Historie oddílu národní házené v Žatci - 1990 až 1994

1990 - Novým předsedou oddílu - v pořadí čtvrtým se stal pan Jaroslav Zrůst.
V rámci oslav 85 let našeho sportu se účastní náš oddíl krajských oslav v Louce u Litvínova, kde naše družstvo dorostenek dokázalo porazit výběr kraje 13 : 11 a ve výběru kraje žen hrály Vlčková, Němcová H., Burešová a Kubelková proti prvoligové TJ Loko Chomutov (10 : 28). Ve výběru Žatecka dříve narozených děvčat hrály dále Grimeková st., Šidlofová, Macháčková, Skuhrovcová, Kochová, Seemanová st., Beránková a Hradcová. Náš výběr porazil výběr Mostecka 10 : 7. Poté jsme se zúčastnili též ústředních oslav v Praze na turnaji starých gard žen.
Náš oddíl pořádá finále přeboru kraje a družstvo žáků vybojovalo další titul přeborníka kraje.
Na Mistrovství ČSR v Novém Městě nad Metují skončilo na šestém místě. Na Mistrovství ČSR v Žatci získalo právo účasti též naše družstvo mladších žaček, které vybojovalo stříbrné medaile.
Družstvo dorostenek se zúčastnilo finále Poháru ČSR v Přešticích a skončilo na vynikajícím třetím místě. Nejlepší obránkyní turnaje byla vyhlášena M. Plecitá ml.
Letní soustředění bylo uspořádáno ve spolupráci s ODDM v Žatci v Dobřívi u Rokycan.
Členem VV SNH v Praze a předsedou OK při VV SNH byl zvolen na VH SNH Ing. Josef Popelka.
Opětovně byl zvolen za člena OSK Sevč. oblasti p. Otto Schell (je nepřetržitě ve funkci od r. 1976) a vede úsek mládeže, který převzal po Ing. Josefu Popelkovi.

1991 - Opět ve spolupráci s ODDM v Žatci bylo uspořádáno na našem hřišti Mistrovství ČSR v kategorii mladších žaček a naše družstvo skončilo na 6. místě.
Dorostenky, které skončily na 2. místě v oblastním přeboru se zúčastnily finále Poháru ČSR v Ostravě - Vítkovicích a skončily na 4. místě.
Letní soustředění mládeže se konalo v Horním Maršově v Krkonoších.
V tomto roce tragicky zahynula při autonehodě členka družstva dorostenek Monika Šubrtová, která byla v sezoně 1990/91 nejlepší střelkyní oblastního přeboru a velkým talentem (4.9. 1991). Nezapomeneme.
Začíná se rozvíjet úspěšná spolupráce se sponzory pro zajištění dalšího sportovního rozvoje činnosti - např. Fruta Žatec, Elektroporcelán Louny, STS Žatec a s dalšími.
Za velikého přispění našich členů - Václava Tajbla, Romana Mravce, Miloše Kaderky a Petra Strnada byl zahájen provoz restauračního zařízení v objektu sokolovny.

1992 - Oslavili jsme 45. výročí založení oddílu již tím, že byl uspořádán první ročník netradičního turnaje rodin za účasti 10 družstev.
Dále byla ve spolupráci s OSK v Mostě uspořádána utkání výběrů oblasti v kategoriích mladšího žactva, staršího žactva a dorostu s našimi mládežnickými kolektivy.
Byl také uspořádán tradiční turnaj starých gard za účasti 3 družstev žen a 4 družstev mužů.
Byla vydána brožura obsahující celou historii našeho oddílu.
Družstvo mladších žaček získalo pro oddíl jubilejní 30 titul přeborníka Severočeské oblasti a na Mistrovství ČR v Krčíně skončila děvčata na pěkném 4. místě.
Náš oddíl uspořádal také finalový turnaj o přeborníka oblasti v kategorii starších žáků a žaček - naše kolektivy skončily na 2. místech.
Ve finále Poháru ČR byly úspěšné starší žačky v Jihlavě, když jen díky horšímu poměru branek skončily na 2. místě.
Starší žáci v Mostě skončili na 6. místě. Letní soustředění mládeže bylo uspořádáno v Přešticích.
Poprvé v historii našeho oddílu získala Zdena Střížová-Pešinová titul "Mistryně národní házené" a trenérům Janu Altschulovi, Čestmíru Müllerovi a Otto Schellovi byl udělen titul "Zasloužilý trenér SNH".
Z důvodu pracovního zaneprázdění ukončuje trenérskou práci pan Miroslav Černý.
Družstvo mladších žaček bylo vyhlášeno nejlepším kolektivem města Žatce i okresu Louny.

