Historie oddílu národní házené v Žatci - 1995 až 1999

1995 - Tituly přeborníků Severočeské oblasti vybojovali mladší žáci, mladší žačky a ženy "A".
Velkým úspěchem skončilo Mistrovství ČR mladších žaček, které jsme pořádali ve spolupráci s ODDM Žatec na našem hřišti. Děvčata vybojovala bronzové medaile.
Markéta Išlerová byla vyhlášena nejlepší obránkyní ČR ve své kategorii mladších žaček právě díky výkonům podávaným ma M ČR.
Bronzové medaile z Mistrovství ČR ve Staré Vsi n.O. přivezli také mladší žáci.
Úspěšná sezona byla završena také postupem žen do I. ligy z kvalifikace o I. ligu ve Veselí n.M., když skončily se 4 body na druhém postupovém místě jen díky horšímu poměru branek za TJ DP Praha.
Dorostenky byly třetí ve finále Poháru ČR ve Vítkovicích a dorostenci obsadili 7. místo ve finále Poháru v Litvínově.
Ve výběrech Severočeské oblasti pro mezioblastní utkání mládežnických kolektivů jsme měli zastoupení díky Martinu Zrůstovi, Antonínu Szabovi a Pavlu Hablovičovi u dorostenců, Radce Hettnerové, Štěpánce Havlové, Ivě Samkové, Věře Popelkové ml. a Andree Doskočilové u dorostenek a Petru Votavovi a Ladislavovi Matouškovi u starších žáků. Družstvo dorostenců vedl p. Jaroslav Zrůst a u družstva dorostenek stála jako ved. družstva pí. Miluše Plecitá st..
V rámci oslav 90 let národní házené se zúčastnila naše dvě družstva žen turnaje starých gard v Praze, ve kterém "B" družstvo skončilo na pěkném druhém místě.
Předsedou přípravného výboru oslav 90 let národní házené byl Ing. Josef Popelka.
Letní soustředění mládeže jsme uspořádali v Dědově v Orlických horách za účasti 41 dětí opět ve spolupráci s ODDM Žatec.
Nejlepšími kolektivy města Žatce byla vyhlášena družstva žen a mladších žáků a nejlepší trenérkou města Žatce Miluše Plecitá ml..
Nejlepším kolektivem okresu Louny bylo vyhlášeno družstvo žen. Dopisovatelem našeho oddílu do hromadných sdělovacích prostředků se stal p. František Mach.

1996 - 20.1. 1996 se uskutečnila zdařilá zábava pro členy i příznivce oddílu ve vinárně Dancing, které se zúčastnilo 50 lidí.
V přípravném utkání výběru dorostenců Severočeské oblasti 3.3. 1996 v Litvínově proti Sokolu Tymákov nastoupili Robert Kobík, Martin Zrůst, Petr Votava, Tomáš Votava (1 branka) a Josef Popelka ml. - výběr prohrál 3 : 13.
Ve výběrech Severočeské oblasti v Superpoháru mládeže v Plzni startovali:
žačky - Lenka Kolinská (5 branek), Ludmila Muráňová, Kateřina Hornová
žáci - Branislav Štefanča (2 br.), Tomáš Votava (5 br.) a Josef Popelka ml. (4 br.)
dorostenky - Hana Rampasová, Iva Samková, Vladimíra Janotková, Věra Popelková ml. (1 br.), Eliška Seemanová ml. (2 br.), Kateřina Grimeková (4 br.), Andrea Doskočilová (11 br.)
dorostenci - Robert Kobík, Martin Zrůst, Antonín Szabo (3 br.) a Petr Votava.
Výběr dorostenek vedla trenérka M. Plecitá st. a ved. družstva byla V. Popelková st..
Titul přeborníka Severočeské oblasti získaly mladší žačky, které na Mistrovství ČR v Klášterci n.O. vybojovaly pěkné druhé místo.
Nejlepšími hráčkami ČR ve své kategorii byly vyhlášeny brankářka Jaroslava Bobková, obránkyně Markéta Išlerová (podruhé za sebou) a útočnice Edita Bartoňová.
Stříbrné medaile v přeboru oblasti získali starší žáci, dorostenci, dorostenky a muži. V Poháru ČR si vedli úspěšně starší žáci, kteří v Ejpovicích skončili na vynikajícím 3. místě.
