Zhodnocení úvodních utkání I. ligy žen

Sezona pro tým začala již v polovině srpna, kdy se širší kádr zúčastnil víkendového soustředění ve Stupně, kterého se zúčastnilo 13 hráček. Tým zde také sehrál přípravné utkání s domácím celkem. Trenérský triumvirát ve složení Votava - Havlová - Samek si tak mohl vyzkoušet různé herní varianty před začátkem ligových bojů. Žatec si proti účastníkovi letní kvalifikace o postup do první ligy připsal vítězství 15:11.

Andrea Doskočilová při střelbě v utkání proti Stupnu Dalším přípravou pro tým bylo utkání v rámci Čechy - Morava konaného v Žatci proti výběru Západu. Tým však nenastoupil kompletní, zejména v útoku, protože některé svěřenkyně si musely plnit pracovní povinosti. Žatec ale přesto držel se Západem překvapivě krok a tak mnohé přihlížející překvapovala poločasová remíza 8:8. Ve druhém poločasu se však již potvrdila kvalita výběru, který nakonec zvítězil 21:14.

V úvodním utkání nového ročníku zajížděl žatecký na půdu nováčka soutěže Klášterce nad Ohří. A toto utkání hned nastavilo zrcadlo pravdy na jaké úrovni a v jakém rozpoložení se tým Žatce nachází. Oba týmy hrály značně nervózně což se projevovalo zejména v útočné části hry. Útočnice obou týmů se jen stěží prosazovaly, přesto po většinu prvního poločasu vedl tým vedený trenérem Votavou. Své vedení však žatečanky v závěru poločasu ztratily a o přestávku byl stav skore na ukazateli 5:5. Úvod druhého poločasu žatecký tým využil k opětovnému získání vedení o jednu branku, pak však přišla střelecká krize a domácí tým se šňůrou 5 branek dostal do čtyřbrankového vedení. Hostujícímu týmu se vůbec nedařila střelba a navíc začal kazit spoustu nahrávek, čímž soupeři daroval mnoho míčů. Na týmu, zejména pak útoku, tak bylo zřetelně vidět, že mu chybí pohoda a tréninkové dávky.

Žatec však ještě nic nevzdával a proti nováčkovi se pokoušel ještě bojovat o ligové body. Vrcholem bylo snížení na rozdíl dvou branek, což však vzalo brzy za své opět díky mnoha nevynuceným technickým chybám. Domácí si pak pod taktovkou zkušené trenérky vedení 12:9 již pohlídali.
Petr Votava: Zápas to příliš pohledný nebyl a na obou týmech byla cítit značná nervozita a nerozehranost ze začátku soutěže. Ztratili jsme tak první důležité body, které můžou hrát velkou roli v bojích o záchranu. Zejména pak na mladších útočnících bylo vidět, že jim chybí herní praxe.

Ve druhém zápase bylo soupeřem, žateckému týmu, zkušené družstvo Spojů Praha, které v jarní části soutěže na sebe strhávalo pozornost řadou vítězství, kterými se z jasného outsidera posunulo na pozice znamenající ligovou příslušnost i pro tento ročník. Žatecké ženy, jako by zapomněly na den starý výpadek s Kláštercem a na pražským tým vlétly ve velkém stylu. Za chvíli si tak vypracovaly několikabrankový náskok. Ten se v průběhu prvního poločasu natáhl až na 4 branky, to se však pražankám, hrajících ve sportovních sukních, podařilo snížit na pouhé dvě. Úvod druhého poločasu pak byl jako z říše snů, kdy se žatecké ženy dostaly až do vedení 16:11 a 15 minut před koncem se zdálo výsledku rozhodnuto.

Lenka Wüstová v obraně Spojů Praha Soupeř však kontroval oddechovým časem a výměnou brankařek a začal soustavně ukrajovat ze žateckého náskoku. Na žatecký útok opět padla střelecká deka, kterou pak "podpořily" opět spoustou ztracených míčů zapříčiněných špatnými nahrávkami, chytáním či spornými výroky sudího. Na domácí obranu se valil jeden útok za druhým což mělo za následek, že pár minut před koncem se Spoje dostaly do vedení. V dramatickém závěru pak proměněným trestným hodem rozhodla kapitánka Plecitá o dělbě bodů. Oba týmy pak ještě měli možnost po jednom útoku strhnout výhru na svou stranu, ale ani jeden z útoků se již neprosadil. Žatec se tak mohl radovat z poněkud trpkého prvního bodu v nejvyšší soutěži za remízu 17:17.

Petr Votava: Na útočnicích bylo vidět, zejména v závěru utkání, že jim chybí fyzická přípravenost, z čehož pak pramení spousta nevynucených chyb a ztrát balónů, který je na můj vkus až přespříliš. Obrana v čele s brankařkou podala celkem dobrý výkon.

