddílu národní házené v Žatci

2000 - Rok 2000 je ve znamení oslav 95 let národní házené. Naše ženy v semifinále Českého poháru v Chomutově díky výbornému výkonu celého družstva vybojovaly 2. místo za vítězným SK Chomutov NH a postoupily po 14 letech do finále, které se hrálo v Humpolci. I ve finále děvčata nezklamala a i přes porážky ve všech třech utkáních se Studénkou, Humpolcem a Chomutovem odehrála bojovné a pohledné zápasy.
22.3. 2000 proběhla konference TJ, na které byli do výboru TJ zvoleni Jaroslav Zrůst a Miluše Plecitá st. a do kontrolní komise Eva Grimeková st..
V květnu ukončila činnost ve výboru oddílu pí Věra Popelková st..
Družstva našeho oddílu se v sezóně 1999/2000 umístila v OP následovně:
V I.lize žen skončilo naše "A" družstvo na 7.místě.
Náš oddíl uspořádal dne 3.6.2000 finále přeboru Sevč. oblasti v kategorii mladších a starších žaček.
Na mistrovství ČR nás reprezentovali tři kolektivy. Dorostenci v Brně, kde vybojovali čtvrté místo, když v boji o titul mistra ČR podlehli Drakenu Brno a tato prohra je odsunula až k "bramborové medaili".
Účast na mistrovství ČR ve Veselí n.M. se nevyvedla ani starším žákům, kteří zejména slabé hře útoku neodvedli ani standardní výkony a skončili tak až na posledním místě.
Nejlepšího výsledku dosáhly a jedinou medaili z mistrovství ČR přivezly mladší žačky. Ve Vítkovicích se jim dařilo, skončily na pěkném třetím místě a získaly tak bronzové medaile pod vedením trenérek Kubizňákové a Bláhové.
Na Poháru ČR nás reprezentovala dvě družstva, dorostenky a mladší žáci.
Dorostenky hrály v Krčíně a po dobrých výkonech skončily na 3.místě, když ztratily pouhé tři body za jednu prohru a jednu remízu.
Výborné výkony předváděli i mladší žáci ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, když dokázali porazit i pozdějšího vítěze turnaje TJ Rokytnici u Přerova. Bohužel v utkání s TJ Sokol Vracov došlo k hernímu i střeleckému výpadku v útoku a tato prohra rozhodla o umístění na 2.příčce.
Do reprezentačního celku Čech byly nominovány Helena Němcová a Štěpánka Havlová, které se zúčastnily utkání Čechy - Morava ve Studénce, kde se konaly oslavy 95 let národní házené ve dnech 10.- 11.6.2000. Úspěchem bylo vyhodnocení Heleny Němcové jako nejlepší hráčky utkání, ve kterém Čechy porazily Moravu 21 : 15.
Náš oddíl měl na turnajích starých gard velké zastoupení zejména v ženských kategoriích. Ve spojení s chomutovskými děvčaty byly dány dohromady 2 kolektivy, které skočily na pěkných 1. a 2. místě ve svých věkových kategoriích. První hrál pod hlavičkou Chomutova a druhý pod hlavičkou Žatce.
U mužů byl sestaven jeden kolektiv jako výběr Severočeské oblasti a skončil na 4. místě v kategorii nad 43 let. Všechny tři kolektivy hrály shodou okolností ve Vítkovících. Náš oddíl reprezentovaly Eliška Seemanová, Dagmar Hubková, Eva Šidlofová, Alena Hradcová, Alena Burešová, Věra Popelková, Dana Glaslová, Eva Grimeková, Věra Bendová, Slávka Altschulová, Pejšová, Homrová. V mužích pak Josef Popelka.
Náš oddíl opět díky zastoupení Evy Grimekové (zdravotnice) a Elišky Seemanové st. pomohl v uspořádání celostátního soustředění žactva, které se tentokrát konalo v Rokytnici u Přerova.
Další ročník oddílového letního soustředění mládeže pod vedením čtyř vedoucích Věry Popelkové st., Věry Popelkové ml., Miluše Plecité ml. a Josefa Popelky st. se konal v Tanvaldě ve dnech 1.-14.8. 2000 a zúčastnilo se jej 34 dětí.
Družstvo mužů se začátkem prosince zúčastnilo základního kola 27. ročníku Českého poháru a po vítězství nad KNH Chomutov obsadilo 4. místo.