Dorostenky byly v Přešticích páté a dorostenci ve Staré Vsi n.O. sedmí.
Bronzové medaile v přeboru oblasti vybojovali ještě mladší žáci.
Družstvo žen "B" skončilo čtvrté.
"A" družstvo žen neudrželo prvoligovou příslušnost a sestoupilo z 12. místa se ziskem 6 bodů do nižší soutěže.
Naopak družstvo mužů si svým druhým místem vybojovalo po 23 letech II. ligu ve složení: Pavel Hablovič, Jaroslav Němec, Milan Tomčo, Jaroslav Bukovský, Ivan Šauer, Petr Strnad, Miloš Kaderka, Petr Červeňanský, Rudolf Blumert a Josef Popelka st..
Po podzimní části ročníku 1996/97 však zatím skončilo bez bodu na 12. místě se skorem 135 : 228 brankám.
Výborně si však vedou v novém ročníku ostatní kolektivy, když na 1. místě jsou ženy "A", dorostenky, st. žačky, ml. žačky "A", st. žáci a ml. žáci "A".
Na 2. místě jsou zatím ženy "B" a dorostenci a na 3. místě "B" celek ml. žáků.
Na čtvrté příčce mistrovské tabulky jsou ještě ml. žačky "B".
Letní soustředění ve spolupráci s ODDM v Žatci bylo uspořádáno v Lázních Kynžvart za účasti 45 dětí.
Trenérskou práci ukončil v červenci Jan Altschul a družstvo "A" žen převzal Václav Tajbl.
Pro časové zaneprázdnění ukončil svojí činnost v oddílu a ve výboru TJ předseda pan Jaroslav Zrůst.
Novým předsedou oddílu se stává p. Václav Tajbl a současně byl zvolen za oddíl i do výboru TJ.
Ve výboru oddílu začali dále pracovat p. Václav Havránek, Roman Mravec, Zdeněk Nociar, sl. Miluše Plecitá a Věra Popelková st..
V Přešticích složili úspěšnou zkoušku pro trenéry III. tř. sl. Miluše Plecitá a p. V. Tajbl, R. Mravec a V. Havránek.
Při hodnocení nejlepších sportovců okresu za rok 1996 byl náš oddíl oceněn jako nejlépe pracující s mládeží a mezi nejlepšími kolektivy města Žatce za rok 1996 byla vyhodnocena družstva mladších žaček a mužů.

1997 - Oddíl národní házené oslavil v tomto roce ve dnech 26.-27.dubna 50 let svého trvání.
V rámci oslav byla vydána pamětní vlaječka ve spolupráci s IPB a.s. Žatec.
V turnaji "starých gard" bylo po čtyřech účastnících v ženách i v mužích.
První den oslav proběhl slavnostní večer, na kterém byli oceněni zasloužilí funkcionáři a hráči oddílu
Jan Altschul, Eva Grimeková st., Vlastimil Cholt, František Mach, Miluše Plecitá st., Josef Popelka st., Eliška Seemanová st., Otto Schell, Josef Sladký, Zdena Střížová, Jaroslav Špor st., Alois Vlček, Jaroslav Zrůst.
Druhý den hrála mládežnická družstva TJ Šroubárna Žatec proti výběrům Severočeské oblasti ve všech kategoriích:
mladší žačky a mladší žáci prohráli, dorostenky remizovali a starší žáci, dorostenci a starší žačky svá utkání vyhráli.
Ve dnech 9.-11.5. 1997 se uskutečnil Superpohár mládeže v kategoriích staršího žactva a dorostu ve Východočeské oblasti.
Ve výběrech Severočeské oblasti hráli v družstvu starších žáků Robert Kobík, Jiří Motejzík, Lukáš Havelka, Josef Popelka (15 branek), Tomáš Votava (15 branek) a Branislav Štefanča (7 branek) - 2. místo.
V družstvu starších žaček hrály Kateřina Hornová, Lucie Košinárová, Pavlína Horáková, Ludmila Muráňová, Lenka Kolinská ( 29 branek ), Irena Hradcová ( 8 branek ), Jana Gösslová ( 2 branky ) a Edita Bartoňová ( 7 branek ) pod vedením trenérek Miluše Plecité ml. a Věry Popelkové st. - 4. místo.
