Zhodnocení žen v první lize - jaro 2007


3. 7. 2007 - Petr Votava - Během první poloviny roku 2007 zažil tým žen A rozhodně zajímavou část jeho házenkářského života. Po nepříliš vydařeném podzimu, kdy ze dvanácti utkání získal pouze 5 bodů mu patřila nelichotivá poslední příčka prvoligového pelotonu. Šance na záchranu však nebyly ztracené, jelikož na první nepostupové, desáté, místo chyběl pouhý jeden bod.

Rok 2007 zahájil celek účastí ve čtvrtfinálovém kole Českého poháru hraném v Málkově, kde obsadil druhou pozici a zajistil si tak postup do semifinále. Tam se již tak týmu nedařilo a v hale na Borských polích obsadilo třetí nepostupovou pozici. Přesto turnaj posloužil jako kvalitní příprava na nadcházející jarní část první ligy žen, stejně jako účast na Memoriálu Ladislava Řezníčka hraném v Náchodě. Zde po nevyrovnaných výkonech obsadily ženy čtvrtou příčku.

Samková se Schneiderovou na turnaji v Přešticích

Druhou pozici družstvo vybojovalo na turnaji hraném v Přešticích a mohlo se tak těšit dobré náladě, jelikož na všech těchto turnajích, Žatec své největší soky (Modřany a Klášterec) v boji o záchranu porážel. To zda optimismus je na místě, mělo potvrdit hned první jarní souboj s Kláštercem, který měl po podzimu stejný počet bodů jako Žatec.

Do tuhých jarních bojů se Žatec posílil dvěmi posilami - z mateřské se vrátila nejlepší házenkářka z let 2004 a 2005 m.n.h. Zdeňka Bilohuščinová a také brankařka Bobková, která tak zacelila bolavé místo družstva v podobě brankařky.

Před největší návštěvou v sezoně, s novými posilami a v rámci výročí 60ti let národní házené v Žatci ženy uspěly a Klášterec porazily 15:12. Vzestupnou tendenci chtělo družstvo potvrdit rovněž na hřišti Spojů Praha, které rovněž trápily sestupové starosti. Žatec však odjel do pražské výhně značně oslaben a podlehl nadšeně hrajícím domácím 17:20.

V nekompletní sestavě odjel Žatec se pokusit o zázrak i do Hlinska, jednoho z černých koňů letošního ročníku. Bohužel pro žatecké družstvo, domácí hráli v obrovské pohodě a jejich nejlepší střelkyně Bonaventurová byla k nezastavení. Aby toho nebylo málo, zranila se kapitánka a tahounka týmu Plecitá.

O bytí a nebytí tak druhý den zajíždělo družstvo do Modřan, týmu, který se rovněž pohyboval ve vodách sestupu. Poslední zápasy však Modřanům vycházeli, zvláště když získávaly body proti favoritům. Oba týmy by si výhrou pomohli k záchraně, Modřany k téměř jisté. Ve velmi nevyrovnaném utkání, ze kterého ani jedna trenérská lavička neměla radost, se nakonec radovaly z vítězství 10:9 žatečanky. Toto vítězství družstvo Žatce posunulo na kýženou nesestupovou pozici.

Tu se pokoušelo družstvo udržet i po utkání v Chomutově, kde zejména útok předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů, bohužel na úřadujícího mistra to nestačilo. Zde se projevila zejména nezkušenost obrany a absence Bobkové, kterou musela zaskočit dorostenka Čítková, která je jinak útočnice...

Následující "moravské" dvoukolo na domácím hřišti již mělo napovědět, kam se Žatec nasměřuje. V sobotu se utkala dvě nejvíce ohrožená družstva sestupem - Žatec a Studénka. Žatec jako by si však vybral náhradu za veškerou smůlu v sezoně a svého soka přesvědčivě porazil. Tato výhra tak značně zvedla naděje Žatce a naopak hodně snížila šance Studénce. Že všechno však bude nakonec obráceně naznačil již druhý den. Žatec naprosto nezvládl vstup do utkání s Rokytnicí a hlavně díky němu ztratil celé utkání. Do karet Žatci nehráli ani výsledky ostatních družstev, kdy například odepisovaná Studénka dokázala zvítězit v Praze a o týden později doma dokonce porazila velice silné Hlinsko.

Bilohuščinová se snaží prosadit proti tvrdé obraně Tymákova

Žatecký tým však měl záchranu neustále ve svých rukách a další šancí bylo utkání s Tymákovem. To však Žatec zvládl pouze z poloviny, když v prvním poločase zvítězil o branku, v druhém však naprosto vypadl z role a pětibrankové vedení si zkušený soupeř již dokázal ohlídat. Žatec se tak po tomto kole opět vrátil na nechtěnou 11. pozici.