Mezi nejlepšími kolektivy města Žatce za rok 2000 se objevila družstva mladších žáků a mladších žaček a mezi nejlepšími jednotlivci byl vyhlášen Tomáš Votava, který získal titul juniorského mistra Evropy ve stolním hokeji (neboli šprtci).

2001 - Začátkem roku byl náš oddíl pořadatelem semifinále 27. ročníku Českého poháru v kategorii žen v hale TJ Sever a naše "A" družstvo si druhým místem zajistilo postup do finále, které se konalo ve dnech 24.-25.3. 2001 v Chomutově.
I zde si vedlo družstvo výtečně a získalo cenné třetí místo, když porazilo Dobrušku a prohrálo s Humpolcem a SK Chomutov.
První májový den byl odehrán jubilejní 10. ročník turnaje rodin za účasti 7 celků. Po zásluze zvítězila rodina Motejzíkových.
Dne 5.5. 2001 se zúčastnilo naše družstvo žen ve složení: Eva Grimeková, Jana Kochová, Hana Šmídová, Eliška Seemanová st., Miluše Bláhová, Věra
Popelková st. a Žaneta Kuželová utkání starých gard žen Žatce a Chomutova v rámci slavnostního otevření hřiště s umělým povrchem u 8. ZŠ v Chomutově s výsl- edkem 7 : 7. Branky vsítily Seemanová 3, Kuželová 2, Popelková a Bláhová po jed- né.
5.5. 2001 se zúčastnily též H. Němcová a Š. Havlová reprezentačního soustředění v Chomutově a odehrály utkání s SK Chomutov NH s výsledkem 20 : 26 ve prospěch Chomutova.
Družstva našeho oddílu se v sezóně 2000/2001 umístila v OP následovně:
 • mladší žáci 3.místo
 • mladší žačky 1.místo
 • starší žáci "A" 1.místo
 • starší žáci "B" 3.místo
 • starší žačky "A" 2.místo
 • starší žačky "B" 3.místo
 • dorostenci 1.místo
 • dorostenky 1.místo
 • muži 5.místo
 • ženy "B" 3.místo

 • Počet získaných titulů přeborník oblasti (kraje) se tak zaokrouhlil na čísle 55, z čehož 50 titulů vybojovala mládežnická družstva.
  Nejlepšími hráči oblasti ve svých kategoriích byli vyhlášeni Vl. Šrajbr a P. Antol, K. Stachová a L. Wüstová a A. Gašparová.
  V utkání žen Morava - Čechy v Rokytnici u Přerova 10.6.2001 jsme měli zastoupení díky nominaci Štěpánky Havlové.
  Naše prvoligové družstvo žen vybojovalo nejúspěšnější umístění v posledním období účinkování v této soutěži - 4. místo. Navíc šestou nejlepší střelkyní ligy byla Miluše Plecitá se 133 brankami.
  Velmi úspěšná byla opět naše mládežnická družstva na M ČR a P ČR.
  Nejlépe si vedli starší žáci, kteří vybojovali stříbrné medaile na M ČR v Nýřanech. O tento úspěch se zasloužili David Meduna, Vladislav Šrajbr, Tomáš Rychtařík, Petr Zavaďák, Jaromír Hokr, Peter Antol, Vladimír Šůs, Daniel Nociar a Martin Schell pod vedením trenérů Josefa Popelky a Petera Antola starších. Navíc byl P. Antol vyhlášen nejlepším útočníkem ve své kategorii pro rok 2001.
  Další medaile z M ČR - bronzové přivezli dorostenci a dorostenky. Chlapci tak vybojovali v Klášterci n.O. medaili ve své kategorii po 41 letech pod vedením Evy Grimekové.
  Děvčata v Dobrušce podávala také výborné výsledky a nechybělo mnoho a mohla skončit o stupínek výše. O úspěch družstva se zasloužil Pavel Plecitý ml.
  Nejméně se dařilo mladším žačkám na M ČR v Žatci pod vedením trenérů Miluše Bláhové a Romana Mravce, když skončila na 6. místě. Krásný pohár, který věnovala Šroubárna Žatec, a.s. nakonec získala děvčata ze Studénky, druhé skončily Olbramovice a bronz vybojovala děvčata z Krčína. Poděkování za spolupráci při organizaci náleží též DDM v Žatci v čele s V. Popelkovou, kde se děvčata stravovala a byla částečně ubytována. Celková úroveň včetně zajištění pozvání na radnici města byla hodnocena velmi vysoko všemi účastníky.