Dalším soupeřem, se kterým se žatecký tým utkal bylo družstvo Hlinska, které se po prvním ligovém dvoukole mohlo pyšnit plným počtem získaných bodů oproti jednomu na straně Žatce. Úvod utkání pro domácí děvčata však začal velice katastrofálně, hlavně obrana nevěděla kam dřív a spíše příhlížela jak soupeř "sype" své góly do jejich branky než aby jim v tom zabraňovala. Tento stav si vynucoval nějakou změnu, čímž byla prvoligová premiéra brankařské akvizice z Mostu, Jitky Kašparové. A tento tah se ukázal jako dobrý, protože během dalších dvaceti minut žatecká zkonsolidovaná obrana inkasovala pouze dvakrát. Bohužel toho nevyužil útok, kterému se podařilo v tomto časovém úseku zacílit jen třikrát. Poločasové skore 7:10 ale i tak dávalo jakési šance domácím na zisk bodů.

Šance to však byly jen teoretické, jak se pak ukázalo v průběhu druhého poločasu. Hostující obrana vyrukovala na domácí s těsnou a tvrdou obranou, což žateckým útočnicím dělalo velké problémy. Navíc tento "boj" rychle ukrájel z koláče sil a tak šlo ze strany žateckých útočnic spíše o křeč. Hlinsko si tak celkem v pohodě došlo pro další vítězství 17:14.

Druhý z nováčků, Modřany, čekal Žatec v nedělním zápase druhého dvoukola. Mezi žateckými byl před zápasem znát velký respekt z brankařky Modřan, která když má den, dokáže být opravdu neprůstřelná, což potvrdila pouze dvěma inkasovanými brankami od Studénky v minulém hracím víkendu. Tyto obavy se však ukázaly od počátku utkání jako liché. Zejména Wüstová s Plecitou si z modřanské brankařky nedělaly problémy a střílely jí jeden gól za druhým. Když se v průběhu prvního poločasu přidala i precizně hrající obrana, rázem tu byl pětibrankový náskok pro domácí. Pak ale jako by opět vidina vítězství svázala útočnicím ruce a střelecká potence byla tatam. Toho samozřejmě začal využívat soupeř a snížil vedení Žatce až na rozdíl jediné branky. V dramatickém závěru utkání pak přeci jen domácí útočnice protrhly střeleckou smůlu a rozhodly o prvním vítězství v letošní sezoně 16:12.

Jarmila Hokrová při exekuci trestného hodu proti Modřanům K zatím poslednímu utkání prvoligové soutěže zavítaly žatecké ženy na horkou půdu do Přeštic, loňského vicemistra a také nejčastějšího soupeře Žatce v letošním roce. Jednalo se již o čtvrté utkání těchto tradiční soupeřů. Oba týmy se dobře znají a tak v koutku duše mohl Žatec pomýšlet na zisk bodů. Bohužel se musel odejít bez své první brankařky Hornové, kterou však dobře zastoupila Kašparová a zkušené Doskočilové s kompletním druhým útokem. Na výpomoc si tak trenéři půjčili Išlerovou z B-týmu. Úvod utkání hostujícímu celku živil naději na body překvapivě více než se čekalo. Byly to především Přeštice, které až do 15. minuty neustále dotahovaly jednogólový náskok Žatce. Pak se však ujaly vedení, které již nepustily.

Z prvního poločasu si žatecké ženy odnesly 4 brankový deficit, který narostl zejména díky špatně zahraným posledním minutám této části hry. I tak však Žatec nesložil zbraně a snažil se náskok domácích hned zkraje vymazat. To se z části podařilo, když se rozdíl ve skore snížil na dvě branky. Pak si však svou daň začal vybírat úzký kádr, kdy útočnicím ve velkém horku rychle docházely síly a začaly tím ztrácet míče. I střelba se přestala dařit a tak si Přeštice pomalu vytvořily náskok až 6 branek. Ale i Přešticím, které hrály na dva útoky se příliš zápas po technické stránce nepovedl. Ke konci utkání vládl na hřišti pouze jeden tým, hlavně díky své rychlosti, přeštické hráčky přejížděly žateckou obranu. Závěrečný hvizd rozhodčího za stavu 12:21 tak byl spíše vysvobozením pro hostující hráčky.

Opět se projevilo, že s úzkým kádrem se vyrovnaná prvoligová utkání proti silným soupeřům typu Přeštic hrát nedají. Vše leží na bedrech pár hráčů, kteří zcela logicky nemohou tuto tíhu utkání vydržet po celých 60 minut. Žatec tak má po pěti odehraných utkáních pouhé 3 body a patří mu devátá příčka. Hlavně díky zápasu proti Přešticím se žatecká obrana co se týče obdržených branek týče, krčí až na 10. místě. Útok je na tom o něco lépe a s 68 vstřelenými brankami okupuje 6. pozici.

Ze zbývajících utkání se jako zcela zásadní pro další účinkování v první lize žen jeví dvoukolo proti oběma moravským celkům na jejich hřištích, kteří okupují poslední dvě místa ligové tabulky a domácí utkání proti Krčínu.