Historie oddílu národní házené v Žatci - 1970 až 1979

1970 - Družstvo žen vítězí ve II. lize a postupuje do I. ligy. Družstvo žaček opět získává titul přeborníka kraje a na Mistrovství ČSSR v Náchodě získává pro náš oddíl druhý mistrovský titul.

1971 - V tomto roce dochází ke změně v názvu naší hry z "česká házená" na "národní házená". Hřiště za sokolovnou dostává gumoasfaltový povrch. Oddíl je vyhlášen nejlepším v okrese Louny. Družstvo žen se v I. lize umísťuje se 16 body na šestém místě.

1972 - Slaví se 25 let trvání oddílu. Družstvo dorostenek získává titul přeborníka kraje a na Mistrovství ČSSR v Jihlavě končí na vynikajícím druhém místě. Družstvo je po zásluze vyhlášeno nejlepším kolektivem okresu Louny. Oddíl byl pověřen uspořádáním krajského mistrovského finále žaček - naše děvčata končí na 3. místě. Družstvo žen končí s 20 body v I. lize na 5. místě. Od našeho oddílu se odděluje nový oddíl házené. Na hřišti je vybudováno umělé osvětlení. K výročí oddílu byla uspořádána zdařilá výstavka trofejí a byla sehrána utkání starých gard.

1973 - Družstvo žaček vybojovalo další krajský titul a na Mistrovství ČSSR v Ostravě - Porubě skončilo na 4. místě, když předtím zvítězilo na Mistrovství Čech, které se konalo v Žatci. Ženy skončily v I. lize na 5. místě s 19 body. Muži postoupili z druhého místa krajského přeboru do II. ligy a skončili po podzimní části zatím na 12. místě bez bodu a se skorem 119 : 275. V činnosti měl oddíl 8 družstev. Oddíl získává čestný titul "Vzorný oddíl III. stupně".

1974 - Družstvo mužů se ve II. lize neudrželo a sestoupilo zpět do krajského přeboru. Družstvo dorostenek získalo další titul krajského přeborníka a na Mistrovství ČSSR v Ostravě - Porubě získává stříbrné medaile, za což bylo vyhodnoceno jako nejlepší kolektiv okresu Louny. Družstvo žen "B" naopak do II. ligy postoupilo. Družstvo žen končí v I. lize s 18 body na 5. místě. Oddíl dobudoval nové zděné kabiny se sociálním zařízením.

1975 - Oddíl uspořádal v rámci oslav 70 let existence národní házené výstavu svých trofejí a byla sehrána utkání dříve narozených hráčů. Družstva žaček a dorostenek získávají další tituly přeborníka kraje. Družstvo žaček získává pro oddíl již třetí titul Mistra republiky a zlaté medaile z Mistrovství ČSSR v Praze - Čakovicích a současně vítězí ve finále poháru české ústřední rady PO SSM, které uspořádal náš oddíl. Družstvo žaček bylo vyhlášeno nejlepším kolektivem okresu Louny. Družstvo dorostenek končí na Mistrovství ČSSR v Havlíčkově Brodě na 4. místě. Ženy v I. lize získaly 20 bodů a skončily na 5. místě. Severočeský kraj reprezentovalo na turnaji krajských výběrů v Plzni - Božkově celé naše družstvo žaček doplněné pouze o Olinu Schindlerovou z TJ Loko Chomutov a toto družstvo v turnaji zvítězilo po výhrách nad západočeškami v poměru 6 : 1, východočeškami 6 : 2 a nad jihomoravankami v poměru 5 : 0. Antonín Jelínek obdržel diplom Za zásluhy o rozvoj národní házené od SNH ČSTV.

1976 - Družstvo žen získává v historii oddílu první prvoligovou medaili, když končí na třetím místě. Družstvo žáků vybojovalo další titul krajského přeborníka a na Mistrovství ČSSR skončilo na 6. místě. Družstvo žáků bylo vyhodnoceno jako nejlepší kolektiv okresu Louny. Ženy skončily ve finále Českého poháru také na třetím místě. Družstvo mužů bylo pozváno na nejstarší turnaj do Humpolce "O pohár Zálesí", kterého se dále zúčastnila Jiskra Humpolec, CHZ Litvínov a Sokol Osek u Plzně (4. místo). Členem krajského výboru SNH se stává p. Otto Schell a vede disciplinární úsek.

1977 - Oddíl oslavil 30 let svého trvání a získal titul "Vzorný oddíl II. stupně". Z pověření ÚV Svazu bylo uspořádáno mezizemské utkání žen Čechy - Morava, kterého se zúčastnil místopředseda Svazu p. Ladislav Charvát. Přítomno bylo 500 diváků. Člen ÚTR Svazu národní házené, pan Jaroslav Kovařík označil akci za nanejvýše zdařilou. Družstva žáků a dorostenek získala tituly krajských přeborníků. Dorostenky skončily na Mistrovství ČSSR v Rokytnici na pěkném třetím místě a žáci v Krčíně končí šestí. Družstvo žen skončilo v I. lize s 19 body na 5. místě a ve finále Českého poháru v Plzni na místě třetím. V tomto roce zemřel zakládající člen a dosavadní předseda oddílu pan Antonín Jelínek ve svých dvaasedmdesáti letech(11.12. 1977) a mladý nadějný brankář Zdeněk Novotný. Nezapomeneme.

1978 - Novým předsedou oddílu se stává Čestmír Müller. Družstva žáků a dorostenek získala opět tituly přeborníka kraje. Na Mistrovství ČSSR vybojovala děvčata pro oddíl čtvrtý titul Mistr ČSSR v Hlinsku a žáci skončili na 5. místě. Družstvo dorostenek bylo vyhlášeno nejlepším kolektivem okresu Louny. Družstvo mužů končí v krajském přeboru na 3. místě, družstvo žen "B" na 6. místě. Družstvo žen v I. lize získává podruhé bronzové medaile. Zdena Pešinová byla vyhlášena Nejlepší házenkářkou roku.

1979 - Družstvo žáků a dorostenců získalo další tituly krajských přeborníků. Mistrovství ČSSR se však zúčastnili pouze dorostenci a to se konalo v Žatci. Naše družstvo skončilo na 6. místě. Oddíl byl pořadatelem semifinálové skupiny Českého poháru žen, ve které naše děvčata zvítězila před Dobruškou. Družstvo žen skončilo se 24 body na 4. místě v I. lize a ve finále Českého poháru obsadilo pěkné třetí místo.