V družstvu dorostenek reprezentovaly Severočeskou oblast z našeho oddílu Iva Samková a Miroslava Pomejová - 4. místo.
V tomto roce získal oddíl rekordní počet titulů v přeborech Sevč. oblasti - celkem 5.
Tituly vybojovali starší žáci, dorostenci, mladší žačky, starší žačky a ženy.
Na 2. místě přeboru Sevč. oblasti skončili mladší žáci "A" a dorostenky a
na 3. místě skončili mladší žáci "B" a ženy "B".
Největšího úspěchu dosáhli starší žáci, kteří v sestavě Robert Kobík, Vladimír Kobík, Lukáš Havelka, Ondřej Fína, Jiří Motejzík, Václav Rampas, Aleš Holienčin, Josef Popelka ml., Tomáš Votava, Branislav Štefanča, Lukáš Šmíd, Pavel Čámek a Mojmír Kolinský vybojovali titul mistra České republiky pro rok 1997. Trenéry družstva byli Eva Grimeková a Václav Havránek.
Nejlepším obráncem republiky pro rok 1997 byl vyhlášen Ondřej Fína.
Dalším úspěchem byl postup "A" družstva žen do I. ligy z kvalifikace, která se konala v Praze na hřišti TJ DP. Kolektiv zvládl turnaj na výbornou a postoupil z prvního místa před Jihlavou pod vedením Václava Tajbla.
Vynikající práci s mládežnickými kolektivy potvrdilo na mistrovstvích ČR dále družstvo starších žaček, které pod vedením Miluše Plecité ml. získalo stříbrné medaile v Klášterci nad Ohří, družstvo mladších žaček, které z Vítkovic přivezlo pod vedením Elišky Seemanové a Otty Schella medaile bronzové a stejné medaile vybojovalo na Mistrovství ČR, kterého pořadatelstvím byl pověřen náš oddíl ve dnech 20.-22.6. 1997 i družstvo dorostenek pod vedením Miluše Plecité st.
Nejlepší obránkyní pro rok 1997 byla ve své kategorii vyhlášena Iva Samková.
Zahájení mistrovství se zúčastnil též starosta města Žatec pan Ing. Bohuslav Kuneš, který přivítal také všechny účastníky na radnici, kterou si měli všichni možnost prohlédnout. Poděkování náleží také ODDM Žatec v čele s ředitelkou V. Popelkovou za vynikající spolupráci při zajištění stravování.
Na 6. místě Mistrovství ČR skončili ještě dorostenci se stejným počtem bodů jako na čtvrtém místě chlapci z Nového Města nad Metují, ovšem nejhorší poměr branek je odsunul na místo poslední. Trenérem družstva byl Roman Mravec.
Ve finále Poháru ČR bojovali ve Veselí nad Moravou také mladší žáci "A", kteří ovšem také neuspěli a s jedním bodem skončili až na sedmém místě pod vedením trenérů Josefa Popelky st. a Petera Antola st.
Počtem 5 účastníků v Mistrovství ČR a 1 účastníkem v Poháru ČR byl náš oddíl nejúspěšnějším v celé republice a nejlepší i v porovnání umístění na těchto vrcholných akcích SNH pro rok 1997.
Letní soustředění mládeže se uskutečnilo v Čenkovicích v Orlických horách v termínu od 29.6. do 12.7. 1997. Zúčastnilo se jej 52 dětí pod vedením 7 trenérů.
Družstvo mužů neudrželo druholigovou příslušnost a sestoupilo z 11. místa bez bodu a se skorem 237 : 443 brankám zpět do oblastního přeboru Sevč. oblasti.
Oddíl národní házené se prostřednictvím TJ přihlásil do Programu prevence kriminality vypracováním projektu, který byl zastupitelstvem města přijat a doporučen k zařazení do celkového projektu města.
V rámci citovaného projektu uspořádal oddíl řadu akcí zaměřených na plnění podmínek Házenkářského šestiboje.
Trenérské práci se ve druhé polovině roku začali věnovat p. Peter Antol st. a Jindřich Petrlík - oba u mladšího žactva. Činnost naopak ukončili Zdeněk Nociar a Eliška Seemanová st..