1993 - Další titul oblastního přeborníka vybojovali starší žáci a na Mistrovství ČR ve Veselí n. M. skončili na 5. místě.
Toto družstvo bylo také vyhodnoceno nejlepším kolektivem města Žatce i okresu Louny.
Na druhých místech oblastního přeboru skončili ještě mladší žáci a "A" družstvo žen. Bronzové medaile v oblastním přeboru získaly mladší žačky.
Letní soustředění mládeže bylo uspořádáno v Nýrsku opět ve spolupráci s ODDM Žatec, se kterým díky pochopení pí. ředitelky Věry Popelkové funguje od roku 1983 vzájemně výhodný vztah.

1994 - Přeborníky Severočeské oblasti se stali starší žáci a ženy "A".
Starší žáci na Mistrovství ČR v Bakově n. J. skončili na 6. místě. Ženám se nepovedl návrat mezi elitu do I. ligy, když v kvalifikaci o I. ligu ve Vítkovicích skončily na 6. místě s 2 body a skore 51 : 61 brankám.
Stříbrné medaile v oblastním přeboru získali mladší žáci, dorostenci, dorostenky, starší žačky a mladší žačky.
Mladší žáci se zúčastnili Mistrovství ČR ve Staré Vsi n.O. a skončili na pěkném 5. místě.
Dařilo se také starším žačkám v Poháru ČR v Praze, které skončily na 4. místě, dále mladší žačky v Náchodě byly páté, dorostenky ve Studénce skončily čtvrté a dorostenci ve Staré Vsi n.O. na 6. místě. Nejlepším střelcem turnaje byl Rudolf Blumert se 43 brankami.
Bronzové medaile v oblastním přeboru získalo "A" družstvo mužů. Mladší žáci "B" končí čtvrtí, ženy "B" páté a muži "B" na desátém místě mistrovské tabulky oblastních přeborů.
Nejlepšími kolektivy města Žatce byla vyhlášena družstva starších žaček a starších žáků a nejlepším trenérem města i okresu Louny Jan Altschul.
Na soustředění mládeže, které bylo opět uspořádáno ve spolupráci s ODDM Žatec, jsme byli v Bakově n. J.
Mezioblastních utkání mezi výběry Sevč. a Stč. oblasti na hřišti TJ DP Praha se z našeho oddílu zúčastnili Szabo Antonín, Votava Petr, Zrůst Martin, Ulrich Pavel, Řehák Milan, Matoušek Ladislav, Šimandl Lukáš, Popelková Věra ml., Samková Iva, Grimeková Kateřina a Doskočilová Andrea ve výběrech žáků a žaček. Družstvo žáků vedl p. Jaroslav Zrůst.
Hlávka Pavel, Hablovič Pavel, Šauer Ivan, Surá Renata, Seemanová Lenka a Hettnerová Radka hráli ve výběrech dorostenců a dorostenek.
Práci v OSK Sevč. oblasti ukončuje 31.3. 1994 p. Otto Schell. Na valné hromadě SNH v Praze byl zvolen předsedou Svazu národní házené Ing. Josef Popelka, čímž byla obrovsky oceněna práce našeho oddílu.
Dne 26.9. 1994 umírá jeden z nestorů našeho oddílu po dlouhotrvající nemoci - pan Čestmír Müller - nezapomeneme.