  Na P ČR bojovala naše dvě družstva - starší žáci "B" a starší žačky. Mnohem lépe se vedlo děvčatům ve Studénce, která nakonec vybojovala krásné druhé místo jen díky horšímu skóre ze vzájemných zápasů. Navíc L. Wüstová byla vyhlášena nejlepší útočnicí, nejplatnější hráčkou a současně nejlepší střelkyní turnaje.
  V Ejpovicích bojovalo "B" družstvo chlapců, ale svým věkovým složením a fyzickou vyspělostí nestačilo na své soupěře a skončilo na 6. předposledním místě se 3 získanými body.
  Na celostátním soustředění staršího žactva ve Stupně od 7.- 15.7. 2001 se opět jako instruktorka účastnila E. Seemanová st. a jako zdravotnice E. Grimeková st.
  Letní soustředění našeho oddílu se konalo v termínu od 23.7.- 4.8. 2001 v Albrechtičkách na severní Moravě pod vedením J. Popelky ml., M. Plecité ml. a J. Popelky st. a jako kuchařky, poněvadž jsme si opět sami vařili, byly V. Popelková st. a M. Plecitá st.. Zúčastnilo se jej celkem 38 dětí.
  Do nové sezóny vstoupila dvě družstva žen a dorostenek, jedno mužů a dorostenců, dvě družstva st. žáků, jedno st. žaček a po jednom družstvu v obou mladších kategoriích (celkem 11 družstev).
  "A" tým žen skončil po podzimní části ročníku 2001/2002 na 7. místě s 10 body a skóre 130 : 125 brankám.
  "B" družstvo žen v OP je na 2. místě, muži na 5. místě, dorostenky na 2. místě, dorostenci, st. žáci a ml. žáci na 1. místě, st. žačky jsou zatím třetí a mladší děvčata skončila na 2. místě."B" tým st. žáků je stejně jako "B" družstvo dorostenek na 4. místě.
  Družstvo mužů se zúčastnilo základního kola Českého poháru v Dobříši a skončilo na nepostupovém 5. místě.
  Ve spolupráci s DDM v Žatci byla dne 4.12. 2001 uspořádána Mikulášská nadílka pro děti z našich družstev přímo v tělocvičně TJ Šroubárna. Taktéž ve spolupráci s DDM v Žatci byla pak v tělocvičně TJ dne 14.12. 2001 uspořádána Vánoční diskotéka za účasti cca 50 dětí.
  Dne 22.12. 2001 se zúčastnili Š. Horník, P. Horník, M. Horník, J. Cholt a M. Valhová tradičního běhu do Nádražních schodů o vánočního kapra a Š. Horník a M. Valhová dokázali ve svých kategoriích zvítězit.
  Mezi nejlepšími sportovci města Žatce za rok 2001 byly vyhlášeny kolektivy starších žáků a žen "A" a mezi jednotlivci pak Štěpánka Havlová. V anketě nejlepších sportovců okresu v roce 2001 bylo největším úspěchem vyhlášení nejúspěšnějšího kolektivu, kterým se stalo také družstvo našich žen před prvoligovým týmem FK Chmel Blšany. Mezi jednotlivci pak na 8. místě skončila M. Plecitá a na 10. místě Š. Havlová.

  2002 - Již 27. ledna jsme byli pořadateli semifinále Českého poháru žen v hale TJ Sever a naše děvčata postoupila z 2. místa do finále v Chomutově.
  23. února jsme uspořádali I.kolo Zimního poháru mladších žaček z pověření OSK Sevč. oblasti.
  9.-10.3. 2002 se zúčastnilo družstvo žen finále Českého poháru v Chomutově a stejně jako v loňském roce skončilo na 3. místě, což je opět velikým úspěchem v konkurenci družstev SK Chomutov NH, DP/Praha 4 a J. Humpolec.
  V Ejpovicích se dne 16.3. 2002 konalo I. halové mistrovství ČR starších žáků a naši chlapci po výborných výkonech nakonec vybojovali krásné 2. místo. Zisku titulu zabránil pouze nešťastný herní výpadek obranné řady v utkání s TJ A. Čakovice. Nejlepším útočníkem mistrovství byl vyhodnocen D. Nociar.