V závěrečném dvoukole již musel Žatec spoléhat na malý zázrak a ostatní soupeře, ne pouze na své umění. V sobotu na hřišti vedoucího týmu Dobrušky však vůbec nezklamal, naopak domácí tým silně potrápil a dlouho byl ve hře o důležité. Přesto v utkání podlehl. O bytí a nebytí se tak mělo rozhodnout v Krčíně. Žatec potřeboval nutně vyhrát a spoléhat, že Studénka nezvítězí v Klášterci, který již neměl šanci na záchranu. Plán se podařil pouze z poloviny, když žatečtí smetli Krčín na jeho hřišti 28:18, bohužel Klášterec po zklamání ze sestupu nedokázal porazit Studénku. Družstvo Žatce tak obsadilo s 13ti body jedenáctou, sestupovou příčku.

Přesto tento výsledek nemusel pro Žatec znamenat sestup po deseti letech do oblastního přeboru. Záložnímu tým Žatce se podařilo zvítězit v oblastním přeboru a vybojovat si tak právo účasti v kvalifikaci o první ligu žen. O toto nesporné právo ho však chtěl připravit svévolně Výkonný výbor SNH. Boj o první ligu se tak přesunul ze hřiště k jednacímu stolu. Dozorčí Rada SNH potvrdila právo Žatce se zúčastnit kvalifikačního turnaje o první ligu žen v Mostě.

Zde tým Žatce jasně potvrdil, že do první ligy patří a zcela s přehledem si zajistil účast v první lize žen i v následujícím ročníku, když v celém turnaji nepoznal hořkost porážky a zvítězil.

Lenka Wüstová při střelbě na branku Klášterce

Tým ve 22ti utkáních získal 13 bodů a obsail 11. příčku. POdařilo se mu vstřelit 355 branek, kde o největší část se zasloužila Wüstová. Útoku tak patří pátá příčka mezi ostatními celky, naopak obrana obdržela jako jediná přes 400 branek (407) a je v tomto ohledu nejhorší.

V týmu se během sezony vystřídalo 22 hráček, pouze však dvě nastoupily ke všem utkáním (Samková a Pourová). Největší fluktuace hráček byla na pozici brankařky, kde se vystřídalo neuvěřitelných 8 hráček (Čítková alternovala z útoku). Naopak obrana hrála stabilně a stačilo jí pouhých 5 hráček (Pomejová alternovala z branky). Další dvanáct hráček se vystřídalo v útoku.

Jak již bylo zmíněno, nejvíce branek vstřelila Wüstová (125) a vystřílela si tak pozvánku jako náhradnice do reprezentace Čech. Nejlepšího průměru branek na zápas dosáhla navrátivší se Bilohuščinová (7 branek na utkání).

Sestava týmu
poz jméno utkání branky
br Mirka Pomejová 15 -
br Jaroslava Bobková 9 -
br Jitka Kašparová 8 -
br Kateřina Hornová 7 -
br Jana Vojarová 1 -
br Eva Šíbalová 1 -
br Pavla Horáková 1 -

ob Iva Samková 22 -
ob Kateřina Pourová 22 -
ob Lucie Schneiderová 20 -
ob Lucie Vlčková 17 -

út Lenka Wüstová 19 125
út Zdeňka Bilohuščinová 9 63
út Miluše Plecitá K 18 93
út Andrea Doskočilová 21 54
út Jarmila Hokrová 13 8
út Monika Čítková 8 6
út Edita Bartoňová 4 4
út Petra Schneiderová 1 2
út Markéta Išlerová 1 0
út Žaneta Kuželová 1 0
út Květa Marková 5 0
út Magdaléna Nguyenová 5 0

tr Petr Votava - -
as Štěpánka Havlová - -
ved Jindřich Samek - -


Odehraná jarní utkání
datum tým výsledek tým poločas rozhodčí
15. 4. 07 Šroubárna Žatec 15:12 SKNH Klášterec n. O. (7:5) Šimice
22. 4. 07 Spoje Praha 20:17 Šroubárna Žatec (13:7) Rys
28. 4. 07 HK Hlinsko 29:20 Šroubárna Žatec (15:12) Václavek
29. 9. 06 Spartak Modřany 9:10 Šroubárna Žatec (4:2) Kugler
6. 5. 07 SK Chomutov NH 29:25 Šroubárna Žatec (13:11) Zdráhal
12. 5. 07 Šroubárna Žatec 18:13 SK Studénka (11:6) Holý
13. 5. 07 Šroubárna Žatec 13:16 Sokol Rokytnice (5:10) Votava
20. 5. 07 Šroubárna Žatec 18:23 Sokol Tymákov (11:10) Sladký
26. 5. 07 Sokol Dobruška 22:16 Šroubárna Žatec (10:9) Šajtar
27. 5. 07 Sokol Krčín 18:25 Šroubárna Žatec (9:17) Šajtar

Družstvo žen na turnaji v Přešticích


Zpět na předchozí stránku