Po skončení podzimní části nové sezony jsou ženy v I. lize se čtyřmi body na 10. místě.
Muži "A" na 3. místě OP a "B" mužstvo je na 7. místě. Ženy "B" jsou páté. Dorostenci na 3. místě, dorostenky jsou druhé, starší žáci jsou na 1. místě, starší žačky "A" také na 1. místě, "B" družstvo je čtvrté.
Mladší žáci jsou na 1. místě, mladší žačky "A" jsou třetí a "B" družstvo je čtvrté.
Mezi nejlepšími sportovními kolektivy města Žatce pro rok 1997 byly vybrány kolektivy "A" družstva žen, "A" družstva starších žaček a kolektiv starších žáků. Mezi nejlepšími jednotlivci města Žatce byla vyhodnocena Iva Samková.
Kolektivy žen a starších žáků byly odměněny za výkony v roce 1997 také v rámci okresní ankety.

1998 - Na 8. valné hromadě SNH dne 7.3. 1998 v Praze byl opětovně zvolen do čela Svazu národní házené Ing. Josef Popelka. Do práce trenérské rady při VV SNH se zapojil krátce Václav Tajbl.
Ve dnech 8.-10.5. 1998 byl oddíl pověřen pořádáním Superpoháru mládeže v kategorii dorostenek. Výběry všech oblastí byly přivítány starostou města Ing. B. Kunešem, předsedou TJ Šroubárna A. Vlčkem, předsedou oddílu V. Tajblem a ředitelem akce Ing. J. Popelkou. V rámci akce, která proběhla ke spokojenosti všech účastníků též díky spolupráci s pracovnicemi ODDM v Žatci, navštívila děvčata Chmelařské muzeum v Žatci s výkladem Ing. Urbana a v sobotu si mohla při táboráku zazpívat při kytaře. Ve výběrech Sevč. oblasti měl zastoupení také náš oddíl:
dorostenky: Miroslava Pomejová, Kateřina Pourová a Lucie Košinárová
dorostenci: Ladislav Matoušek, Robert Kobík, Josef Popelka (9 branek), Tomáš Votava (3 branky)
st. žačky: Kateřina Hornová, Markéta Išlerová, Ilona Jurčová, Marcela Sakovičová, Věra Vernerová, Lenka Kolinská (23 branek), Irena Hradcová (1 br.), Jana Gösslová (3 br.), Veronika Wüstová (7 br.), Jitka Gösslová (5 br.)
st. žáci: Lukáš Havelka, Tomáš Tajbl, Jiří Motejzík (4 br.), Branislav Štefanča (47 br.) a Pavel Plecitý (31 br.) .
Trenérkami výběru st. žaček byly Miluše Plecitá ml. a Růžena Kubešová.
Prvoligové družstvo žen skončilo na 10. místě s 15 získanými body a uchovalo si tak prvoligovou příslušnost i pro další soutěžní ročník.
Tituly přeborníků Sevč. oblasti se mohly pochlubit kolektivy mladších žáků, mladších žaček, starších žáků a starších žaček. Na druhém místě a stříbrné medaile v přeboru oblasti získaly dorostenky, dorostenci pak vybojovali medaile bronzové.
Na mistrovství ČR ve Staré Vsi n.O. vybojovali stříbrné medaile starší žáci pod vedením trenérů Popelky a Antola. Nejlepším útočníkem byl vyhlášen Branislav Štefanča a nejlepším brankářem M ČR Jiří Motejzík.
Starší žačky skončily v Dobrušce na mistrovství ČR na 4. místě o jeden bod za stříbrnou Miroslaví, což je také možno považovat za úspěch.
O nejlepší výsledek na mistrovství ČR se postarali mladší žáci pod vedením trenérů Ing. J. Popelky a P. Antola, kteří v Nýřanech vybojovali titul mistra ČR.
O tento úspěch se zasloužili: Martin Schell, Tomáš Wolf, Jan Ležák, Martin Kalous, Jakub Fungáč, Martin Douda, Albert Tomek, Tomáš Rychtařík, Pavel Foltýn, Peter Antol, Vladimír Šůs a Daniel Nociar.
