Deset let žateckých webových stránek o národní házené


2. 4. 2010 - Petr Votava - Zdá se to být téměř k neuvěření, ale web národních házenkářů ze Žatce letos slaví deset let svého provozu. Účelem tohoto článku je tak shrnutí této dekády, proto předem upozorňuji, že se budu hodně chválit :) To co 1. dubna 2000 začalo spíše jako vtip (jak symbolické vzhledem k datu) a nemělo téměř žádné ambice, se rozrostlo v jeden z největších webových projektů v národní házené vůbec. Ano, v tomto ohledu nebudu vůbec skromný, jelikož co se týče prezentace klubů v národní házené na internetu, tak to není bůhvíjak slavné. Samozřejmě, najdou se velice kvalitní weby, stránky a prezentace, co pravidelně přinášejí výsledky, statistiky, fotografie a bůhví co ještě. Ale pořád to není ono. Stačí se podívat do okolních sportů, což nám poskytne pěkné zrcadlo.

Za těch deset let, co se s různou intenzitou o stránky starám, jsem se vždy snažil stránky něčím oživit, aby přitáhly pozornost. V tomto ohledu splnila nad očekávání svoji úlohu, snad již legendární, žatecká Kniha návštěv. Byla zde i řada anket, jako třeba Miss dorostenka, či Nejlepší házenkář. Rovněž na našich stránkách proběhlo bezpočet menších anketek, které se zaobíraly vším možným, i nemožným.

Ranné začátky

Stránky vznikly doslova na kolenu. O nějakém PHP, MySQL či CSS jsem v době jejich vytváření neměl ani tušení a vše, z čeho jsem čerpal, byla jediná kniha - Tvorba WWW stránek pro úplné začátečníky. Takto vyzbrojen jsem na celkem šílenou adresu www.mujweb.cz/sport/tjsroubarna publikoval svůj první výtvor. Přesněji řečeno, tato verze je ze srpna 2002, ale od těch původních se skoro vůbec neliší. Nějaké standardy W3C mi byly šumafuk a tak to podle toho i vypadalo. Předmětem těchto stránek bylo, při jejich stvoření, družstvo dorostenců a takovým malým vrcholem Mistrovství ČR v Brně, které rovněž vešlo do dějin žatecké házené. Zúčastnění vědí, o čem mluvím. Později se rozsah stránek rozrostl i o ostatní družstva. Jediný, který paradoxně stál stranou, byl prvoligový celek žen, žatecký klenot, od kterého v té době bylo těžké cokoliv dostat. Byl to takový samostatný oddíl v oddíle. Nutno podotknout, že naše stránky patřily k jedněm z prvních o národní házené vůbec! Zařadily se tak ke společnosti "original six": Brna (Draken), Dobrušky, Ejpovic, Červeného Kostelce či Klášterce. Bohužel většina těchto webů má stále stejnou podobu do dnešních dnů. I to vypovídá o stavu webový stránek v národně-házenkářských vodách.

Změna je život

U hostingové služby mujweb.cz byly stránky nejdéle, přesněji pět let. Po této době již služba nemohla nabídnout to, co se všeobecně žádalo a tak byly stránky přesunuty na nové místo: nhzatec.wz.cz, tentokráte hostované u webzdarma.cz. V rámci toho stěhování došlo i ke kompletnímu předělání samotných stránek, na jehož základě stojí i stránky stávající. Poprvé jsem si pohrál s PHP, CSS a také hodně grafikou a byly to těžké dva měsíce. Zde si můžete prohlédnou verzi z března 2005. Zajímavý pohled i nabízí jak se vyvíjely úvodní stránky našich webovek, k porovnání nabízíme roky 2001, 2003, 2005 a 2006. Tento rok se zrodil i spřízněný web a to pouze pro fotografie z národní házené. Důvodem pro vytvoření nového webu byla hlavně omezená kapacita, která služba webzdarma.cz nabízela. Na této adrese můžete nalézt spoustu fotek dodnes. Odhadem jich je přes tisíc a rovněž se řadí k jedné z největších ve svém oboru. V této době se stránky již dostávaly do povědomí nejenom žateckého publika a pomalu začaly přicházet ohlasy i z ostatních koutů země. A ne vždy to byly ohlasy kladné. Nejznámější diskuze o našem webu mimo náš web proběhla na diskusním fóru Drakenu Brno. Lidé si pak dále stěžovali zejména na pomalé publikování výsledků z ligových soutěží (ačkoliv v té době získávat čerstvé výsledky bylo prakticky nemožné), či špatný servis, co se týče informací o Pohárech či Mistrovstvích pořádaných našim oddílem nebo neobjektivní pohled. Kritika je vždy potřeba a nutí člověka na sobě více zapracovat. Výsledek můžete shlédnout sami. Ale i přesto mám pro tyhle "brouky pytlíky" jednoduchou poučku - pokud se Ti to nelíbí, tak to nečti.

