Rozhovor s Ladislavem Mixtajem


2. 8. 2007 - Miluše Plecitá - Mladší žákyně oddílu národní házené TJ Šroubárna Žatec zaznamenaly letos velký úspěch, když zvítězily v oblastním přeboru Severočeské oblasti, postoupily na Místrovství ČR a zde obsadily třetí místo. Tyto úspěchy získaly pro žatecký oddíl ve své věkové kategorii po dlouhých pěti letech. Jaká byla cesta za tímto úspěchem jsme se zeptali trenéra týmu pana Ladislava Mixtaje

Tým mladších žaček Jak vypadaly boje dívek o konečné první místo v oblasti?
Děvčata byla po podzimní části sezóny 2006/2007 v tabulce na prvním místě. Měla ale stejný bodový zisk, jako jejich největší soupeřky z Chomutova a rozdíl mezi družstvy byl pouze ve skóre ze vzájemných zápasů. To mělo naše družstvo lepší. Věděli jsme, že pokud chceme severočeského rivala překonat, musíme se zaměřit na důkladnou zimní přípravu. Díky vstřícnosti vedení ZŠ 28.října v Žatci (za což velice děkujeme) nám bylo umožněno trénovat 2x v týdnu v tělocvičně školy. V tréninku jsme se zaměřili na zlepšení kombinační hry útoku s důrazem na přesnou střelbu. S tímto záměrem nám pomohla trenérka starších žákyň M.Plecitá.

V zimní přípravě tedy bylo nutné zlepšit pouze útočnou hru?
Samozřejmě jsme se také věnovali zvyšování fyzické kondice dívek. Pracovali jsme na zlepšování reflexů brankářky a také pilovali účinnou a aktivní obrannou hru. Mimo to jsme s děvčaty podnikli několik výletů do aquadromu v Mostě, což pomáhalo v regeneraci sil a především při stmelení kolektivu.

A jak tedy probíhala jarní část sezóny?
Zimní náročná příprava přinesla své "ovoce" již v prvním mistrovském turnaji v Litvínově, kde se nám podařilo Chomutov porazit jednoznačně 10:4. To byl pouze začátek, ještě nebylo nic rozhodnuto. Druhý turnaj se konal v Chomutově a výhoda domácího prostředí pro chomutovské nám mohla ještě vše zkomplikovat. Dívky jsou naštěstí velké bojovnice a i v tomto turnaji Chomutov porazily 9:8. Pak následovala výhra 8:7 v Hejnicích a o prvenství Žatce v oblasti bylo již prakticky rozhodnuto. A to i když nás čekal ještě závěrečný turnaj na domácím hřišti, kde hráčky potěšily všechny své příznivce a dokázaly, že neodevzdají soupeřkám z Chomutova ani bod a opět zvítězily 8:6. Odměnou jim byly zlaté medaile a potlesk domácího publika. Radost byla veliká, protože jsme v tomto složení dosáhli takto velkého úspěchu vůbec poprvé. V jarní části sezóny byl velkým přínosem příchod nové hráčky obrany Terezy Polcarové, která se velice rychle vpravila do pravidel i systému hry a také dobře "zapadla" mezi děvčata.

