Historie oddílu národní házené v Žatci - 1980 až 1989

1980 - Oslavili jsme 75 let od založení národní házené a oddíl obdržel za svojí úspěšnou práci vyznamenání "Vzorný oddíl I. stupně". Jan Altschul a Jaroslav Špor st. obdrželi vyznamenání Za zásluhy o rozvoj těl. výchovy III. stupně.Otto Schell, Eliška Seemanová a Zdena Střížová - Pešinová pak Čestný odznak ČSTV.
Družstva dorostenek a dorostenců získala další titul přeborníků kraje. Dorostenky získaly na Mistrovství ČSSR v Žeravicích bronzové medaile a dorostenci skončili v Nýřanech na místě čtvrtém. Ženy skončily v I. lize na 4. místě a ve finále Českého poháru v Litvínově na pěkném druhém místě.
Oddíl byl pořadatelem II. kola krajského finále Českého poháru žen. V krajském přeboru skončili muži na 3. místě s 18 body, ženy "B" na 2. místě s 16 body, žačky na 4. místě a žáci na místě třetím.

1981 - Družstvo dorostenců opět vyhrává krajský přebor a na Mistrovství ČSSR v Pustějově končí na 6. místě. V krajském přeboru se umisťují muži na 3.místě s 10 body, ženy "B" na místě pátém s 11 body, dorostenky na 3. místě se 14 body a žáci na 4. místě s 8 body.
Družstvo žen získává v I. lize již třetí bronzovou medaili s 23 body a ve finále Českého poháru v Jičíně skončilo na druhém místě. Do juniorského družstva Čech byly nominovány Šárka Fuxová a Ivana Havlínová.

1982 - Družstvo dorostenců získalo další přebornický titul v kraji a na Mistrovství ČSSR v Žeravicích končí opět na 6. místě po vítězství 20 : 17 s Dobruškou se skóre 70 : 115 a dvěma body.
Družstvo mužů se účastní I. ročníku Memoriálu Petra Kratochvíla a Květoslava Strejce v Louce. Dne 6.3. vítězí družstvo žen v Litvínově na turnaji O pohár MDŽ. Družstvo žen skončilo počtvrté na bronzové příčce se 26 body. Oddíl uspořádal 6.6. II. kolo Českého poháru mužů (1. VTJ Most a 2. Šr. Žatec) a krajský finalový turnaj ve stejné soutěži žen (19.6. - 1. místo) .
V soutěži slušnosti obdržely ženy 51 trestných bodů - 6. místo. V hodnocení nejlepších hráček roku byla na 7. místě se 79 body J. Beránková a na 10. místě s 52 body E. Seemanová.

1983 - V tomto roce se stal náš oddíl držitelem "Bronzové plakety ÚV ČSTV" a Čestmír Müller obdržel vyznamenání Za zásluhy o rozvoj těl. výchovy III. stupně.
Družstvo žen končí v I. lize s 18 body na 5. místě, lépe si vede ve finále Českého poháru v Žeravicích, kde získává stříbrné medaile.
Oddíl uspořádal II. kolo Českého poháru mužů a semifinalovou skupinu žen, ve které naše družstvo zvítězilo.
V krajském přeboru skončili muži na 6. místě s 10 body, ženy "B" na 4. místě s 12 body, dorostenky byly páté s 11 body a žačky byly na 4. místě. Od poloviny roku se úspěšně rozvíjí spolupráce s ODPM v Žatci. V soutěži slušnosti byly ženy v I. lize s 85 trestnými body na 9. místě.

1984 - Družstvo žen skončilo v I. lize zatím nejhůře a to na 9. místě se ziskem 12 bodů. naopak v soutěži slušnosti zatím na nejlepším 2. místě se 43 trest. body.
Do finále " Házenkářského šestiboje " v Náchodě, kam ji doprovázel Ing. Josef Popelka, se probojovala žačka Iveta Haipetrová - 9. místo se 116 body.
Oddíl byl pověřen uspořádáním krajského finalového turnaje žen v Českém poháru. Do dalšího kola postoupilo "A" i "B" družstvo. Semifinále se hrálo v Dobrušce a "A" tým skončil třetí (34 : 27, 5 bodů), "B" na pátém místě (12 : 71, 0 bodů).
V krajském přeboru skončili muži na 5. místě s 24 body, ženy "B" na šestém se 6 body, dorostenky na 3. místě s 16 body a žáci na místě druhém.
Oddíl poprvé uspořádal ve spolupráci s ODPM Žatec letní soustředění mládeže pod vedením trenérů Věry Popelkové a Ing. Josefa Popelky v Dlouhé Vsi u Sušice.
Po podzimní části nového ročníku byl "A" tým žen na 6. místě (95 : 97, 9 bodů.