Zlaté medaile byly odměnou za nezměrnou bojovnost zejména při útočné činnosti a za dobré výkony brankáře. V historii našeho oddílu je tak podruhé získán nejvyšší titul v chlapecké kategorii.
Další velký úspěch byl dosáhnut děvčaty v kategorii mladších žaček, která pod vedením trenérek V. Popelkové st. a J. Kubizňákové přivezla z M ČR v Miroslavi stříbrné medaile, když nejlepší střelkyní mistrovství byla Lenka Wüstová. Na Poháru ČR v kategorii dorostenek si naše družstvo počínalo také na výbornou. Družstvo pod vedením Miluše Plecité st. a V. Havránka dokázalo zvítězit v naší druhé nejvýznamnější soutěži a postaralo se tak o další velký úspěch našeho oddílu. Navíc nejlepší obránkyní turnaje byla vyhlášena Kateřina Pourová.
Náš oddíl byl v rámci Severočeské oblasti vyhlášen pro sezonu 1997- 98 podruhé za sebou nejlépe pracujícím oddílem.
"A" družstvo žen bylo sparringpartnerem pro reprezentační družstvo žen Moravy v rámci jeho přípravy na mezizemské utkání v Chomutově. Utkání se uskutečnilo dne 20.6. 1998 na hřišti v Žatci a naše ženy v něm prohrály 12 : 27, když branky vsítily M. Plecitá 8, Hettnerová a Kollmannová 2.
Na celostátním soustředění žactva ve Studénce jsme měli zastoupení třemi mladšími žáky - Vlad. Šůs, Daniel Nociar a Peter Antol - a mezi vedoucími Evou Grimekovou st. ve funkci zdravotnice. Letní soustředění mládeže se uskutečnilo v Mařenicích v Lužických horách a pod vedením 6 vedoucích se jej zúčastnilo 43 dětí opět za spolupráce s ODDM v Žatci.
Po podzimní části prvoligového ročníku žen skončilo naše družstvo na 9. místě s pěti body a pasivním brankovým poměrem 122 : 143 brankám.
V oblastním přeboru jsou muži "A" pátí, muži "B" osmí, ženy "B" jsou na 4. m- ístě, dorostenky jsou na 2. místě, dorostenci také druzí, st. žačky "A" jsou v OP skupiny Jih druhé, "B" družstvo na 5. místě, st. žáci jsou na 1. místě a mla- dší žačky a mladší žáci jsou na 2. místě, resp. na místě prvním.
V základních skupinách Českého poháru hrála naše družstva mužů "A" (Litvínov) a žen "B" (Jihlava) a obě po vcelku solidních výkonech s mnohem zkušenějšími soupeři skončila shodně na 5. nepostupovém místě.
V listopadu 1998 složili úspěšně trenérské zkoušky III. tř. a současně zkoušky III. tř. rozhodčích v Přešticích Pavel Plecitý, Peter Antol st., Miluše Bláhová a Jitka Kubizňáková.
Ve spolupráci s ODDM Žatec byl 13.12. 1998 uspořádán Maškarní bál pro děti v tělocvičně TJ Šroubárna.
Mezi nejlepšími sportovními kolektivy města Žatce pro rok 1998 byly vybrány kolektivy "A" družstva ml.žaček, "A" družstva ml. žáků a kolektiv starších žáků. Mezi nejlepšími jednotlivci města Žatce byla vyhodnocena Kateřina Pourová.
Kolektivy mladších žáků a dorostenek byly odměněny za své výkony v roce 1998 také v rámci okresní ankety. Navíc mezi nejlepší trenéry okresu v r. 1998 byla zařazena M. Plecitá ml..

1999 - Dne 8.3. 1999 došlo ke změně ve funkci předsedy oddílu, když se předsedou stal opět p. Jaroslav Zrůst.
V semifinálové skupině Českého poháru žen úspěšně bojoval A celek, když porazil Přeštice, remizoval s SK Praha 4 a prohrál pouze s vítězem skupiny SK Chomutov. Bohužel o nepostoupení do finále rozhodlo horší skóre než měl SK Praha 4.
V roce 1999 byl položen dne 22.4. 1999 na hřiště nový asfaltový povrch Silnicemi Žatec. Dne 23.4. 1999 kolektiv ve složení Věra Popelková, Miluše Plecitá ml. a st., Zdena Benešová a Peter Antol provedl nalajnování hřiště.
