Ohlédnutí za účinkováním v oblastním přeboru


17. 6. 2009 - Petr Votava - Úspěšné vystoupení mají za sebou družstva našeho oddílu v právě uplynulém ročníku Přeboru severočeské oblasti. Do oblastních soutěží bylo nasazeno osm družstev, které se představily ve všech kategoriích a dokázaly vybojovat tři tituly přeborníka oblasti, další tři celky obsadily druhé příčky. Pouze dvě družstva zůstala pod stupněm vítězů. Navíc všechna mládežnická družstva se zúčastní celorepublikových finálových turnajů.

Mladší žáci
Tento tým nejmenších capartů okolo trenérky Moniky Čítkové a Vlasty Fialy měl za úkol v soutěži hlavně získavat cenné zkušenosti a nabírat házenkářský um. Tomu odpovídala i předváděná hra a tak i třetí místo po podzimu bylo dozajista pěkným výsledkem. Tým si ani ambice na lepší umístění nedělal. V průběhu jarní části se však tato šance naskytla v podobě odhlášení družstva Raspenavy, které okupovalo toho času druhou příčku. A okolnosti tomu daly, že na posledním mistrovském turnaji se žatecké družstvo utkalo s Loukou o přímý postup na Pohár ČR. Naše mladé naděje tento úkol s přehledem splnily a vybojovaly si tak druhou pozici v oblasti.

Mladší žačky
Mladším žačkám v letošním ročníku připadl Černý Petr v podobě nejhoršího umístění v oblastním přeboru ze všech družstev našeho oddílu. Přesto je čtvrtá pozice pro tento celek opírající se o střelkyni Lenku Kuželovou úspěchem. Podobně jako u mladších žáků, byly hlavní cíle u tohoto celku také hlavně zlepšit házenkářský um a přidat něco zkušeností. A tento úkol se podařilo splnit, což dokazuje i výraznější zisk mistrovských bodů v jarní části soutěži oproti podzimní části. Ačkoliv celek pod vedením trenéra Mixtaje obsadil v oblastním přeboru až čtvrtou pozici, má právo jako pořádající celek nastoupit k Poháru ČR, kterého se zhostí právě náš oddíl.

Starší žáci
Jedním z klenotů, co se týče výsledků, je již dlouhodobě družstvo starších žáků, kde je vidět mravenčí práce s mládeží v podobě trenéra Popelky. Nejinak tomu bylo i v letošním ročníku, kdy si žáci došli vcelku bez problémů opět pro titul přeborníka oblasti s pořadovým číslem 14 z posledních devatenácti let. Drobné starosti se jim snažil dělat Most, ale ten se nakonec musel spokojit pouze s druhou pozicí. Bohužel na Mistrovství ČR se již tomuto celku nedařilo a obsadilo v Příchovicích až pátou pozici.

Starší žačky
Již je to nějaký pátek kdy se starší žačky podívaly na nějaký z finálových turnajů a ani po podzimní části hry nevypadaly vyhlídky zrovna nejrůžověji. Tým jen těsně hájil třetí místo se sedmibodovou ztrátou na druhou Louku. Hlavní cíl se tak směřoval tuto pozici uhájit. Ovšem člověk míní, ale ono to je většinou jinak. A tak když děvčata zvítězila hned na prvním jarním mistrovském turnaji, otevřela se jim možnost probojovat se na druhou příčku, kterou vzaly pevně za pačesy. Výsledkem bylo, že se tým okolo Míly Plecité vydal bojovat o Pohár ČR do Opatovic nad Labem. Zde svou předváděnou hrou porazily všechny své soupeřky a přivezly tak do Žatce po dlouhých 29 letech opět vítězství v této kategorii.

Dorostenci
Letos je tomu již neuvěřitelných deset let, kdy Přebor oblasti v kategorii dorostenců nezná jiného vítěze než ze Žatce. Je pravda, že v posledních letech nebývá tato soutěž zrovna přeplněná družstvy, ale to nijak nesnižuje kvalitu žateckých celků, které na tento titul dosáhli. Potvrzují to výsledky na Mistrovství republiky, kde náš celek patří většinou k favoritům. Ne jinak to snad bude i letos. Družstvo dorostenců bylo z trojice týmu účinkujících v přeboru oblasti jasně nejlepší a svůj titul si zajistilo již několik utkání před koncem soutěže. Trenér tak mohl v závěrečných soubojích vyzkoušet mladší ročníky, aby nabraly potřebné zkušenosti. O síle tohoto kolektivu svědčí i to, že kapitán Pavel Sýkora s spolu s Pavel Nociarem patřili k tahounům druholigového družstva mužů. A i ostatní patřili k tahounům alespoň družstva mužů B.

Dorostenky
Opakem dorostenců jsou pak dorostenky, které na vítězství v Přeboru čekají již dlouhých 7 let. Ale dle posledních výsledků se zdá, že se blýská na lepší časy. Tým trenérek Kuželové a Kubešové byl po podzimní části až na děleném třetím místě. Ale skvělá jarní stíhací jízda, kdy ze šesti odehraných utkání ztratily pouze jediný bod, je vynesla bezpečně na druhou příčku. A i po podzimu jasně vedoucí Most se musel strachovat o svou pozici lídra. I tak je po letech půstu druhá pozice úspěchem. A že nemusí jít o poslední úspěch v letošním ročníku již napověděla i účast tohoto družstva na zimním halovém mistrovství v Červeném Kostelci, kde děvčata vybojovala bronzové medaile.

Muži B
Záloha mužů má za sebou pestrou sezonu. V jeho řadách se totiž opět vystřídala největší řada hráčů. Přesto se okolo kapitána Petra Votavi a vedoucího týmu Ladislava Mixtaje vykrystalizovalo pevné jádro hráčů. A zejména mladíci Janák, Martin Popelka a Gunár mohli získavat cenné zkušenosti. Filip Gunár ve své první dorostencké sezoně se tak hned stal střeleckým lídrem tohoto celku. Bohužel co se týče postavení v tabulce a získaných bodů to již tak slavné není. Muži B dokázali v celé sezoně pouze třikrát zvítězit, což na více než šestou, předposlední, příčku nestačilo. Hlavní úkol, což je bavit se házenou a připravovat mladíky do dospěláckých soutěží, se splnil.

Ženy B
Žatecká házená se vždy mohla pyšnit svou dámskou složkou a nejinak tomu bylo i o právě uplynulý ročník. Rezerva žen prošlo oblastním přeborem bez jediného klopýtnutí a po dvou letech si opět vybojovala titul Přeborníka oblasti. Navíc způsob, kterým se to podařilo, by se dal snadno přirovnat ke známé průpovídce o noži a máslu. V drtivé většině utkání totiž soupeři našeho celku odcházeli s velkým brankovým přídělem, na kterém měla největší zásluhu střelkyně Edita Bartoňová se 107 zásahy. Pro hrající trenérky Kuželovou a Kubešovou je to tak další úspěch v tomto ročníku. Prvoligové "áčko" tak má vždy, v případě potřeby, z čeho neustále vybírat.

Souhrn
Oddíl národní házené TJ Šroubárna Žatec má za sebou opět úspěšnou sezonu a potvrdil tak, že patří k celorepublikové špičce, co se týče práce s mládeží i sportovních výsledků. Jako jeden z mála dokáže totiž obsadit všechny věkové kategorie a ještě v nich sbírat úspěchy, čehož je důkazem i letošní sezona.

Zpět na předchozí stránku