  24.3. 2002 se konala 10. VH SNH, na které z funkce předsedy SNH odstoupil Ing. J. Popelka z pracovních důvodů. Ve volbách nového výkonného výboru byl zvolen místopředsedou SNH a začal pracovat též jako předseda organizační komise VV SNH.
  V hale TJ Sever jsme uspořádali 30.3. 2002 I. halové mistrovství ČR v kategorii starších žaček, kterého se účastnilo i naše družstvo a po průměrných výkonech nakonec skončilo na 4. místě. Mistrem ČR se stal Sokol Dobruška před TJ Rokytnice a Sokolem Vracov.
  Ve výběru Sevč. oblasti starších žaček dne 31.3. 2002 v Litvínově hrály Hana Vaníčková, Zuzana Štěpánková, Jaroslava Volfová a Kateřina Slavíková.
  Od března se pravidelně turnajů účastní také stará garda mužů a utkává se s Baníkem Souš, Baníkem Louka a Sokolem Hřivčice.
  Oslavy 55. výročí založení našeho oddílu se konaly ve dnech 13. - 14.4. 2002. V rámci oslav se konal turnaj starých gard mužů a žen v sobotu dopoledne, přičemž program vyvrcholil utkáním I. ligy žen s TJ Sokol Kokory.
  Od 20,00 hod. proběhl slavnostní večer ve Společenském domě Moskva. Mládež se podílela na oslavách v neděli utkáními s výběry Sevč. oblasti v kategoriích ml. žačky a žáci a starší žačky a žáci.
  K výročí založení byly vydány pamětní vlaječky.
  5.5. 2002 se družstvo žen poprvé v historii našeho oddílu zúčastnilo mezinárodního turnaje v národní házené, který se konal v Chomutově za účasti družstva ze SRN - HSG Salzgitter a celý turnaj přesvědčivě vyhrálo.
  V oblastních přeborech vybojovala mládežnická družstva další tři tituly krajských přeborníků - starší žáci, dorostenci a dorostenky.
  Mladší žáci a mladší žačky skončili na místě druhém a vybojovali si tak postup na Pohár ČR.
  Ženy "B" skončily na výborném druhém místě a muži i po zlepšených výkonech opět na místě pátém.
  Mezi nejlepšími hráči oblastního přeboru u mládeže byli vyhodnoceni P. Antol (st. žáci), Š. Horník (ml. žáci) a Z. Štěpánková a M. Čítková (ml. žačky).
  Nejlépe si na M ČR vedlo družstvo starších žáků, které získalo stejně jako v roce minulém stříbrné medaile. Pořadatelem Mistrovství byl náš oddíl ve dnech 14. - 16.6. 2002 a zhostil se svého úkolu dle vyjádření účastníků na výbornou. Mistrem ČR se stali chlapci z TJ Draken Brno. Finálové utkání bylo skutečným vyvrcholením celého mistrovství a naší slabší stránkou byla v tomto utkání hra zadní řady s brankářem, což rozhodlo o naší těsné, ale zasloužené prohře.
  Nejlepším útočníkem Mistrovství ČR byl vyhlášen Daniel Nociar.
  Mistrovství ČR v Plzni se zúčastnily také dorostenky, které skončily na pěkném 5. místě. Nedařilo se jim tak, jak by si samy přály, ale rozhodně nezklamaly.
  6. místo na M ČR ve Veselí nad Moravou obsadilo družstvo dorostenců. Družstvo bylo po loňském bronzu vlastně otestovat své možnosti. Nakonec zisk jednoho bodu nestačil na lepší umístění, ale předvedená hra je příslibem pro sezónu příští.
  Na Poháru ČR nás reprezentovala družstva našich nejmladších. Chlapci byli v Mostě a děvčata v Dobřívě. Oba celky si vedly velice dobře, když shodně obsadily třetí příčky.
  Naše prvoligové družstvo žen opět skončilo na velice pěkném 4. místě konečné tabulky, i když bylo pomýšleno na medailové umístění.
  V reprezentačním kolektivu Čech opět hrála Štěpánka Havlová, když se účastnila utkání Čechy - Morava, které se hrálo v Nýřanech.