Vítězství v oblasti znamenalo ale také účast na Mistrovství ČR. Jaké to bylo?
Mistrovství ČR v národní házené je tradičním každoročním vyvrcholením sezóny mladých házenkářů a házenkářek (probíhá ve všech mládežnických věkových kategoriích - ml. žactvo, st. žactvo, dorost). Naše dívky vlastně vůbec nevěděly do čeho se pouštějí. "Mistrovství" se konalo v Žeravicích, kde jsou už ostřílenými pořadateli takovýchto celorepublikových akcí a nic jim nelze vytknout ani letos. Boje o největší možný úspěch v našem sportu, tj. o titul Mistr ČR, probíhaly od pátku do neděle.
K prvnímu utkání děvčata nastoupila velice nervózní, což se pochopitelně odrazilo na jejich výkonu a byť v poločase nad družstvem z Krčína vedla 7:6, utkání nakonec skončilo nerozhodně 12:12. Dívky tak získaly v turnaji 1.bod a to je povzbudilo.
K druhému utkání nastupovaly uvolněnější a s větší sebedůvěrou.Proti Olbramovicím se nám dařilo a v utkání jsme zaslouženě zvítězili 27:20, po poločase 15:8 a do celkové tabulky si připsali další dva cenné body.
Druhý den mistrovství čekal na dívky těžký zápas s domácím družstvem Žeravic, které mělo velkou podporu obecenstva. Naše hráčky se zřejmě trochu zalekly a opět znervózněly. To se odrazilo především v nekompaktní hře útoku. A právě zde se projevila síla dobře stmeleného týmu, když hráčky obrany v čele s brankařkou obětavě za své méně úspěšné kolegyně z útoku "zaskočily", předvedly skvělý bojovný výkon a družstvo se opět mohlo radovat z vítězství a zisku dalších dvou bodů.
Na dívky čekal nejtěžší soupeř z Příchovic. Já sám jsem věřil, že dívky, pokud podájí svůj obvyklý výkon, získají minimálně bod. Mladé hráčky se však nedokázaly zkoncentrovat a ruce i nohy jim také svazovalo vědomí, že pokud zápas vyhrají, budou, již před posledním utkáním mistrovství, vítězkami celého turnaje. S tímto "závažím" jsme odehráli celých 50 minut zápasu, když nám nepřálo ani počasí a celý jeden poločas pršelo. Nakonec jsme podlehli soupeři 9:18.
Přesto bylo, před posledním hracím dnem turnaje, pořadí na prvních čtyřech místech stále otevřené. I my jsem pořád ještě mohli dosáhnout na metu nejvyšší. Základem bylo zvítězit v posledním utkání s týmem z Března.To se podařilo a soupeřky jsme překonali v poměru 13:7. Nyní jsme čekali, jak dopadnou zápasy ostatních "favoritů". Zázraky se neděly a s ohledem na výsledky ostatních, jsme nakonec obsadily pěkné 3.místo, když rozhodlo horší skóre našeho týmu. Vítězkami se staly hráčky z Příchovic, druhé bylo družstvo z Krčína, čtvrté Žeravice, páté Březno a šesté Olbramovice.


Jak hodnotíte pěkné umístění v takto kvalitním turnaji?
Zpočátku jsme byli já i děvčata mírně zklamaní. To pramenilo z toho, že jsme věděli, že kdybychom nebyli tak nervózní, kdybychom neztratili bod v prvním utkání s Krčínem, kdybychom měli větší zkušenosti s takovýmito velkými trunaji, kdyby.... Jenže na kdyby se nehraje a bronzové medaile nás v konečném pohledu moc těší. Radost je o to větší, že naše nadějná útočnice Jana Janečková, byla vyhlášena nejlepší útočnicí celého mistrovství a zároveň se stala se svými 52 brankami druhou nejlepší střelkyní. Já osobně jako trenér musím pochválit celé družstvo za přístup a chování po celou dobu akce. Dívky zvládly velice úspěšně reprezentaci svého oddílu i města a za to jim děkuji.

Málem bychom zapomněli... v jakém složení družstvo nastupovalo
Celý tým podržela svými spolehlivými výkony brankářka Nikola Rosecká. V obraně svými zákroky zabránila mnoha brankám Aneta Bicková, které zdárně sekundovaly Tereza Polcarová, Markéta Krasová, Barbora Andrtová, Kateřina Kačenáková. V útoku kromě již zmiňované Jany Janečkové vynikaly Lenka Solčaniová (13 branek), Lenka Kuželová, Nikola Solarová (4 branky), Kamila Janečková a Karolína Bendová.

"A co říci závěrem?" Snad jen popřát celému týmu, jehož většina hráček přestupuje do starší kategorie a také trenérovi, hodně podobných, ne-li větších úspěchů v dalších sezónách.

Zpět na předchozí stránku