Zhodnocení celku mužů po podzimní části 2005-06


Po podzimní části družstvo mužů Žatce obsadilo velice dobré 2. místo v oblastním přeboru, což je jeden z nejlepších úspěchů z dosavadní dlouhé historie mužské házené v Žatci.

Antol při střelbě Již předsezónní pohlédnutí na obsazení oblastní soutěže dávalo jisté šance na dobrý výsledek, jelikož do II. ligy postoupilo silné družstvo Chomutova A a obě severočeská družstva ve druhé lize setrvala (Litvínov dokonce bojoval o špici) naskýtala se vzhledem ke kvalitě ostatních družstev možnost na velice dobré umístění. To však musí být vždy podloženo dobrou hrou a výsledky.

Hra Žatce se měla zejména opírat o zkušenou brankářskou dvojici Havránek - Mixtaj a dvojici mladých útočníků Nociar - Antol, kteří zazářili na dorosteneckém superpoháru při příležitosti oslavy 100 let národní házené. K vyztužení obrany se ještě vrátil po ukončení kariéry Bukovský. Že silnou zbraní by měl být útok, potvrdilo i angažování výše zmíněných útočníků na hostování do druholigového Litvínova, kde rozhodně nezklamali.

Bohužel jen spíše výjimkou bylo, že k zápasům družstvo nastupovalo v plné sestavě, což se hned projevilo v úvodním utkání mistrovské soutěže, které družstvo absolvovalo v Louce u Litvínova. Na neregulérním hřišti, kde hráčům hrozilo zranění a čehož soupeř dokázal plně využívat, s vypětím všech sil družstvo odvezlo pouze bod za remízu. Vzhledem k průběhu utkání, však lze i zisk bodu považovat za úspěch.

I ve druhém utkání, žatečtí na domácí půdě svým výkonem příliš nepřesvědčili a za vítězství nad KNH Chomutov B mohou děkovat hlavně díky skvělé střelecké produktivitě Josefa Popelky mladšího, který družstvu vypomáhal v pár domácích zápasech. Přesto i jednogólové vítězství 18:17 stačilo k zisku povinných dvou bodů.

I ve třetím utkání na horké půdě vždy ambiciózního Klášterce, nebyl zápas procházkou růžovou zahradou, zvláště díky k faktu, že k utkání nemohl nastoupit střelec Daniel Nociar. Samotný zápas měl velice zajímavý průběh, kdy obě obrany jasně převyšovaly útoky a tak všechny přítomné ani neudivovalo skóre 2:0 ve prospěch žateckého družstva po odehraných dvaceti minutách. Drama se pak odehrálo ve druhé části, kdy se domácím podařilo stav utkání srovnat. Naštěstí pro Žatec, není klášterecké družstvo stále na dostatečné taktické úrovni a tak i v tomto utkání se radoval s těsného vítězství Žatec.

Severský trojboj

Po nepřesvědčivých výhrách následovalo zcela jasné vítězství nad rezervou Baníka Most, složeného zejména z dorostenců, které bylo smeteno rozdílem třídy 24:14. Poslední a zároveň rozhodující utkání podzimu družstvo sehrálo na severu v Hejnicích respektive Raspenavě.

Proti Jiskře Hejnice přívítalo žatecké hráče tradiční deštivé počasí, které zejména v prvním poločase dělalo týmu větší problémy než soupeř. Ve druhém pak jasně rozhodli o svém dalším vítězství, tentokráte 16:10. Bylo tedy jasné, že poslední dvě utkání s Raspenavou A i B půjde týmu o samotnou špici tabulky. Bohužel opět se projevila nezodpovědnost několika hráčů celku. K rozhodujícímu utkání tak nenastoupilo 5 hráčů základní sestavy a navíc ani jeden z trenérů.

Po sympatickém výkonu však nemělo torzo týmu proti rozjetému raspenavskému "áčku" sebemenší šanci a podlehlo vysoko 15:27. Po této porážce nastoupilo družstvo Žatce v přímém boji o druhou pozici proti Raspenavě B, která se posílila i o některé hráče A-týmu. Tento zápas však díky skvělé střelecké potenci Nociara a Bayera tým zvládnul a svou druhou pozici obhájil po vítězství 24:22.

Tým je tak po podzimní části na druhém místě se ztrátou 3 bodů na vedoucí Raspenavu A. Vzhledem k výkonům lídra tabulky, je však velmi nepravděpodobné, že během jarní části ztratí více bodů než jakým rozdíl mezi oběma družstvy. Žatec by si tak měl spíše hlídat svou druhou pozici.