První mistrovské utkání na něm sehrálo družstvo dorostenek dne 25.4. 1999 s KNH Chomutov a první ligové utkání družstvo žen dne 1.5. 1999 s Kokorami.
V oblastních přeborech nám opět dělala radost naše mládež a úspěchem bylo také umístění našeho prvoligového družstva žen na 8. místě ligové tabulky.
Největšího úspěchu dosáhla družstva mladších žáků a mladších žaček, která vyhrála oblastní přebor a vybojovala si tak účast na M ČR.
V rámci oblasti byla nejlepší brankářkou vyhlášena Markéta Foltýnová.
Mladší žačky v Krčíně obsadily nakonec 5. místo a dobře reprezentovaly náš oddíl. Nejlepší obránkyní M ČR byla vyhlášena Kateřina Slavíková.
TJ Šroubárna Žatec byla pověřena pořadatelstvím M ČR mladších žáků ve dnech 25. - 27.6. 1999.
Domácí celek vybojoval pro oddíl další cenný úspěch - bronzové medaile. Nejlepším útočníkem M ČR byl po zásluze vyhlášen P. Antol, který byl současně i nejlepším střelcem M ČR.
V rámci M ČR byl pro chlapce uspořádán táborák s country kapelou a všichni účastníci si pochvalovali dobrou stravu v ODDM Žatec a celkově výborné podmínky.
Stříbrné medaile v OP vybojovali starší žáci a dorostenci a vybojovali si tak právo účasti ve finále Českého poháru.
Starší žáci bojovali ve Staré Vsi nad Ondřejnicí (5. místo) a dorostenci v Ejpovicích (5. místo).
Bronzové medaile v OP vybojovalo družstvo dorostenek.
Starší žačky "A" skončily ve skupině "mostecko" až třetí a tudíž neměly právo účasti ve finále oblastního přeboru a "B" družstvo bylo ve stejné soutěži páté.
Ženy B skončily na pěkném 4. místě v OP, "A" celek mužů na místě pátém a "B" družstvo mužů na místě devátém.
Do reprezentačního celku Čech byla nominována Helena Němcová, která se zúčastnila utkání Čechy - Morava v Čakovicích a náš oddíl tak měl po mnoha letech zástupce v sestavě reprezentačního celku.
Ve funkci hospodářky oddílu skončila v červenci z důvodu mateřských povinností Jana Hořejšová-Kubelková.
Letní soustředění mládeže bylo uspořádáno v Krčíně ve východních Čechách za účasti 43 dětí a pod vedením 5 vedoucích v termínu od 12. - 24.7. 1999.
Po podzimní části nového ročníku 1999/2000 byli v čele svých tabulek starší žáci, dorostenci, mladší žačky a starší žačky, na druhých místech byli mladší žáci a dorostenky a na místě třetím pak ženy B. Muži A byli na 6.místě, muži B byli devátí a A družstvo žen v I.lize bylo na velice dobrém 7.místě.
V základních kolech Českého poháru skončila družstva mužů (5. místo) a žen B (4. místo) na nepostupových místech, ale rozhodně nezklamala.
Muži zvítězili překvapivě nad vedoucím celkem I.ligy TJ Avia Čakovice a B družstvo žen bodovalo s Radobyčicemi.
Dne 3.12. 1999 byla připravena ve spolupráci s ODDM v Žatci Mikulášská nadílka pro děti z našeho oddílu. Dětem hrála country kapela, byly připraveny soutěže a hodně sladkostí.
Dne 18.12. 1999 se zúčastnili P. Antol, D. Nociar, L. Šmíd, T. Sýkora, A. Tomek, T. Olšan, M. Valhová, R. Hladká, K. Wiesingerová a D. Uhlířová běhu do nádražních schodů o vánočního kapra. R. Hladká ve své kategorii zvítězila.
Mezi nejlepšími kolektivy města Žatce za rok 1999 byla vyhodnocena družstva mladších žaček a mladších žáků.
Družstvo mladších žáků bylo vyhodnoceno též mezi nejlepšími kolektivy okresu a mezi nejlepšími sportovci okresu byli vyhlášeni Peter Antol a Kateřina Slavíková.

Zpět na historii klubu