  Další vrcholnou akcí, kterou pořádal náš oddíl poprvé ve své historii bylo celostátní soustředění juniorů a juniorek, které se konalo ve dnech 30.6. až 6.7. 2002. Do Žatce se sjeli nejlepší hráči a hráčky juniorského věku z celé republiky a trénování byli nejlepšími lektory na jednotlivých postech či při míčové technice. Ubytování bylo řešeno ve spolupráci s DDM v Žatci a částečně v tělocvičně naší TJ, stravování bylo zajištěno v restauraci Deivis.
  Soustředění se z našeho oddílu zúčastnili P. Plecitý, K. Marková, K. Stachová a V. Kapicová.
  Mezi lektory byl Josef Popelka st. a organizačně se podílela Miluše Pojmonová.
  V rámci přípravy reprezentačních juniorských kolektivů byla odehrána též přátelská utkání s našimi týmy mužů a obou kolektivů žen.
  Na závěr byla sehrána též mezizemská utkání juniorů i juniorek Čechy - Morava.
  Na celostátním soustředění žactva jsme opět měli zastoupení díky Evě Grimekové st. a Elišce Seemanové st.
  Náš oddíl byl již poněkolikáté v řadě za sebou vyhlášen nejúspěšnějším oddílem Severočeské oblasti za uplynulou sezónu.
  Letní soustředění mládeže, v pořadí již 19., našeho oddílu bylo uspořádáno opět ve spolupráci s DDM Žatec ve dnech 22.7 až 3.8. 2002 v Hejnicích. Soustředění se zúčastnilo 27 dětí pod vedením 5 vedoucích.
  K vydání je připravena brožura z historie těchto soustředění, která navíc obsahuje zajímavé tabulkové materiály a krátké shrnutí z historie netradičního turnaje rodin. Brožuru zpracoval Ing. Josef Popelka.
  Novou sezónu 2002/2003 zahájilo celkem 10 družstev, z toho 7 mládežnických. Opět suverénně si vedou družstva dorostenců, mladších žáků a starších žaček "A". Druhé místo zatím obsazují starší žáci a dorostenky. Mladší žačky, které vlastně začínají jsou na 3. místě tabulky. "B" družstvo starších žaček bojuje o třetí příčku ve své skupině, což ale na postup do finálové skupiny v jarní části nebude stačit.
  V další sezóně I. ligy žen hrálo naše družstvo posíleno o Z. Bilohuščínovou, které k nám přišla po přestěhování se ze Studénky do Litvínova na hostování do vyšší soutěže. Její herní vyspělost přinesla do útoku výrazné oživení a zejména úspěšnější střelbu. Bohužel po odjezdu K. Hornové do Anglie a zranění V. Vernerové nebyla optimální výkonnost nových brankářek.
  4. místo se ziskem 16 bodů při skóre 182 : 140 brankám je ale dobrým odrazovým můstkem pro vylepšení umístění v jarní části soutěže.
  Již nyní je možno říci, že jsme rok 55. výročí založení oddílu oslavili nadmíru úspěšně nejen po stránce úspěchů sportovních, ale zejména po stránce počtu zdařile uspořádaných akcí. Vždyť jen 4 akce, kterými byl náš oddíl pověřen výkonným výborem SNH jsou nebývalou porcí, která musela být zvládnuta s vynaložením velkého úsilí nejen všech členů výboru oddílu, ale i ostatních členů oddílu, či za přispění významné pomoci DDM Žatec a členů výboru TJ.
  V říjnu ukončuje svojí práci ve funkci sekretáře oddílu Ing. Josef Popelka z osobních důvodů a na jeho místo nastupuje M. Plecitá st.
  Po podzimní části mistrovských bojů v oblastním přeboru skončila naše družstva následovně:
 • ml. žáci 1. místo
 • ml. žačky 4. místo
 • st. žáci 2. místo
 • st. žačky A 1. místo /sk. "A"/
 • st. žačky B 3. místo /sk. "B"/
 • dorostenci 1. místo
 • dorostenky 2. místo
 • muži 4. místo
 • ženy B 3. místo

 • V anketě nejlepších sportovců okresu v roce 2002 bylo největším úspěchem 3. místo družstva žen při vyhlášení nejúspěšnějšího kolektivu. Mezi jednotlivci pak na 5. místě skončila M. Pojmonová. Mezi vyhlášenými nejlepšími sportovci města Žatec byl kolektiv starších žáků a Daniel Nociar.

  Zpět na historii klubu