Výkonnost jednotlivých hráčů

Co se týče výkonů jednotlivých hráčů, tak k oporám jednoznačně patřil brankář Havránek, kterého zejména při raspenavské "štaci" dokázal alespoň z části nahradit Mixtaj. Prakticky celou podzimní část hrála obrana ve složení Bukovský na beku a Lučan s Beldíkem na postech záložníků. Tyto pak občas střídal Šrajbr a Tomáš Votava. I přes značnou zkušenost Bukovského má tým Žatce slabší obranu, zejména záložníci. I když Lučan se jeví v dobrém světle. V útoku jasně dominovali Nociar s Antolem, které rovněž skvělými výkony podporoval Bayer, který je rozhodně příjemným překvapením. Popelka mladší by rovněž patřil k oporám, což také potvrdil v několika utkáních, ale bohužel je spíše výjimkou, že nastoupí k utkání.

Zbytek útočníků již výkonnostně zaostává za výše jmenovanými a to jak nezkušeností či prostě nedostatkem tréninku. Tréninková morálka by se ale rozhodně měla zvednout u celého družstva, jelikož ta patří k jedněm z nejhorších v našem oddíle. Důležitý je však i přístup trenérů k tréninkům, ne jenom hráčů. Přesto v jarní části je družstvo v nynějším složení schopno udržet druhou příčku a v případě zaváhání vedoucí Raspenavy, vrcholných výkonů i štěstí může ve skrytu duše pomýšlet na titul přeborníka oblasti, který celku mužů v historii žatecké házené neustále chybí.

Slabá oblast

Již na začátku jsem se zmínil o obsazení oblastní soutěže, která je dle mého mínění jednou z nejslabších soutěží v celé republice. I to právě nahrálo do karet našemu týmu k tak dobrému umístění. Jediný tým, který snese přísnější měřítko je právě vedoucí tým soutěže - Jiskra Raspenava A. Zbývající družstva házenkářská kvalita spíše míjí, než by jimi oplývala. Kvalitou rozhodně také nehýří osazenstvo rozhodčích, kde je dobrý rozhodčí spíše výjimkou, než pravidlem. Ale i na tomto poli by se našlo pár jednookých králů.

Bohužel tito pískají jen minimálně, jelikož mají i jiné házenkářské aktivity a proto se stále setkáváme se silnou osou v podobě: Klas, Říčka, Kotík a nově i Fiala. Z pohledu Žatce se však objektivně musí uvést, že rozhodčí v žádném utkání naše družstvo vyloženě tzv. nezařízl a pokud ano, tak rozhodoval chybně na obě strany.

Trocha statistiky

Na závěr trochu statistiky: týmu Žatce se ze sedmi utkání podařilo získat 11 bodů, což ho řadí na druhou příčku v oblasti. Družstvo má aktivní skóre 128:120, což značí celkem vysoký průměr vstřelených branek, ale také obdržených. Ze sedmi utkání odehrál tým celých 5 na hřištích soupeřů, kde 3krát zvítězil, jednou remizoval a jednou odešel poražen. Oba své domácí utkání tým vyhrál. Pokud tak tým bude na jaře pokračovat v domácí neporazitelnosti, mohl by jeho bodový účet oproti podzimní části ještě narůst.

Bilance jednotlivých poločasů je vzácně vyrovnaná, což značí že tým podává stejné výsledky nehledě na poločas. Pozici nejlepšího střelce, ač chyběl v jednom utkání, si zcela jasně vydobyl Daniel Nociar s 52 zásahy. Pouze tři hráči nastoupili ke všem utkáním a to brankář Mixtaj, obránce Beldík a útočník Bayer. V týmu se pak vystřídalo 17 hráčů z nichž byli 4 z dorostenecké kategorie. To vše pod vedením trenéra Ing. Josefa Popelky s hrajícím asistentem Havránkem a kapitánem družstva Petrem Votavou.

Český pohár 2005

Tým se během mistrovských utkání zúčastnil i 32. ročníku Českého poháru mužů, kde se mu také překvapivě daří. Hráči však k této soutěži přistupovali velice nezodpovědně, o to větším překvapením je jeho postup z předkola až do čtvrtfinálového kola. Během zatím 13 odehraných utkání v této soutěži, odešlo družstvo poraženo pouze jednou a to hned v samotném prvním utkání, drží tak 12 zápasovou šňůru neporazitelnosti. Nutno podotknout, že papírově silné týmy ne vždy nastoupily v kompletním složení a dali tak nepřímo možnost žateckým k dobrému výsledku. I přesto však žatecký tým získal cenné skalpy jako jsou výhry na druholigovými Baníkem Most, KNH Chomutovem či remíza s dosavadním lídrem druholigové tabulky NH Řevnice.

Celek tak bude mít jedinečnou možnost konfrontace se špičkovými týmy z první ligy jako jsou Litohlavy, Sokol Stupno či dokonce úřadující mistr republiky DIOSS Nýřany. Je jasné, že tým bude ve společnosti těchto týmů jasným outsiderem, ale získané zkušenosti se jim můžou náramně hodit nejen do jarních bojů oblastního přeboru, ale v házenkářské kariéře celkově.
Petr Votava

Zpět na předchozí stránku
Restaurant DEIVIS