1985 - Družstvo žen skončilo v I. lize s 19 body na páté příčce a v soutěži slušnosti s 71 bodem na 8. místě.
Podruhé bylo uspořádáno letní soustředění mládeže a to v Jindřichovicích pod Smrkem.
Čestný odznak ČSTV obdrželi Jaroslava Beránková a Ing. Josef Popelka.
V krajském přeboru byli muži čtvrtí s 21 bodem, ženy "B" na 6. místě se 6 body, dorostenci na 5. místě také se 6 body, dorostenky na 2. místě s 11 body.

1986 - Družstvo žen v I. lize získává 5. místo s 18 body.
V soutěži slušnosti pak po obdržení 111 trestných bodů 10. místo. Ve finále Českého poháru pak končí na velice pěkném druhém místě. Ve Vracově u Kyjova bylo uspořádáno ve spolupráci s ODPM v Žatci další soustředění mládeže.
Oddíl uspořádal finalový turnaj o přeborníka kraje v kategoriích žáků i žaček.
V krajském přeboru byli muži na 3. místě s 22 body, ženy "B" na 7. místě s 0 body, dorostenci "B" na 3. místě se 14 body, dorostenci "A" na 7. místě s jedním bodem a dorostenky na 2. místě s 15 body. Po podzimní části ročníku 1986/87 byly ženy na 9. místě (64 : 90, 4body).
Ke konci roku odstoupil z funkce předsedy oddílu Čestmír Müller a novým předsedou se stal Zdeněk Maňas.
Na podzim zemřel nadějný brankář družstva mužů Jiří Černý (26.10. 1986.

1987 - Oddíl oslavil 40 let své existence a v rámci oslav uspořádal ve spolupráci s krajským svazem utkání našich družstev mládeže s výběry severočeského kraje v kategorii žaček, žáků, dorostenek a dorostenců. Dále byl uspořádán turnaj starých gard mužů a žen, kde se setkali bývalí hráči (4 družstva) a hráčky (5 družstev) oddílu.
V závodním klubu Šroubáren Žatec "Jitřenka" byl uspořádán zdařilý slavnostní večer. Byla vydána pamětní vlaječka k výročí založení oddílu. Družstvo žen skončilo v I. lize na 9. místě se 14 body. Letní soustředění mládeže bylo uspořádáno v Havlíčkově Borové. Naše mládežnické kolektivy se zapojily do soutěže z historie sportu a družstvo ve složení M. Plecitá ml., Bohumila Navrátilová a Růžena Pojmonová zvítězilo v okresním kole a úspěšně nás reprezentovalo i v Ústí nad Labem na krajském kole.
V krajském přeboru se umístili muži na 5. místě s 20 body, ženy "B" na 7. místě s 0 body, dorostenci na 4. místě s 8 body, dorostenky na 3. místě s 18 body a žačky skončily na 4. místě.

1988 - Oddíl se stává držitelem "Stříbrné plakety ÚV ČSTV". Jan Altschul a Čestmír Müller obdrželi vyznamenání Za zásluhy o rozvoj těl. výchovy II. stupně a Josef Sladký obdržel čestný odznak ČSTV, ten však zanechává aktivní trenérské práce.
Členem ÚKM a členem pléna ÚV SNH v Praze se stal 3.7. 1988 Ing. Josef Popelka, který je současně předsedou KM Severočeského krajského svazu národní házené.
Družstvo žen skončilo v I. lize na pěkném 4. místě (19bodů,171 :182). V soutěži slušnosti pak na 7. místě.
V krajském přeboru skončili muži "A" na 5. místě s 9 body, ženy "B" na 7. místě se 6 body, dorostenky na 4. místě se 14 body, dorostenci na 3. místě s 11 body a žačky "A" na 2. místě. V krajské soutěži skončili muži "B" na 7. místě s jedním bodem.
Další letní soustředění mládeže ve spolupráci s ODPM v Žatci bylo uspořádáno v Šimonovicích u Liberce.
V soutěži z historie sportu obsadily v oblastním kole v Žatci naše 3 kolektivy prvá tři místa a v okresním kole potom 2. a 3. místo ve složení Lenka Seemanová, Monika Pastrňáková, Jitka Bolhová a Miluše Plecitá, Růžena Pojmonová a Kateřina Kopalová.

1989 - Po devatenáctiletém nepřetržitém působení družstva žen v I. lize dochází ke druhému sestupu do nižší soutěže.
Letní soustředění mládeže se uskutečnilo opět na Moravě ve Vracově. V tomto roce skončila použivatelnost nafukovací haly, čímž došlo ke zhoršení treninkových možností přes zimní období.
26.8. 1989 složili úspěšně zkoušky trenérů II. tř. Eliška Seemanová st. a Ing. Josef Popelka v Žeravicích u Přerova.
Ze zdravotních důvodů odstupuje z funkce předsedy oddílu pan Zdeněk Maňas. I v tomto roce byly naše mládežnické kolektivy úspěšné v soutěži z historie sportu, když v oblastním kole skončily na 1., 3. a 4. místě.