Léta dřiny

Kdo nezkusil, neuvěří kolik času zabere vést takový web. Stává se to vlastně koníčkem, který zahrnuje údržbu webu, shánění výsledků, publikování zpráv, rozšiřovat své obzory v oboru, psaní různých referátů a článků a také se bránit divným lidem, zřejmě s malým sebevědomím, co si léčí své mindráky na práci jiných. Náš web se stal dvakrát terčem hackerského útoku. Poprvé se jednalo o útok šíleného islamisty z Turecka, který se s námi musel podělit o to, co si myslí o politice George Bushe potažmo USA (United States of Apes). Druhý případ přišel z řad házenkářských, kdy si své ego musel pohonit zlý výrostek z SK Studénka a mě tak připravil o pohodové odpoledne, kdy jsem musel web zabezpečit proti jeho dalším choutkám. V roce 2007 se na našem webu objevila další novinka a to tzv. pozvánky na ligová utkání. Na webu tak začalo být více čtiva než prohlížení různých výsledků a statistik. Naši čtenáři si tak mohou před každým ligovým kolem přečíst, s kým se naše ligová družstva utkají, jaké jsou jejich ambice či šance, sestavy a mnoho jiného. Na tyto články pak plynule navázaly podrobné reportáže z daných utkání. Zprvu byly psány pouze mnou, pak jsem získal kvalitní podporu v Tomáši Sýkorovi, který přesně zapadl do mého konceptu a nemálo lidem nazdvihl mandle.

Statistika nuda je...

...je oblíbená fráze z oblíbené písničky od dua Svěrák-Uhlíř a nejinak tomu je i na našich stránkách, které se, jak jinak, můžou chlubit jednou z nejpodrobnějších statistik na házenkářských stránkách. Lví podíl na tom má pan Ing. Josef Popelka, který strávil, tráví a jistě ještě bude trávit hodiny a hodiny seskupováním těchto informací do "spotřebitelné" podoby. Čtenáři se tak mohou dozvědět mnoho zajímavých informaci. Statistika však sama o sobě nestačí. Tou nejdůležitější částí jsou výsledky a to pokud možno včas. V počátcích získávání výsledků připomínalo spíše partyzánskou činnost v dobách druhé světové války v týlu nacistického Německa, než novinářskou práci. Postupem času však přeci jen vedení našeho oddílu pochopilo, že je to pro dobro oddílu a tak prakticky veškeré výsledky, než poputují do archivu a statistik, jdou přes náš web. Tuto neoblíbenou, ale velice potřebnou práci v nynějších dobách vykonává Miluše Plecitá ml., za což jí patří veliké dík.

Statistika přístupů

A je tu opět statistika, tentokráte přístupů, což je pro každého webmastera zrcadlem jak si vede. V počátcích jsem byl rád, když mi na stránky přišlo pět lidí za den, dnes jsem nespokojen, když jich je méně než 150. V této oblasti je poněkud těžké porovnávat se s ostatními stránkami o národní házené, ale opět si dovolím tvrdit, že nynější statistika návštěvnosti patří opět rozhodně k tomu lepšímu, co může národní házená poskytnout. I počítadla přístupů se postupem času měnila, takže vaše "kliky" byly sledovány ze serverů pocitadlo.cz, toplist.cz či navrcholu.cz. V nynější době je počítadlo včetně velice obsáhlé statistiky zahrnuto v rámci nového hostingu u blueboard.cz. Z té se pak můžeme dozvědět, že nemalou část přístupů tvoří zahraniční návštěvníci a to třeba z USA, Velké Británíe, Německa, Slovenska, Ruska, ale taky Japonska, Číny, Jižní Korei či Pobřeží Slonoviny.

