Pozvánka na ligu - Hlinsko, Dobruška, Tymákov a Ejpovice


4. 6. 2009 - Petr Votava - Naposledy, ale hned s dvojitou porcí se představí naše družstva v tomto ročníku ligových soutěží. Zatímco ženy budou hrát spíše o čest a vyzvou na své půdě Hlinsko a Dobrušku, muži čekají boje o všechno. Buď záchrana v soutěži nebo sestup do oblastního přeboru. V cestě jim budou celky z okolí dálnice D5 a to Tymákov a Ejpovice.

V sobotu odpoledne přivítají na svém hřišti žatecké ženy družstvo Hlinska, v čele s nejlepší házenkářkou roku 2008 a střeleckým esem v jedné osobě, Štěpánkou Bonaventurovou. HK Hlinsko patří v posledních ročnících ke špičce první ligy žen. Dokazuje to je i jeho loňské třetí místo po základní části. V průběžné tabulce letošního ročníku se pak tento tým okolo trenérek Boguajové a Bonaventurové nachází zatím až na šesté pozici, za to s minimální ztrátou na čtvrtou příčku, která je vstupenkou do vyřazovacích bojů.

Hlinsko tak neskrývá své ambice o příčky zaručující účast v play-off ještě bojovat a jelikož si přílišné šance v nedělním utkání v Chomutové nedávají, upírají své oči zejména k utkání na našem hřišti. Utkání Žatec vs Hlinsko se minulý rok odehrálo celkem čtyřikrát. Na jaře nejdříve na domácím hřišti zvítězilo Hlinsko aby pak Žatec kontroval vyřazením týmu z Vysočiny ve čtvrtfinále play-off (19:17 a 19:19). V posledním vzájemném utkání pak bylo opět úspěšnější na své půdě Hlinsko po výhře 23:21. Utkání, které slibuje hodně branek začne v sobotu od 14:30 a řídit jej bude pan rozhodčí Šimice.

V nedělní derniéře pak čeká žatecké hráčky ještě kvalitnější tým a to Dobruška, která má v posledních ročnících vždy ambice nejvyšší. A dokazuje to i jeho pozice, kdy po dvaceti odehraných kolech má již jistou druhou příčku. I dobrušský tým, stejně jako Hlinsko, má ve svém středu střelecké eso a to Petru Laštovičkovou, která opět jasně vévodí nejlepším střelkyním první ligy žen.

Je jen tak naškodu, že Žatci chybí dlouhodobě zraněná Zdeňka Bilohuščinová, kterou se bude snažit zastoupit v počtu nastřílených branek Lenka Wüstová. Šlo by zajisté o velice zajímavý střelecký souboj. Ale na kdyby se nehraje a žatecké hráčky se i tak budou snažit o přerušení černé serie s dobrušským týmem, který celek má na domácích hřištích. Poslední tři zápasy s tímto soupeřem na domácím hřišti totiž Žatec prohrál a vždy velice těsně (22:23, 25:26 a opět 22:23). Poslední výhra se tak datuje k 7. květnu 2005. Nedělní utkání začíná v tradičním čase od 10:00 pod vedením pana rozhodčího Kotláře.

Trenér Popelka s hrající asistentkou Havlovou a vedoucím týmu Samkem by měli mít k dispozici tento kádr ve složení: brankařky Čítková (která zaskakuje z útoku) a Bobková (ta navíc bude až v neděli), obránkyně Havlová, Vlčková, L. Schneiderová, Pourová a Šíbalová. Do útoku pak Wüstová, Plecitá, Týřová, Čítková a v záloze pak E. Bartoňová.

Souboje o holé bytí a nebytí čeká žatecké muže ve druhé lize. Po odehraných dvaceti utkáních patří Žatci, se šestnácti body, devátá pozice, která by v konečném účtování vystavila stopku účinkování v této soutěži. Dosavadní vývoj ligy však tomu chtěl, že Žatec má neustále záchranu soutěže ve svých rukách. Na osmou pozici, kterou okupují Ejpovice, nedělní soupeř žateckých mladíků, ztrácejí pouhý bod. A i na sedmý Most, není ztráta veliká, pouhé dva body. Cíl je tak jasný - dvě víkendové výhry budou znamenat záchranu. Při jiných scénářích již budou muset žatečtí čekat na klopýtnutí i ostatních soků v boji o záchranu.

Prvním krokem bude souboj se Sokolem Tymákov, který se vyhřívá na třetí příčce a dokonce může usilovat i o příčku druhou, na kterou ztrácí jen jeden bod. Tento západočeský celek sází na precizní obranu, která je, co se do počtu inkasovaných branek týče, jasně nejlepší v druholigovém pelotonu. A i útok patří k tomu lepšímu. Zejména díky útočníkům se zkušenostmi z první ligy.

V dosavadních třech kláních Žatce a Tymákova má lepší bilanci tým z blízkosti západočeské metropole, který zaznamenal dvě výhry (25:19 a 13:12) a pouze jednou se Žatcem prohrál (16:15). Tato prohra se však konala zrovna na hřišti za Sokolovnou, kde se bude odehrávat i sobotní utkání mezi těmito soupeři. Což domácímu týmu dává určitou naději vzhledem k záporné bilanci. Zápas začne v 16:00 a řídit jej bude pan Šimice.

V případě sobotního úspěchu, půjde v neděli Žatci o všechno. Utká se totiž s Ejpovicemi, přímým konkurentem v boji o záchranu. Tým z této západočeské vísky je překvapivým účastníkem bojů o záchranu, po většinu minulých ročníků jsme ho vídali spíše na opačném konci tabulky. Ejpovice zažívají opravdu mizérii, když v jarních utkáních dokázaly vybojovat pouhých 6 bodů a co se týče úspěšnosti na hřištích soupeřů, může ejpovické těšit, že horší než oni, je alespoň Rožmitál.

Žatec, který na jaře proživá jakési malé obrození, tak k těmto rozhodujícím utkáním vzhlíží s optimismem, i když je si moc dobře vědom, že ho nečeká rozhodně nic lehkého. K této "nelehkosti" se ještě navíc přidá problém se sestavou, protože bude chybět (pro zápas s Tymákovem) vykartovaný obránce Beldík. Zbytek týmu by se trenérům měl již hlásit. V brance to tak bude stabilní dvojice Tichý a Štěpán Horník. V obraně tři stateční Lučan, Hokr a Pavel Nociar, do útoku pak Daniel Nociar, Antol, Pavel Sýkora, Hradiský, Tomáš Sýkora a Ondřej Bayer.

Nedělní zápas o všechno začne v 11:30 a řídit by ho měl pan Kotlář. Přijďte i Vy povzbudit naše celky v závěrečných ligových bojích tohoto ročníku. A pokud přeci jen nebudete moci, děkujeme vám za přízeň, kterou jste našim borcům v tomto ročníku věnovali. Žatec do toho!


Lučan bránící bakovského střelce Kožíška za příhlížení Hokra

Zpět na předchozí stránku