Konečně doména

A tím jsme se dostali k zatím poslední větší změně na našich stránkách - získaly svoji vlastní doménu nhzatec.cz, která, jak již bylo zmíněno, běží na placeném hostingu od blueboard.cz. Jde o první placený hosting pro náš web a je placený z rozpočtu našeho oddílu - za což náleží našemu živiteli velké dík. S vlastní doménou se tak otevřely i nové možnosti jako neomezený počet subdomén či vlastní emailové schránky. Jako první subdoménou byl blog.nhzatec.cz, který měl sloužit k exhalaci různých myšlenek o národní házené. Bohužel, tento projekt zkrachoval a to z jediného prostého důvodu - nebyl čas. To druhý projekt byl o poznání úspěšnější, o čemž svědčí mnoho kladných reakcí z řad čtenářstva.

TJ Rudá Hvězda Žatec

TJ Rudá Hvězda Žatec Na projektu www.nhzatec.cz/rudahvezda se pracovalo přes tři měsíce, ale myslím, že výsledek přinesl své ovoce. Jedná se o hypotetickou podobu našich stránek, kdyby nebylo sametové revoluce. S polistopadovým vývojem nejsem bohužel spokojen a tak jsem se tímto webem pokusil otevřít oči lidem, kteří již zapomněli, v jak se nám v naší zemi také žilo.

Vox populi

Samostatnou kapitolu tvoří a i jakýmsi kořením je pak Kniha návštěv, ve které se událo již tolik událostí, probralo problémů, zážitků, názorů a pohledů, že by to vydalo na samostatný článek. Někdy šlo opravdu o hutné čtení, o což jste se zasloužili většinou vy, čtenáři. K připomenutí tak rozhodně stojí debata po odehraných ligových derby mezi Mostem a Žatcem, probírání velice nízké úrovně rozhodčích v oblasti, "osvícené" názory Tondy Čajky či samotné účinkování žateckých týmů v ligových soutěžích. Na první pohled se zdá, že v Knize návštěv se člověk může chovat jako ve chlívě, pod rouškou anonymity, naštěstí (či bohužel) zdání klame. Dočkali jsme se tak třeba srabáckého chování výlupka z Chomutova, který se snažil svými podvodnými příspěvky poštvávat Hejnice na Litvínov. Či různé, ne příliš sportovní, příspěvky na adresu, v té době ještě pralesních, mužů před rozhodujícím soubojem o postup do druhé ligy. Naštěstí házená se ještě stále rozhoduje na hřišti a ne výkřiky na nějaké knize návštěv. A byly zde další případy, a jistě i budou, což vlastně rovněž tak nějak "obzvláštňuje" náš web. Z drtivé většiny jde však o celkem normální debatu a tak jsem zatím tolikrát mazat nemusel.

Závěrem

Jsem potěšen, že stránky o národní házené jsou oblíbené a spousta lidí se k nim vrací a dělají je tak úspěšnými. Ano, čtenáři dělají tenhle web dobrým, což vlastně je pro mě ta jediná, ale nejdůležitější odměna. A jak se říká, v nejlepším se má přestat. A navíc deset let je víc než dost a tak jsem se rozhodl, že letošní jarní část je pro mě na těchto stránkách poslední. Vyzývám tak všechny odvážlivce, kteří by se chtěli pokusit v mé započaté práci pokračovat, a dále nechaly naše stránky vzkvétat, ať se mi přihlásí. Toť vše, pokud jste dočetli až sem, tak děkuji a národní házené nazdar ;-)

Zpět na předchozí stránku